sklep z grami, gry rpg, gry planszowe, role-playing, role playing, karciane, karcianki

Menu
Skryba

Neoptolemos

Michałowice

Komentarze (301)


Labirynt słów

Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)

dodano: 16.07.2019

Rewelacyjna gierka słowna! Nie wiem, czemu przeszła zupełnie bez echa, bawię się przy niej lepiej, niż przy Tajniakach, a jednocześnie jest zdecydowanie bardziej imprezowa, niż Decrypto. Do tego piękne wydanie, czego więcej potrzeba? Polecam gorąco!

2

Star Wars: Zewnętrzne Rubieże

dodano: 11.02.2019

A ja chciałem napisać, że podejrzanie tanio jak na grę Konieczki na licencji Star Wars... imho bardzo dobra decyzja, żeby wypuścić "dużą" grę w klimacie Star Wars w cenie "niefigurkowej". Nie oszukujmy się, kolejna gra z figurkami miałaby SCD nie 250 zł, a 400 (najmarniej). Jak ktoś ma niedosyt figurek, to może tanio kupić Armadę albo pierwszą edycję X-Winga, tymczasem dla mnie Zewnętrzne Rubieże automatycznie wskakują na radar i prawdopodobnie na półkę tuż po premierze.

4

Reglamentacja

dodano: 17.01.2019

Bardzo fajna gra z handlem w czasie rzeczywistym i bajerem w postaci bączka, do tego z walorami edukacyjnymi i faktycznym klimatem stania w kolejce - dziwię się, że przeszła bez echa w porównaniu do "starszej siostry", czyli Kolejki. Znakomita pozycja od IPN!

1

Puerto Rico (nowa edycja)

dodano: 17.01.2019

Absolutny klasyk eurogier z charakterystycznym mechanizmem "ja wybieram, wszyscy korzystają". Zmiana szaty graficznej co prawda nie pomogła wiele w kwestii estetyki, ale grywalność pozostaje na najwyższym poziomie.

0

Potwory w Tokio

dodano: 17.01.2019

Bardzo przyjemna, choć mocno losowa gra z elementami yahtzee i push-your-luck - jak długo wytrzymamy w mieście :) polecam fanom lekkich gier z negatywną interakcją, w Potworach upchnięte jest wiele emocji w bardzo prostych zasadach. Dodatkowo całkiem pokaźna talia wzmocnień znacząco poprawia regrywalność.

0

Poprzez Wieki

dodano: 17.01.2019

Przeciętna karciana dwuosobówka bez specjalnego związku mechaniki z tematem. Zagrać można, ale niczym się nie wyróżnia (może poza bardzo ładną oprawą graficzną).

1

Pandemic: Iberia

Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)

dodano: 17.01.2019

Jestem fanem całej serii Pandemic, więc i Iberię chciałem koniecznie wypróbować i się nie zawiodłem. Ciekawie rozwiązane poruszanie się po planszy (samoloty z oczywistych względów nie występują, zostały zastąpione przez pociąg, którego tory możemy rozwijać samodzielnie) oraz bardzo klimatyczne rozwiązanie w postaci oczyszczania wody, podobnego do kwarantanny z dodatku do klasycznej Pandemii. Jako gra sama w sobie jest lepsza od zwykłej podstawki, choć z uwagi na to, że posiadam wszystkie dodatki, rzadziej trafia na stół - ale i tak zostawiam ją w kolekcji ze względu na pewną unikalność.

1

Pandemia: Na krawędzi

dodano: 17.01.2019

Dodatek obowiązkowy dla fanów podstawki. Nowe postaci, nowe wydarzenia, nowe tryby rozgrywki, piąta choroba znacząco odświeżają podstawkę po kilkunastu partiach.

1

Owocowe Opowieści

dodano: 17.01.2019

Poprawna gra rodzinna o robieniu koktajli z unikalnym systemem fable, czyli trochę uproszczonym "legacy" (karty wykorzystane w jednej grze nie pojawiają się już w następnej i stopniowo wchodzą coraz bardziej zaawansowane zwierzęta). Nie jest to jednak gra wybitna Friedemannowi Friese zdarzały się lepsze tytuły (choćby Wysokie Napięcie).

0

Orbis

dodano: 17.01.2019

Przyjemna gra rodzinna+, wymagająca umiejętności planowania, żeby nie zablokować sobie właściwego rozwoju. Można zagrać, choć nie zostaje w pamięci jako coś wyjątkowego.

6

Abalone Offboard (edycja polska)

dodano: 17.01.2019

Gra logiczna z przesuwaniem kulek wzdłuż żłobień. Bardzo przyjemna w obcowaniu, wymagająca myślenia przestrzennego, poziom (albo kilka) wyżej od warcabów, ale niżej niż Rój czy szachy. Tak czy siak, dla fanów logicznych gier pozycja obowiązkowa.

0

Nothing Personal

dodano: 17.01.2019

Bardzo dobra gra o zdobywaniu władzy w mafijnym półświatku, ze sporą ilością gry nad stołem i negocjacji. Przepiękne wydanie z masą bajerów (w tym pierścień Capo!) spora liczba kart zapewniająca regrywalność, mnóstwo negatywnej interakcji - aż dziwne, że gra jest stosunkowo mało rozpromowana.

0

Myrmes

dodano: 17.01.2019

Bardzo ciekawe, oryginalne euro o zarządzaniu kolonią mrówek. Oryginalne połączenie plansz indywidualnych (kopców), z których nasze mrówki wychodzą na planszę główną. Gra z kategorii średnio-ciężkiej, polecam dla graczy, którzy już kilka planszówek mają za sobą.

0

Mexica (edycja polska)

dodano: 17.01.2019

@Nightbomber: to znaczy, że mamy kompletnie inną definicję klimatu - w takim np. Zamku Smoków czy Azulu również komponenty cieszą oko, a jednocześnie gry są totalnie abstrakcyjne (przy czym Mexica nie sprawia takiego wrażenie na pierwszy rzut oka i m.in. dlatego zwracam na to uwagę). Po prostu stawianie świątyń i budowanie kanałów w tej grze mogłoby odbywać się w kompletnie innej scenerii, nie czuję żadnego związku mechaniki z grą osadzoną w klimacie Azteków. To już nawet Tzol'kin (też dosyć suchy) ma więcej klimatu.

2

The Mind (edycja polska)

dodano: 17.01.2019

Gra-ciekawostka, złośliwie nazywana grą z mechaniką downtime. Moim zdaniem to ciekawe doświadczenie, zagraliśmy kilka kolejnych poziomów pod rząd i byliśmy pod wrażeniem pomysłowości autora - ale chyba gra na nie więcej niż jedno, dwa spotkania.

2

Catan - Żeglarze (nowa edycja)

dodano: 17.01.2019

Pierwszy dodatek do Catanu, właściwie od zakupu nie grywam bez niego - mało zmienia w zasadach (dochodzą statki i morze), ale gra wiele zyskuje na zmienności planszy. Do tego dla ciekawych jest też komplet scenariuszy, w których autor twórczo przerabia i modyfikuje podstawowe zasady - szczególnie podobała mi się Wyspa Mgieł. Polecam posiadaczom podstawki!

2

Catan - Miasta i Rycerze (nowa edycja)

dodano: 17.01.2019

Bardzo fajny dodatek rewitalizujący podstawkę, głównie przez nowy system rozwoju miast i zakupu kart rozwoju. Jednocześnie nie wywraca całego Catanu do góry nogami - takie dodatki lubię.

0

Mexica (edycja polska)

dodano: 17.01.2019

Całkiem niezła, mózgożerna gra w ograniczanie terenu - niestety tak sucha, że aż oczy szczypią. Polecam ludziom, którzy lubią euro i nie przeszkadza im absolutny brak klimatu.

2

Letnisko

dodano: 17.01.2019

Przyjemna, wakacyjna gra o budowaniu własnego letniska, gdzie wszystko robimy za pomocą kart. Nieco niszowy temat chyba sprawił, że przeszła swego czasu bez echa, ale jest jak najbardziej godna polecenia.

1

Legendary: Secret Wars - Volume 1

dodano: 17.01.2019

Secret Wars kupiłem mimo, iż nie znam tej serii komiksowej, ponieważ w boxie jest kilka znanych postaci i mastermindów: (Black Panther, Doctor Strange, Namor czy Captain Marvel oraz Nimrod i Zombie Green Goblin). Nie jest to dodatek pierwszego wyboru, ale wprowadza jak zwykle sporo regrywalności do serii. Fanom oczywiście polecam.

0

Legendary: X-Men

dodano: 17.01.2019

Świetny duży dodatek do Legendary, oprócz mnóstwa nowych X-Menów i ich przeciwników (wreszcie nie trzeba się tłuc wyłącznie z marnym Magneto) wprowadza trudniejsze wersje Mastermindów dla zaawansowanych graczy. Ekstra pomysłem jest Piercing Energy, fajnie też działa (tematycznie X-gene. Drugi najlepszy duży dodatek do serii po Dark City.

1

Legendary: Guardians of the Galaxy

dodano: 17.01.2019

Fajny, choć nietypowy dodatek - jako jedyny wprowadza dodatkowe znaczniki (Shards), notabene bardzo kiepskiej jakości. Strażnicy nie są moim zdaniem specjalnie potężni, choć mechanika artefaktów jest ciekawa. Najważniejszymi jednak kartami są taktyki Thanosa - prawdopodobnie najtrudniejszego bossa w serii Legendary.

0

Legendary: Fantastic Four

dodano: 17.01.2019

Fantastyczna Czwórka to niezły dodatek, bo postaci z FF dobrze się kombią i z innymi bohaterami (zwłaszcza Mr. Fantastic), Galactus jest bardzo turdnym (i dobrze) przeciwnikiem, a scheme są całkiem oryginalne. Szkoda, że dodatek jest tak słabo dostępny w Polsce, bo jest jednym z lepszych małych rozszerzeń do Legendary.

0

Królestwa Wikingów

Oceniam produkt na: 3 - w porządku, bez rewelacji

dodano: 16.01.2019

Mechanicznie poprawna, ale mało wciągająca gra logiczna, ukryta za tematykę wikingów. Tylko dla fanów gatunku.

1

Kawerna: Jaskinia kontra jaskinia

dodano: 16.01.2019

Porządny, dwuosobowy worker placement, podobał mi się nieco bardziej niż dwuosobowa Agricola - ale wciąż nie na tyle, żeby awansować do grona "must have". Chętnie zagram, ale na 2 osoby wolę 7CŚ lub Catan w wersji pojedynek.

1

Star Wars: Przeznaczenie - Przebudzenia - Zestaw dodatkowy

Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt

dodano: 15.01.2019

Istotą gier typu SW: Przeznaczenie są boostery, więc po tym jak spodobała mi się podstawka, dodatkowe paczki były następnym zakupem. Nie mam specjalnych powodów do narzekań - w kilkunastu otrzymanych paczkach znalazłem 3 karty legendarne, aczkolwiek z drugiej strony dwie z nich się powtarzały, tak samo jak kilka kart rzadkich. Takie trochę nieszczęście w szczęściu :)

0

Star Wars: Przeznaczenie - Zestaw do draftu - Rywale

Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)

dodano: 15.01.2019

Świetna cena promocyjna za w sumie niezły zestaw - 9 kostek i 20 kart, można ich używać w domowym graniu (choć raczej nie ma tu nic mocnego), można też wziąć udział w jedynej słusznej formie turnieju. Dobry zakup.

2

GameBag: Torba Ekologiczna - Meepel Witruwiański

Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)

dodano: 15.01.2019

Bardzo ładna torba, akurat na jedną grę :) za cenę wyjściową bym się jej raczej nie przyjrzał, ale na wyprzedaży za dyszkę było warto :)

1

Koszulka do segregatora na 16 kart Mini American

Oceniam produkt na: 3 - w porządku, bez rewelacji

dodano: 15.01.2019

Szczerze mówiąc, karty mini american (z X-Winga) to całkiem luźno latają w tych koszulkach. Koszulki na standard CCG są lepiej dopasowane do kart. Nie jestem zachwycony.

0

Karmaka

dodano: 15.01.2019

Ciekawa karcianka, z całkiem fajnym nawiązaniem tematu do mechaniki - po pierwsze kolejne "poziomy" do zaliczenia jako kolejne życia, a po drugie karty uderzające w przeciwników oddajemy do ich talii, ryzykując zwrócenie się karmy później. Nie polecam jednak na 3 osoby - gra się może dłużyć przez ciągły syndrom bicia lidera.

3

Intryganci (nowa edycja)

dodano: 14.01.2019

Gra w podkładanie świni - naszym celem jest wystawienie 6 różnych postaci, przy czym przeciwnicy będą podmieniać to, co mamy na stole i w ręku i zmuszać do złych ruchów. Ciekawy system kolejności graczy (rusza się ta osoba, w której kolorze karta została zagrana przed chwilą). Dobra gra w odpowiednim towarzystwie.

3

Gra o Tron: Quiz

dodano: 14.01.2019

Pomysł na wplecenie area control w quiz jest nawet całkiem sprytny i niepozbawiony sensu, natomiast pytania są tylko dla zatwardziałych geeków, znających serial na pamięć. Co więcej, są bardzo nierówne - czasem "trudne" pytanie bywało bardzo proste (szczególnie gdy odnosiły się do rodów Westeros), a czasem na karcie nie było ani jednego pytania, na które znaliśmy odpowiedź (a serial widzieli wszyscy). Tylko dla fanów.

0

Gloom (edycja polska)

dodano: 14.01.2019

Ciekawa pozycja na kilka rozgrywek, ale dla graczy doceniających storytelling i czarny humor. Na pewno unikalna. Fajnym gadżetem są przezroczyste karty.

0

Gizmos

dodano: 14.01.2019

Przyjemna gra o budowaniu silniczka, z gadżeciarskimi kulkami. Chętnie zagram, aczkolwiek gra nie ma żadnego klimatu, a kulki są wyłącznie bajerem i nie są tak wplecione w mechanikę gry, jak np. w Wybuchowej Mieszance - a szkoda.

1

Get Packing (edycja polska)

Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt

dodano: 14.01.2019

Bardzo fajny pomysł na grę, jak się okazuje, wcale nie dla dzieci! Dosyć trudna układanka logiczna na czas - po kilku rundach już się rozpoznaje schematy i gra idzie błyskawicznie, ale na początku zmieszczenie wszystkiego w walizce nawet z podstawowym zadaniem wydaje się niemożliwe.

1

Dominion (druga edycja polska)

dodano: 14.01.2019

Zagrałem w Dominiona dopiero ostatnio po raz pierwszy i muszę przystać, że starzeje się z godnością. Dobry, choć generyczny deck-builder z ogromną regrywalnością w obrębie podstawki i stosem dodatków.

4

Dochodzenie

dodano: 14.01.2019

Pierwsze podejście zostawiło nas z mieszanymi uczuciami. Bardzo fajna mechanika dochodzenia, wymuszająca dyskusję i to z wejściem na meta-poziom (co myślimy, że myśli Technik Śledczy), natomiast jestem sceptyczny co do elementów. W grze znajduje się aż 200 kart dowodów i 90 kart metod zbrodni, przy czym niektóre z nich są bardzo przekombinowane. Przy 8 kartach na gracza i nie do końca oczywistych podpowiedziach (niektóre kafle poszlak nie pomagają specjalnie) bardzo ciężko jest przeprowadzić skuteczne dochodzenie. Mimo wszystko, chcę spróbować kolejnych partii.

0

HMS Dolores

dodano: 14.01.2019

Prosta gra wykorzystująca dylemat więźnia. Można zagrać, ale niczym nie porywa. Taki średniaczek.

0

Dice Brewing

dodano: 14.01.2019

Gra przeleżała u mnie długo, zanim w końcu udało się siąść, ale było warto. Całkiem ciekawy temat (nieźle oddany w mechanice), sporo opcji - nie zgadzam się z pozostałymi komentarzami, że jest to gra wręcz imprezowa. Raczej średniej ciężkości tytuł o lekkiej tematyce ;) Niestety wykonanie gry jest kiepskie, przede wszystkim mało czytelne żetony i dwustronne monety. Mimo to, warto przynajmniej raz zagrać.

0

Diamenty

dodano: 14.01.2019

Prosta, zabawna gra w push your luck, wydana "na bogato". Niezły filler, choć trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy warto wydać 100 zł na piętnastominutowy filler :)

0

Deckscape: The Fate of London

dodano: 14.01.2019

Kolejna wariacja na temat popularnych od zeszłego roku gier - escape roomów: pomysł na zrobienie go w formie talii jest ok, natomiast zagadki są mocno abstrakcyjne i mają dosyć nierówny poziom (od bardzo łatwych po niezwykle trudne). Pewnie zagram jeszcze w kolejne pozycje w serii, aczkolwiek ustępują Unlockowi i Exitowi.

0

Czarna bandera

dodano: 14.01.2019

Ciekawa wariacja na temat deck-buildingu (bez odrzucania kart na koniec rundy) z domieszką pokera. Dosyć losowa, ale i niepozbawiona taktyki. Można zagrać od czasu do czasu.

0

La Cosa Nostra (edycja polska)

dodano: 14.01.2019

Ciekawa gra w mafijnych klimatach, chociaż podobała mi się mniej (przy stosunkowo podobnym gameplayu) niż Nothing Personal. Dobry tytuł dla graczy lubiących grę "nad stołem".

0

Chatka z piernika

Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)

dodano: 14.01.2019

Bardzo mnie dziwi, dlaczego tak cicho jest o tej grze - mało się mówi na forach, mało recenzji, a gra jest świetna! Proste i bardzo logiczne zasady, włącznie z wariantem podstawowym do grania z dziećmi, szybki czas rozgrywki, w zasadzie zerowy downtime, całkiem sporo móżdżenia i rewelacyjny temat. Do tego piękne wykonanie (grafika, a przy tym bardzo grube kafle). Gorąco polecam jako grę rodzinną lub filler dla geeków!

7

Chaos w Starym Świecie: Rogaty Szczur

dodano: 14.01.2019

Grałem w "gołą" podstawkę już z 8 razy i 2 razy ze Szczurem i szczerze mówiąc, nie rozumiem opinii, że dodatek jest niezbędny. Owszem, dodatkowe bóstwo to zawsze większa regrywalność, ale gra na 5 osób zaczyna się w mojej opinii za bardzo dłużyć, więc nie jest to dla mnie zaleta - nie planuję więcej partii w piątkę. Oczywiście fajnym odświeżeniem są nowe zestawy kart dla każdego bóstwa, ale nie wiem jak często musiałbym grać, żeby to faktycznie mocno odczuć. Gdyby dodatek był dostępny w takiej cenie jak tutaj, to bym pewnie kupił, ale to jest maks.

0

Century: Korzenny Szlak

dodano: 14.01.2019

Generalnie nie lubię Splendoru i silniczkowych gier skrajnie wypranych z klimatu, a silących się na tematyczne, więc Century również było poza moimi zainteresowaniami. Udało się jednak przypadkiem zagrać w zeszłym roku na konwencie i choć gra nie przekonała mnie do siebie na tyle, żeby ją kupić, to rozgrywka była całkiem przyjemna. Proste zasady, sporo kombinacji. Niestety cena zabija ten tytuł...

0

Abalone Travel (edycja polska)

Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt

dodano: 14.01.2019

Miałem kiedyś Offboard i choć gameplay mi się w miarę podobał, a kulki były ekstra, grałem w niego zbyt rzadko i w rezultacie się pozbyłem. Abalone Travel wydawało się być dobrą alternatywą, zajmującą mniej miejsca na półce i możliwą do zapakowania na wyjazd, ale słyszałem, że żetony zamiast kulek w dużej mierze odbierając przyjemność z gry. Przypadkiem się jednak złożyło, że miałem okazję zagrać w tę wersję u znajomego i okazało się, że jest całkiem ok - i w końcu kupiłem swój egzemplarz. Nie jest to aż takie ładne jak oryginał, ale na pewno jest to niezła gra w niezłej cenie.

0

Górą i dołem

dodano: 15.12.2018

Ciekawy pomysł na pomieszanie europlanszówki z opowiadaniem historii w stylu RPG, ale niestety mam poczucie, że to stanie w rozkroku sie nie udało - ani nie jest to wybitna gra strategiczna, ani fabularna. Przygody w imię regrywalności są ze soba kompletnie niepowiązane, na czym cierpi klimat. Tym niemniej to fajny tytuł na pokazanie czegoś nowego w planszówkach i przez pierwsze kilka partii dostarcza mimo wszystko sporo frajdy.

0

Obrońcy galaktyki

dodano: 22.11.2018

Prosta gierka rodzinna, ładna i oryginalna, natomiast całkowicie zabija ją downtime - nie da się przewidzieć ruchów przeciwników, a ponieważ używamy wspólnie tych samych pionków, nie da się również zaplanować swoich posunięć. Mogę zagrać, ale nie w 4 osoby.

1

Puerto Rico: Gra karciana

dodano: 22.11.2018

Oj, srogi zawód. Mielenie kart w jedną i w drugą stronę, niby podparte mechaniką z oryginalnego PR, ale bezrefleksyjne, nudne i niewciągające. Tylko dla psychofanów mechaniki "ja wybieram, każdy korzysta".

0

Fotosynteza

dodano: 22.11.2018

Mam bardzo mieszane uczucia - gra ma bardzo pomysłowe (i pasujące do tematu) rozwiązania (rzucanie cienia, jakie to jest genialnie zaprojektowane!), ale też bardzo nierówne tempo - esencja rozgrywki jest mniej więcej w połowie partii, podczas gdy początek jest mało emocjonujący, a decyzje pod koniec zbyt oczywiste. Zagrałbym jeszcze... ale coś tu jest nie tak.

1

Panaceum

dodano: 22.11.2018

Coś jak mini-Maskarada, gdzie musimy dedukować karty przeciwników, przy czym karty te co chwilą krążą. Przez to niestety ciężko zapamiętać wszystko, a summa summarum zgadywanie końcowej receptury może albo zająć bardzo dużo czasu, albo polegać na strzelaniu na chybił trafił. Będę omijał i radzę sprawdzić przed zakupem - można się albo zakochać w takiej grze, albo znienawidzić.

0

Histrio

Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt

dodano: 22.11.2018

Wydanie wręcz barokowe, a rozgrywka - całkiem w porządku, aczkolwiek bez powalenia na kolana. Bardzo podoba mi się motyw wpływania na humor króla, ale - co tu dużo mówić - może się zdarzyć sytuacja, kiedy w ostatniej chwili cała nasza strategia idzie do piachu z powodu przechylenia się szali na drugą stronę i nie da się już tego nadrobić. Trochę też sztuczne jest dla mnie dzielenie gry na sezony, ale najwyraźniej taki był pierwotny zamysł twórców, bo nie dałoby się tego łatwo zmienić.

0

Krótka historia cywilizacji

dodano: 22.11.2018

Dobra, wymagająca karcianka, może nie do końca oddająca klimat gier cywilizacyjnych, ale wciągająca i z wieloma możliwymi strategiami. Szkoda tylko, że w każdej rozgrywce używa się wszystkich kart, przez co nie nadaje się do zbyt częstych rozgrywek.

0

7 Cudów Świata: Liderzy

dodano: 22.11.2018

Dodatek nieźle "rewitalizujący" 7 Cudów, bo zmienia de facto bardzo niewiele w zasadach (dodatkowa runda draftu), a jednocześnie pozwala na zdecydowanie bardziej strategiczną rozgrywkę i dodaje dodatkowego smaczku ogranej podstawce. Takie dodatki są najlepsze!

1

Istanbul: Gra kościana

dodano: 22.11.2018

Nie mam porównania do wersji oryginalnej, natomiast sam w sobie kościany Istanbul jest prostą w zasadach, ale wymagającą sporo decyzji gierką. Klimatu za wiele tu nie ma, ale nie o to też chodzi - każda tura to kilka kluczowych decyzji, jakie żetony/rubiny zebrać, bo każdy kolejny jest coraz droższy - czyli trzeba dobrze wiedzieć, kiedy kończy się czas na budowanie zapasów, a zaczyna zbieranie punktów. Dobra, acz nie rzucająca na kolana gra.

0

Bukiet

dodano: 22.11.2018

Prościutka gierka z draftowaniem kostek, ograłem w 2 osoby i sprawdza się dobrze, a przypuszczam, że i w więcej daje radę. Miła, relaksująca, szybka i nawet nieźle zrównoważona (wyniki są przeważnie bardzo zbliżone).

1

Decrypto

dodano: 22.11.2018

Miał być pogromca Tajniaków, a wyszła gra - tak na oko - ze dwie półki wyżej, jeśli chodzi o ciężkość rozgrywki. Bardzo proste zasady, tylko cztery słowa na drużynę w rozgrywce, a rozkminy mnóstwo. Nazwałbym to "party game dla geeków", ale tak w zasadzie to nawet dla wyjadaczy to nie jest lekka rozgrywka. Bardzo mi się podoba - ale zdecydowanie nie dla każdego.

1

Szybcy i ścigani

dodano: 22.11.2018

Coś jak skrzyżowanie Carcassonne i Jungle Speeda, paradoksalnie działa całkiem fajnie. Na początku łatwiej jest goniącemu, ale w trakcie jednej partii i tak należy się zmienić rolami, więc to nie szkodzi. Wciąga, jeśli ktoś lubi gry real-time. polecam, bo to gra niepodobna do żadnej innej!

0

Amazonki

dodano: 22.11.2018

Rewelacyjna minigra na blef, trochę przypominająca mi Avalon w wersji light, tak na 10-15 minut. Mocno wciąga! Wydaje mi sie jednak, że najlepiej skaluje się na 4-7 osób (w trzy jest ewidentnie za mało, a w więcej często gracz nic nie robi przez całą partię, bo nie podchodzą mu skarby).

1

Kraina Snów

dodano: 16.11.2018

Dobry zastępca dla Dixita, niestety z kiepską wypraską (jest bardzo ładna, ale wszystko się wysypuje za każdym razem). Wyniki są też mocno nierówne - jeśli się trafi na dobrego śniącego jako diablik, w zasadzie jest się o rundę do tyłu (i analogicznie - wróżki mają przerąbane przy kiepskim śniącym).

2

Bankrut

dodano: 16.11.2018

Jedna z największych niespodzianek roku - skrzyżowanie Catanu z Jungle Speedem, lub, jak określił jeden ze znajomych, "symulator giełdy". Bardzo głośna, szybka gra, idealna na wakacje.

2

Odlotowy Wyścig (edycja Wspieram.to)

dodano: 16.11.2018

Zgadzam się z opinia Louve - ładne wydanie, sporo kostek, ciekawy pomysł, itp., itd., a jakoś nie porywa. Zagram bez bólu, ale sam nie zaproponuję. Szkoda, nieco zmarnowany potencjał.

0

Star Wars: Rebelia

dodano: 16.11.2018

Re-we-la-cyj-na gra oddająca klimat SW na planszy, praktycznie z miejsca wskoczyła do mojego top 3. Bardzo mocna asymetria, mnóstwo opcji i fluffu, jednocześnie wcale niezbyt trudne zasady i sensowny czas rozgrywki (2,5h z rozłożeniem daje radę). Polecam bardzo gorąco!

4

7 Samurajów

Oceniam produkt na: 3 - w porządku, bez rewelacji

dodano: 16.11.2018

Lubię koopy i spodobał mi się pomysł gry tego typu aż do 7 graczy, ale w zwalczaniu hord najeźdźców nie ma specjalnie emocji - wolę jakiś klasyk w rodzaju Pandemii. Zagrać można, ale nie trzeba.

1

Star Realms (edycja polska)

dodano: 16.11.2018

Zagrałem, poskładałem combosy, pobawiłem się, więcej sięgać nie muszę :) mam fajniejsze deckbuildery i fajniejsze karcianki, ale fanom Dominiona powinno się spodobać.

1

Raptor

Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)

dodano: 16.11.2018

Świetna asymetryczna dwuosobówka w rodzaju Mr Jacka, tyle że z dinozaurami. Podobnie jak Mr Jack, idzie mi bardzo słabo, ale i tak bawię się świetnie. Gra bardziej na taktykę i wyczucie niż strategię i dedukcję.

0

Mare Nostrum: Imperia

dodano: 16.11.2018

Bardzo dobra strategia z ciasną planszą, prostymi zasadami i dużą ilością gry nad stołem. Trzeba od początku pilnować przeciwników, bo dróg do zwycięstwa jest sporo i już w 3 turze niepilnowany rywal może nas zaskoczyć. Warto!

1

Lords of War: Władcy Wojny - Orkowie kontra Krasnoludy

Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt

dodano: 16.11.2018

Zgadzam się z większością przedmówców - dobra, solidna asymetryczna dwuosobówka, wydana mocno po taniości, ale też za 10 zł na pewno nie jest to zły zakup. Jakby zajmowała mniej miejsca, byłaby idealnym zakupem na podróż.

0

The Godfather: Imperium Corleone

dodano: 16.11.2018

Niestety rozczarowałem się zarówno wykonaniem kart (nudne, bo mało zróżnicowane, a i nieładne grafiki), jak i gameplayem. Występuje tu mocny efekt kuli śnieżnej i pognębiony na początku gracz właściwie nie ma szans dogonić pozostałych i przez 1,5h robi za drzewo. Zagrałem raz i puściłem dalej, szkoda, ale w gangsterskich klimatach są lepsze gry (choćby Nothing Personal, Szmal lub La Cosa Nostra).

1

El Gaucho (edycja polska)

dodano: 16.11.2018

Zaskakująco dobra gra kościana, niby euro, ale ze sporą dozą negatywnej interakcji. Kościane rodeo jest super pomysłem i powinno być standardem w grach z tylko kościami :)

1

Genua

dodano: 16.11.2018

Ciekawa gra negocjacyjna - niby staroć, ale na tyle oryginalny, że wart poznania. Zwłaszcza w takiej cenie.

1

Flamme Rouge

Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)

dodano: 16.11.2018

Prościutka gra rodzinna, bardzo dobrze implementująca kolarstwo na planszę. Zasad tyle co kot napłakał, a emocje duże, choć lepiej grać w 3-4 osoby. Gra ma dużo zróżnicowanych torów (to na plus), ale wymaga bardzo dużego stołu lub wręcz podłogi do rozłożenia!

1

Blood Bowl - Menedżer Drużyny

dodano: 16.11.2018

Fajna, dość losowa, ale i zabawna karcianka w uniwersum Warhammera. Dużo zróżnicowanych frakcji w podstawce (a dodatki tylko zwiększają różnorodność), dobre oddanie klimatu Blood Bowla, gra raczej dla fanów naparzanki niż optymalizacji.

0

Zamki Burgundii

dodano: 16.11.2018

Świetne, stosunkowo wymagające euro z kostkami, klasyk gatunku. Dziwne, że wydane w Polsce tak niedawno, a jeszcze bardziej dziwne, że tak samo kiepsko, jak oryginał (cieniutkie planszetki i żetony, brak woreczków na mnóstwo żetonów i ogólna brzydota). Poza wrażeniami wizualnymi - rewelacja.

7

Domek Na Drzewie

dodano: 16.11.2018

Bardzo fajna gierka, takie mini-7 Cudów Świata z fajnym twistem z balansowaniem drzewka. Podeszło mi bardziej niż Sushi go. Polecam!

0

Podaj dalej! (stara edycja)

dodano: 16.11.2018

Ciężko to nazwać w ogóle grą, bo nie ma wygranych i przegranych - ale rewelacyjna zabawa np. na wycieczkę do autokaru :) warto od razu wycierać książeczki, bo zaschnięte markery gorzej schodzą.

1

List Miłosny (edycja rozszerzona)

Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)

dodano: 16.11.2018

Bardzo dobre rozwinięcie (na więcej osób) już i tak dobrej gry, niestety karty mają dziwny rozmiar, a z uwagi na częstotliwość grania warto by je było zakoszulkować... pudełko, tak jak w oryginalne, szybciutko pójdzie do kosza. Tym niemniej dobra gra w dobrej cenie.

1

Fog of Love

Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)

dodano: 16.11.2018

Świetna, nietuzinkowa pozycja dla par (niby nie trzeba grać z partnerem, ale trochę sobie tego nie wyobrażam) - trochę kilmatu z Simsów i z gier RPG (tworzenie postaci i odgrywanie), a do tego absolutnie rewelacyjny i rewolucyjny tutorial. Uwaga - gra niezwykle zależna językowo!

0

Andromeda

Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt

dodano: 16.11.2018

Bardzo ciekawa i oryginalna gra z mechaniką "ja dzielę, Ty wybierasz", niesłusznie nierozpromowana i zapomniana. Posiada jednak jeden poważny feler - jak pewnie większość/każda gra tego typu, występuje w niej potworny kingmaking, jeśli jeden z graczy nie ogarnia. W wyrównanym gronie jest jednak super.

1

Tajemnica Whitehall

dodano: 16.11.2018

Spore rozczarowanie - mam ogromny sentyment do Scotland Yardu i zachwyciłem się Listami z Whitechapel, jednak były one nieco za długie i za ciężkie. Tajemnica Whitehall miała być złotym środkiem, tylko gdzieś zgubiła emocje, które towarzyszyły poprzedniczce. Zła nie jest, ale to już nie to samo.

0

Najemnicy: Nieświęte Przymierze

dodano: 16.11.2018

Druga część Najemników jest bardzo podobna do "Magią i Mieczem", tylko z innymi postaciami - i oceniam je podobnie: sprawna, przyjemna karcianka w składanie comba, którą można by mocno podrasować graficznie. Postaci z "Magią i Mieczem" podobają mi się bardziej, ale to raczej kwestia ogrania i pierwszego wrażenia.

0

Najemnicy: Magią i Mieczem

dodano: 16.11.2018

Combo, combo i jeszcze raz combo - Najemnicy polegają właściwie tylko na składaniu combosów z kart i się w tym świetnie sprawdzają. Banalne zasady, niby prościutki set collection, ale dostarcza sporo emocji. Gra jest jednak średnio atrakcyjna wizualnie i ma bardzo kiepską ikonografię, przez co wydaje się dużo bardziej skomplikowana, niż jest w rzeczywistości.

0

Azul (edycja polska)

Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt

dodano: 16.11.2018

Bardzo przyjemna, relaksująca gra logiczna, która nawet w przypadku nieoptymalnych zagrań nie bije po łapach. Dobrze się skaluje w każdym gronie. Świetna alternatywa dla np. Patchworka na spokojną gierkę przed snem.

7

Magic Maze - Weź i czmychaj

dodano: 16.11.2018

Jedna z najciekawszych gier ostatniego roku, fenomenalny, dobrze skalujący się coop. Czuć w tym świeżość podejścia (autor do tej pory siedział w grach komputerowych). Gra generuje bardzo duże emocje, a "pionek nienawiści" wszedł już do żelaznego repertuaru naszych growych pojęć :)

0

Tash-Kalar: Legendarna Arena

Oceniam produkt na: 2 - raczej słaby

dodano: 16.11.2018

Niestety dla mnie spory zawód, właściwie powinienem ocenić go na 1 - "nie spełnia moich oczekiwań", ale doceniam sam pomysł i rozumiem, że może mieć swoich fanów. Dla mnie to jednak był niestrawny, suchy jak pieprz mix warcabów i karcianki, opakowany jak rasowa gra fantasy. I tak, czytałem co nieco o grze i jej mechanice i może mogłem się tego spodziewać, ale z tym, że "klimat wylewa się z planszy" zgodzić się nie mogę.

0

EXIT: Gra tajemnic - Grobowiec faraona

Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)

dodano: 16.11.2018

Trzecie podejście do EXITa i do tej pory najtrudniejsze, ale satysfakcjonujące. Poziom zagadek ciut wyższy niż w laboratorium i tajemniczej chacie. Dla fanów oczywiście must have.

1

EXIT: Gra tajemnic - Tajemnicze laboratorium

Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)

dodano: 16.11.2018

Drugi mój EXIT, spełniał oczekiwania postawione przez poprzednika i miał co najmniej jedną rewelacyjną zagadkę. Takie 4,5 w skali, ale wciąż bliżej 5.

0

EXIT: Gra tajemnic - Stacja badawcza

Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt

dodano: 16.11.2018

Czwarty Exit z jakim się zmierzyłem i nie będę owijał w bawełnę - podobał mi się mniej niż poprzednie. Może wynikało to z innej ekipy, może zły dzień, ale może też zmęczenie formułą lub niższy poziom zagadek - tego nie wiem, natomiast gdyby nie ksero pod ręką, zniszczylibyśmy egzemplarz tak, że ciężko by było w ogóle rozwiązać jedną z zagadek. Na szczęście użyliśmy skserowanych kartek, bo się trochę rozpędziliśmy z niszczeniem ;) Tak czy owak, to wciąż solidna gra i ciekawy sposób na przeniesienie escape roomu do pudełka - jeśli komuś się spodoba jeden EXIT, to i tak pewnie w końcu zagra we wszystkie. Tym niemniej nie polecam tego na początek.

2

Gra o Tron: Gra karciana (2ed) - Zestaw podstawowy

dodano: 14.09.2018

@Artur - będzie bardziej grywalna, jak odpuścisz dodatki i kupisz drugą podstawkę. Z 2 podstawkami możesz iść w dodatki, a potem w trzecią ;)

1

Marvel Dice Masters: Uncanny X-Men

dodano: 09.01.2018

Bardzo lubię X-Menów, ale neistety ich starter jest chyba najgorszy ze wszystkich. Kilka postaci jest akceptowalnych (Iceman, Wolverine, Quiksilver, Cyclops - każdy z nich ma jedną grywalną wersję), ale reszta to szrot. Lepszym wyborem jest Civil War albo Age of Ultron.

0

Marvel Dice Masters: Avengers vs. X-Men

dodano: 09.01.2018

Pierwszy starter do Dice Masters ma niestety średniej jakości kostki, ale za to fajne postaci. Niestety od dawna nie da się już dokupić boosterów do tej serii, a szkoda, bo kilka kanonicznych postaci Marvela pojawiło się tylko w AvX.

0

DC Dice Masters: Justice League 2-player Starter Set

dodano: 09.01.2018

Pierwszy starter DC jest moim zdaniem ciekawszy niż startery Marvela, a postacie z przynależnością JL są pierwszą tak zgraną drużyną w grach z serii DM. Zdolność Retaliation jest bardzo mocna i zachęca do budowania tematycznych drużyn. Polecam!

0

DC Dice Masters: War of Light Dice Masters 2-player Starter Set

dodano: 09.01.2018

War of Light jest fajnym starterem i serią, ale jest też najmniej spójny z pozostałymi setami Dice Masters. Polecam dla zaawansowanych graczy lub dla fanów komiksów o War of Light, pozostali powinni zacząć od Justice League albo World's Finest.

0

DC Dice Masters: World's Finest Dice Masters 2-player Starter Set

dodano: 09.01.2018

Trzeci starter z uniwersum DC jest najlepszy na początek, bo można zrobić w nim dwie spójne i klimatyczne drużyny - Batmana i Supermana. Podoba mi się, że mamy przynajmniej po jednej karcie dla obu bohaterów, którą można dość tanio kupić (pod warunkiem używania innych postaci z tą samą afiliacją). Na szczególną uwagę zasługuje supermocna postać Oracle, pozostałe są ok.

0

Sherlock Holmes - Consulting Detective

Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)

dodano: 09.01.2018

Jestem na razie po rozwiązaniu 2 zagadek i wciąż zachwycam się Sherlockiem. Ok, to może jest trochę bardziej paragrafówka niż pełnoprawna gra, ale sam pomysł jest rewelacyjny, a zagadki wciągające. Angielska wersja jest niestety bardzo trudna, za to niezwykle klimatyczna - najlepiej siadać do SHCD o 17 z filiżanką dobrej, angielskiej herbaty ;)

0

Star Wars: Empire vs Rebellion

Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt

dodano: 09.01.2018

Przyjemna, szybka gierka, choć Gwiezdnych Wojen w tym za grosz. Szkoda, że chociaż liderzy frakcji nie są niesymetryczni, ale przynajmniej mamy poczucie pełnego balansu. Dobra do knajpy, do czekania na posiłek. Kupione kiedyś w promocji na Rebelu, za niecałe 40 zł warto ;)

0

Karty Polska Sztuka Ludowa 2 talie

Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt

dodano: 09.01.2018

Karty są bardzo ładne, ale niestety odrobinę nieczytelne. Na rodzinnego brydża się nadają... o ile wszyscy potencjalnie niedowidzący mają okulary ;)

0

Legendary: Paint The Town Red

Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)

dodano: 09.01.2018

Jeden z najfajniejszych dodatków do serii Legendary Marvel - nowa umiejętność Wall-Crawl bardzo spójnie współgra zarówno z umiejętnościami nowych postaci, jak i Spider-Manem z podstawki. Carnage i Mysterio to chyba najciekawsi mechanicznie Mastermindzi w serii (choć niekoniecznie najtrudniejsi). Fanom Legendary bardzo polecam!

0

Wiarusi

Oceniam produkt na: 2 - raczej słaby

dodano: 09.01.2018

Niestety bardzo zawiodłem się na Wiarusach i moja ocena wynika głównie z tego zawodu, bo w sumie gra jest mechanicznie poprawna. Cierpi jednak na syndrom Hanabi, czyli zmusza graczy do nienaturalnego ukrywania się w grze kooperacyjnej, co w moim gronie się nie sprawdza. Radzę jednak zagrać przed zakupem, ja nabyłem w ciemno i niestety nie jestem zadowolony. Szkoda potencjału.

0

Dobry Glina Zły Glina

Oceniam produkt na: 3 - w porządku, bez rewelacji

dodano: 09.01.2018

Próbowałem dwa razy, ale przekombinowane zasady nie wnoszące wiele do rozgrywki sprawiają, że DGZG przegrywa zdecydowanie z Avalonem i Bangiem. Zagrać można, ale są lepsze gry w tej kategorii.

0

Hack Trick

Oceniam produkt na: 3 - w porządku, bez rewelacji

dodano: 09.01.2018

Gra dla matematyków. Sprytnie wykombinowana wariacja na temat kółka i krzyżyka, tylko że za dużo liczenia jak na filler, a za mało funu z gry. Trochę jak równoległe rozwiązywanie sudoku ;)

0

Taluva

dodano: 06.01.2018

Pierwsze moje odkrycie 2018 roku :) bardzo prosta w zasadach i niebanalna w szczegółach gra logiczno-kafelkowa, moim zdaniem takie Carcassonne dla graczy - niby też tylko kłądziemy kafelki i stawiamy pionki, ale mnogość strategii i możliwości planowania dają dużo, dużo więcej satysfakcji. Do tego piękne wykonanie, dziwię się, że żaden polski wydawca tego nigdy nie wydał (choć tekstu na elementach brak, ale może cena byłaby niższa). Polecam gorąco!

1

Gra o Tron: Gra karciana (2ed) - Łańcuch Tyriona

Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)

dodano: 06.01.2018

Ogólnie dodatek nie ma zbyt mocnych kart, ale za to dużo nietypowych - Namiot Renly'ego, Łańcuch Tyriona, Bezwzględny Szturm, Qhorin Półręki, Morska Dziwka i Dom Nieśmiertelnych. Zdecydowanie polecam, dobra baza do eksperymentów z deckami.

2

Gra o Tron: Gra karciana (2ed) - Duchy Harrenhal

dodano: 06.01.2018

Jeden z najsłabszych dodatków do tej pory. Oprócz przyzwoitych Brienne, Roose'a Boltona i ew. Myrcelli wszystko do pominięcia.

1

Gra o Tron: Gra karciana (2ed) - Oto Moje Prawa

dodano: 06.01.2018

Bardzo kiepskie karty Targów, za to dla Straży to bezkonkurencyjnie najlepszy mały dodatek. Najważniejsza karta tutaj to Valar Morghulis, najbardziej bezwzględny reset, jaki do tej pory wyszedł. Dzięki niemu zakup jest obowiązkowy dla Greyjoyów, mimo ze ich karty nie powalają.

1

Gra o Tron: Gra karciana (2ed) - Za Honor Rodziny

dodano: 06.01.2018

Mocne karty dla większości rodów (wreszcie jakaś duża postać Tyrelli!), kiepskie karty neutralne - mimo wszystko pozycja obowiązkowa (no, może nie dla lojalistów Martelli).

2

Gra o Tron: Gra karciana (2ed) - Wezwanie do Broni

Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)

dodano: 06.01.2018

Supermocne karty dla Nocnej Straży, najgorsza karta Greyjoyów w całęj grze i fajne agendy oraz fabuły "sezonowe" - może ten dodatek nie jest dla każdego, ale bardzo odświeża rozgrywkę :)

0

Gra o Tron: Gra karciana (2ed) - Poprzez Siedem Królestw

dodano: 06.01.2018

Moim zdaniem dla większości rodów mocno przeciętny dodatek, jednak od niego zaczęło się wzmacnianie pozycji Nocnej Straży. Na pewno nie typowałbym go na pierwszy zakup, bo najważniejsza karta - Zagadka Varysa - wymaga dosyć dobrego ogrania.

1

Gra o Tron: Gra karciana (2ed) - Ród Cierni

dodano: 06.01.2018

Pudło Tyrelli ma baaardzo dużo fajnych kart i pozwala poprawić zarówno talie na rycerzach i damach, jak i klasyczny Tyrellowy rush i talie pasywno-defensywne. Duży wybór zabawek dla Kwiatków, ale nic, co bym specjalnie wyróżnił. Oczywiście tak czy siak dla grających regularnie to obowiązkowa pozycja.

0

Gra o Tron: Gra karciana (2ed) - Strażnicy na Murze

dodano: 06.01.2018

Trzecie duże rozszerzenie do drugiej edycji bardzo wzmocniło Nocną Straż, ale też neutralnych Dzikich. Nie ma tu jakiegoś nowego archetypu dla Wron, ale sporo kart do efektywnego bronienia Muru i podkradania postaci przeciwnikom się znajdzie.

0

Gra o Tron: Gra karciana (2ed) - Lwy Casterly Rock

dodano: 06.01.2018

Fajny box, bo nie ma w nim zepsutych, zbyt potężnych kart (chociaż nowa Cersei WYMIATA), ale wprowadza grywalny i fajny moduł Ludzi Klanu z nowym Tyrionem. Korzyści dla Lannisterów są oczywiste, a jeśli chodzi o inne frakcje, bardzo dobrą postać dostali Greyjoyowie (Victarion). Kilka dobry fabuł (Czas Żniw!). Ogólnie, oczywiście, polecam :)

1

Gra o Tron: Gra karciana (2ed) - Prawdziwa Stal

dodano: 06.01.2018

Na koniec cyklu dobry, zbalansowany dodatek z obowiązkową fabułą w wielu taliach - O Mały Włos. Ale większość frakcji znajdzie tu chociaż z jedną inną, dobrą kartę.

0

Gra o Tron: Gra karciana (2ed) - Spokój w Westeros

dodano: 06.01.2018

Chyba najbardziej nierówny dodatek z pierwszego cyklu. Kiepskie karty dla Starków, Tyrelli i Straży, absurdalnie mocne kopalnie żelaza Greyjoyów, reszta kart frakcyjnych średnia - a do tego wszystkiego Koszmary, jeden z najpopularniejszych eventów w grze, czyszczący tekst postaci lub lokacji. Przyznam jednak, że lojaliści wymienionych 3 frakcji resztę kart mogliby sobie odpuścić (no, może jeszcze Martelle dostali fajną Zemstę za Elię).

0

Gra o Tron: Gra karciana (2ed) - Nie ma ziemi niczyjej

dodano: 06.01.2018

Jedyny dodatek, w którym są aż 3 karty dla jednej frakcji (konkretnie dla Nocnej Straży) - w miarę zbalansowany i bardzo dobry, wszystkie frakcje znajdą tu coś przydatnego.

0

Gra o Tron: Gra karciana (2ed) - Królewski pokój

dodano: 06.01.2018

Super wzmocnienie dla talii na rycerzach, szkoda, że miesiąc pźóniej wyszła na nich zabójcza kontra (Pierwszy Śnieg Zimy). Ogólnie kart ok, nic bardzo wyróżniającego się (ew. Gregor Clegane)... oprócz agendy, drugiej od czasu zestawu podstawowego. Do teraz (a wyszły już 4 pudła frakcyjne i ponad 3 cykle dodatków) Lord Przeprawy wydaje mi się jedną z najmocniejszych agend do grania rushu. Dla każdego fana oczywiście dodatek obowiązkowy.

0

Gra o Tron: Gra karciana (2ed) - Droga do Winterfell

dodano: 06.01.2018

Bardzo dobra Nymeria Sand, fajne karty dla Tyrellowych rycerzy i dam, przydatne karty neutralne (Syrio i fabuły). Do tego głupia Korona ze złota dla Targaryenów, jakiś przeżytek poprzedniej edycji (jedyna jak dotąd karta z ograncizeniem 1x na talię). Praktycznie dla każdej frakcji coś przydatnego.

0

Gra o Tron: Gra karciana (2ed) - Przywdziać Czerń

dodano: 06.01.2018

Pierwszy dodatek do 2 edycji to przede wszystkim Ogar, kluczowa, nieprzyzwoicie wręcz potężna postać w niemal każdej talii Lannisterów. Dobre karty dostali też Greyjoye (fabułą + Tron), reszta przyzwoite... oprócz Targaryenów i Baratheonów. Ale zważywszy na to, że to 2 najmocniejsze frakcje w podstawce, można to wybaczyć ;)

0

Gejsze

dodano: 22.12.2017

Dwuosobówka w przeciąganie liny. Sympatyczna, ale bez nadmiernych fajerwerków. Gra daje wybory typu "zły" i "gorszy", więc trzeba lubić taki typ zabawy.

0

Justice League: Hero Dice - Superman

dodano: 22.12.2017

Powtórzę opinię o Batmanie: "Hero Dice to fajna kooperacja dla młodszych, aczkolwiek mechanicznie zgrzyta mi w dwóch aspektach: łatwiej pokonuje się "cudzych" przeciwników (np. Batman wrogów Supermana i odwrotnie) i losowość jest jednak ogromna. Mimo wszystko bawiłem się nieźle, ale ponieważ może grać 1 osoba na zestaw, byłoby lepiej, jakby Galakta wydała też Flasha i Zieloną Latarnię. A na to się nie zanosi :/" i dodam jeszcze, że Supermanowi szło z moich doświadczeń łatwiej, niż Batmanowi. Dlatego wolę Gacka ;)

0

Justice League: Hero Dice - Batman

dodano: 22.12.2017

Hero Dice to fajna kooperacja dla młodszych, aczkolwiek mechanicznie zgrzyta mi w dwóch aspektach: łatwiej pokonuje się "cudzych" przeciwników (np. Batman wrogów Supermana i odwrotnie) i losowość jest jednak ogromna. Mimo wszystko bawiłem się nieźle, ale ponieważ może grać 1 osoba na zestaw, byłoby lepiej, jakby Galakta wydała też Flasha i Zieloną Latarnię. A na to się nie zanosi :/

0

Blueprints (edycja polska)

dodano: 22.12.2017

Sprytna gierka z draftem kości i budowaniem geometrycznych konstrukcji. Klimatu za grosz, ale mechanicznie jak najbardziej sprawna. Niestety cena za polskie wydanie jest absurdalna - za abstrakcyjny, półgodzinny filler bez jakichś rewelacyjnych grafik SCD powinno wynieść max 60-70 zł.

1

Saint Malo

dodano: 22.12.2017

Bardzo fajna gra strategiczna na podróż, można w nią zagrać nawet w pociągu, bo całą masę elementów zastępują pisaki. Trzeba jedynie rzucać kostkami, ale można np. do pokrywki od pudełka. Co do samej gry, jest jak najbardziej sprawna i działająca i daje miłe poczucie rozwoju swojego miasteczka. Najsłabiej wypada oprawa graficzna, ale też jest do przełknięcia.

0

Cortex

Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt

dodano: 21.12.2017

To NIE JEST Dobble-killer. To w ogóle nie daje odczucia, jak Dobble. Ciekawe wyzwanie intelektualne, ale niespecjalnie gra na cały wieczór. Moim zdaniem może się przydać na zajęciach terapeutycznych i edukacyjnych, bo sam pomysł jest genialny. Polecam zagrać i się przekonać!

11

Oto jest pytanie!

Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt

dodano: 21.12.2017

Waham się między 4 a 5, ale fakt, że oprócz bardzo dobrej zabawy gra nie oferuje poczucia prawdziwego "zagrania w grę". Zdecydowanie bardziej przypomina Dixit niż Tajniaków (czego się bardziej spodziewałem po Chvatilu) i stanowczo jest to bardziej integracyjna zabawa na poznanie znajomych, niż imprezówka. Na wigilii w pracy sprawdziła się rewelacyjnie, ale też nie spotkaliśmy się po to, żeby grać ;). Nie mam poczucia, że odpowiedzi na kartach są kiepskie, natomiast stanowczo jest ich za mało i podobnie jak w przypadku Dixita, po kilku grach należy zmienić towarzystwo albo zagrać w coś innego. No chyba, że pojawią się dodatki ;)

1

1655 - Habemus Papam

dodano: 20.12.2017

Oryginalna tematycznie gra z ukrytą licytacją. Działa sprawnie, kryształki służące do licytacji są fajnym gadżetem (choć już nie tak oryginalnym, jak kilka lat temu), chętnie zagram.

0

Wyspa Kwitnącej Wiśni

dodano: 20.12.2017

Puzzlowa układanka troszkę podobna do "Witkacego", ale z dodaniem licytacji. Niespecjalnie mnie porywa na 2 osoby, na wiecej chętnie zagram, choć osobiście uważam, że wpływ licytacji na rozgrywkę jest pomijalny, kluczowe jest odpowiednie układanie kart.

0

Legendary Villains: A Marvel Deck Building Game

dodano: 20.12.2017

Mam obie podstawki Legendary i wersja Villains jest lepsza dla ludzi, którzy wolą odrobinę więcej rywalizacji w ramach semi-kooperacji. W podstawce większą interakcję zapewniał tylko Deadpool, tutaj niemal każdy - zwłaszcza fajnie gra się Lokim. Mata jest fajniejsza niż plansza, a przeciwnicy trudniejsi niż w oryginale. Gdybym miał wybrać jedną z podstawek, to obiektywnie Villains jest nieco lepsze, ale dodatki są bardziej spójne z wersją "bohaterską" - więc wybór zależy od osobistych preferencji.

0

Gra ze śliwką na okładce i liczbą Pi w tle

dodano: 20.12.2017

Przyjemna gra z feelingiem klasycznych karcianek. Dla grona 4-5 osób bardzo fajna, zwłaszcza, że zasady są naprawdę proste. Grafika nie porywa, ale ogólnie gra jest pozytywnym zaskoczeniem.

1

Catan: Pojedynek

dodano: 20.12.2017

Jestem fanem Osadników z Catanu, ale wiem, że bardzo dużo graczy go nie znosi za losowość i wpływ początkowego ustawienia na całą rozgrywkę. Pojedynek zaś - oprócz oczywistego przełożenia na 2 osoby - dodaje dużo głębi strategicznej i ogranicza losowość, przez co powinien się spodobać nawet ciężkim gamerom, zachowując flow klasycznego Catanu. Do tego w podstawce mamy kilka rozszerzeń, które możemy w dowolnej kolejności wprowadzać. Bardzo polecam, dla mnie w pewnych aspektach lepsza dwuosobówka niż 7CŚ: Pojedynek!

2

Obecność

dodano: 20.12.2017

Powiew świeżości - oryginalna mechanika 1 vs wszyscy, gdzie drużyna nie może wszystkiego wprost ustalić, bo cały czas słyszy ich Obcy. Nie wyobrażam sobie grania na 2 osoby (choć znam entuzjastów), ale w większym gronie gra rozwija skrzydła. Na początku Obcy wydaje się być silniejszy, ale zgrana drużyna rozbitków spokojnie może go ograć. Jedno z największych odkryć 2017 roku.

2

Star Wars: Imperium vs Rebelia

dodano: 20.12.2017

Przyjemna, szybka gierka, choć Gwiezdnych Wojen w tym za grosz. Szkoda, że chociaż liderzy frakcji nie są niesymetryczni, ale przynajmniej mamy poczucie pełnego balansu. Dobra do knajpy, do czekania na posiłek.

1

Świat Dysku - Sekary

dodano: 20.12.2017

Gra logiczna/łamigłówka w Dyskowym sosie, fajna na 2 osoby, na więcej trochę za duże przestoje (nie można zaplanować swojego ruchu, bo sytuacja na planszy zmienia się jak w kalejdoskopie). Kooperacyjny wariant kiepski, bo to jedna z najbardziej podatnych na syndrom lidera gier jakie znam, ale solo można pogłówkować.

1

Pandemic: Lekarstwo

dodano: 20.12.2017

Nie ma tego błysku geniuszu, który miał podstawowy Pandemic, a system rozprzestrzeniania się chorób jest mocno uproszczony. Z drugiej strony, gra jest bardzo ładnie wydana i szybka, a turlanie kostkami emocjonujące. Dla zagorzałych fanów serii i zwolenników kościanek, pozostałym polecam klasyczną wersję.

1

Robinson Crusoe: Przygoda na przeklętej wyspie (edycja gra roku)

dodano: 20.12.2017

Nie dajcie się pokonać instrukcji - Robinson to bardzo wciągający, trudny i klimatyczny koop, w którym faktycznie można poczuć się jak rozbitek na bezludnej wyspie. Scenariusze są zróżnicowane i skomplikowane, a przejście wszystkich to kwestia wielu godzin nad planszą. Dla miłośników kooperacji pozycja obowiązkowa.

14

Władca Pierścieni LCG - Zestaw Podstawowy

dodano: 20.12.2017

LCG w wersji kooperacyjnej spisuje się zaskakująco dobrze - jest klimat, bardzo dużo kombinowania i emocje przy spotkaniach. Gra jest bardzo trudna i trzeba naprawdę dużo optymalizować, żeby przejść każdy scenariusz. Trochę szkoda, że w dodatkach jest stosunkowo mało kart do rozbudowy własnych talii (większość to nowe scenariusze, a karty z nich są używane tylko do rozegrania konkretnej przygody), ale system gry bardzo mi się podoba. Przede mną tylko jeszcze gra wieloosobowa, do której niestety potrzeba drugiego zestawu podstawowego, ale wierzę, że też jest ciekawa.

1

Gorączka podziemnej mocy

dodano: 20.12.2017

Rewelacyjna, nowatorska wariacja na temat Jungle Speed. Każdy zabity potwór pozwala rozwinąć jednego ze swoich bohaterów, a dodatkowo trzeba pilnować, która ręka jest która - fantastyczna zabawa na koordynację i refleks. Jeden z najlepszych tytułów od Lucrum Games.

2

Maskarada (Mascarade)

dodano: 20.12.2017

Odpowiednik Coup czy Listu Miłosnego na wiele osób. Na plus duże zróżnicowanie postaci i ciekawe interakcje pomiędzy nimi, ale gra ma problem z określeniem się, czy jest raczej imprezówką, czy grą na móżdżenie. Bardzo łatwo zapomnieć, kim się jest i popełnić głupi błąd, a gra potrafi trwać z 45 minut. Zabieram tylko do specyficznego towarzystwa.

0

P.I.

dodano: 20.12.2017

Angielska gra wydana w Polsce pod nazwą "07 Zgłoś się" Grałem w obie wersje i pod względem grywalności było bardzo podobnie, natomiast klimat noir jest bardziej uniwersalny. Choć podobał mi się pomysł z planszą w pocztówek, w praktyce wersja z P.I (gdzie te pocztówki są wydrukowane na planszy) jest praktyczniejszy. Ogólnie - dobra gra, jeśli chcecie zagrać w Masterminda na więcej niż 2 osoby :)

0

Upiór w Operze (Le Fantome de l'Opera)

dodano: 20.12.2017

Ciekawa tematycznie wariacja na temat Mr Jacka. Sama mechanika świetna jak w całej serii, a tematycznie bardziej neutralne. Nie detronizuje Mr Jack Pocket jako najlepszej gry z serii, ale chętnie zagram :)

0

Orlean (edycja Wspieram.to)

dodano: 19.12.2017

Zgadzam się z za wysoką ceną, ale wydanie jest moim zdaniem ok, a rozgrywka rewelacyjna. Jedno z niewielu euro, które naprawdę wciągnęło wszystkich współgraczy i daje przyjemne poczucie rozkręcenia silniczka. Pozytywem jest też czas rozgrywki - potrafiliśmy w niespecjalnie ogranym gronie w ~2,5h zagrać 2 partie wraz z tłumaczeniem zasad, co przy feelingu naprawdę dużej gry jest wynikiem rewelacyjnym.

1

Cry Havoc

dodano: 19.12.2017

Ciekawa, asymetryczna pozycja z fajnie rozwiązaną walką, ale w tej kategorii wolę Zakazane Gwiazdy czy Chaos w Starym Świecie. Dla wielkich fanów gier typu dudes on map.

1

Chaos w Starym Świecie

dodano: 19.12.2017

Fantastyczna gra dla fanów Warhammera. Sporo kombinowania i negocjacji, nieco losowości w bitwach (ten element odrobinę się już zestarzał), dużo frajdy z niszczenia Starego Świata. Gra wcale nie jest taka długa i skomplikowana, na jaką wygląda - 2,5h spokojnie wystarczają nawet podczas pierwszych partii.

1

Listy z Whitechapel

dodano: 19.12.2017

Bardzo klimatyczna i wciągająca gra, w której Kuba musi mieć stalowe nerwy, a policjanci dobry zmysł dedukcyjny. Niestety jedna partia trwa zbyt długo i zaczyna nużyć, ale mam nadzieję, że zostało to poprawione w Tajemnicy Whitehall. Listy zdecydowanie wolę na 2 osoby, niż w pełnym składzie, ale jeżeli lubimy wspólne dedukowanie, to i w więcej osób można się nieźle bawić. Należy tylko pamiętać, że gra może się przeciągnąć jeszcze bardziej.

3

Ciężarówką przez Galaktykę

dodano: 19.12.2017

Ciekawa pozycja z bardzo fajnym elementem budowy statku na czas. Druga część (przelot w kosmosie) niestety jest zbyt mało dynamiczna. Na plus za to bardzo zabawna i pomocna instrukcja!

1

Capital (edycja polska)

dodano: 19.12.2017

Przyjemna gra kafelkowo-draftowa, szczególnie dla warszawiaków. Oby więcej takich perełek!

0

Tzolkin: Kalendarz Majów

dodano: 19.12.2017

Mechanizm zębatek jest genialny, ale gra jest trudna i z pewnością nie dla każdego. Trzeba lubić skrupulatne przeliczanie i optymalizowanie ruchów. Ja chętnie siądę, ale nie każdemu, z kim grałem, Tzolkin sprawiał przyjemność - tylko dla rasowych eurograczy.

8

Wysokie napięcie (doładowana wersja)

dodano: 19.12.2017

Klasyczna gra ekonomiczna, w której do końca nie wiadomo, kto wygra - zawsze najsłabszy ma najłatwiej. Świetny mechanizm rynkowy popytu i podaży, klasyk licytacji. Jeśli grywacie w grupie 4-6 osób, to koniecznie trzeba spróbować.

1

Gem Stones w woreczku - przezroczyste

Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)

dodano: 18.12.2017

Dopiero ostatnio odkryłem, że popularne ostatnio w grach kryształki (Ucieczka, Istanbul) można kupić osobno i świetnie się sprawdzają jako countery we własnych prototypach. Szkoda, że w Rebelu są tylko przezroczyste, ale i tak super.

0

Jak Wściekłe Psy

dodano: 18.12.2017

Chciałbym polubić tę grę, ale nie mogę. Próbowałem w kilku towarzystwach i mechanicznie to zwyczajnie nie działa - nikt nie wie, jak się zabrać za negocjacje, przez co połowa graczy oddaje strzały losowo. Spróbuję może jeszcze z raz, bo na oko to ma potencjał, ale na razie przegrywa z Avalonem, Kasą i Spluwami czy Żelaznym Tronem (no dobra, to porównanie odrobinę na wyrost).

1

Podejrzani

dodano: 18.12.2017

Pozytywne zaskoczenie - może to bardziej zabawa niż gra, ale podoba się w każdym gronie i pozwala trochę się dowiedzieć o nas samych. Testowaliśmy też wersję ze zdjęciami prawdziwych ludzi i robi się jeszcze zabawniej, byle użyć twarzy nieznajomych ;)

0

Kasa i Spluwy (druga edycja)

dodano: 18.12.2017

Piankowe pistolety to czadowy gadżet, ale trzeba przyznać, że nie jedyna rzecz wyróżniająca Kasę i Spluwy. Szybka i zabawna gra w wyczucie przeciwników z możliwością zarobienia grubych milionów. Zdecydowanie lepsze, niż choćby Jak Wściekłe Psy!

1

Santiago

dodano: 18.12.2017

Nieco myląca okładka sugeruje lekką i przyjemną grę familijną, a Santiago to pełnokrwiste euro z dużą interakcją. Wszystkie zasady fajnie się komponują, licytacja wywołuje emocje, a system nawadniania pól wymusza całkiem sporo główkowania. Bardzo pozytywne zaskoczenie!

0

Fliper

dodano: 18.12.2017

Kolejna gra "Dobble-style", tym razem w szybkie liczenie owoców. Podobnie jak w przypadku Boost!, na plus należy zaliczyć chwilę na złapanie oddechu po każdej rundzie, przez co nikt się nie blokuje, jak w standardowym Dobble. Tym niemniej wystarczy mi jedna tego typu gra.

0

Spaghetti (edycja polska)

dodano: 18.12.2017

Wesoła wariacja na temat bierek. Trochę mało nitek w zestawie, ale zabawa przednia!

0

Fuse

dodano: 18.12.2017

Kupiłem FUSE jako mniejszą alternatywę dla Ucieczki ze Świątyni Zagłady i choć dostrzegam pewne różnice, ciężko mi stwierdzić, którą grę wolę. Bardzo fajne jest, że wszyscy gracze muszą się włączyć w rozbrajanie bomb i nie ma syndromu lidera, karty są zróżnicowane, a ścieżka dźwiękowa buduje atmosferę zagrożenia. Z drugiej strony klimatu jest jeszcze mniej, niż w Ucieczce. Nie wiem też, czemu FUSE ma takie wielkie pudło - spokojnie zmieści się w 2x mniejszym. Tak czy owak, obie gry lubię i ustępują w swojej kategorii tylko Space Alertowi :)

0

Blokus

dodano: 18.12.2017

Tak jak niespecjalnie lubię gry logiczne, tak Blokus bardzo mi podpasował. Banalne zasady i sporo możliwości, jest to jedna z niewielu gier, które autentycznie spodobały sie moim rodzicom i ich znajomym. Trochę drogo, ale warto mimo wszystko.

1

Wilkołaki

dodano: 18.12.2017

Mafia w jedną turę i z rolą dla każdego. Niby szybkie i fajne, ale odstrzelenie wilkołaka nie wynika z dedukcji, a raczej z przypadku. Niestety nie umywa się do Avalona, choć na plus przemawia krótki czas 1 partii.

0

Imago

dodano: 18.12.2017

Fajny pomysł, ale wolę Koncept. Głównie dlatego, że tam łatwo jest po kilku grach ogarnąć planszę i wiedzieć, gdzie są jakie kategorie, a Imago po każdym rozsypaniu powoduje oczopląs. Z pewnością jest to jakieś urozmaicenie tradycyjnych kalamburów.

3

Nowy Jork 1901

dodano: 18.12.2017

Nowy Jork 1901 mnie nie zachwycił. Jeśli chodzi o poziom trudności i wrażenia z rozgrywki przypomina nieco Wsiąść do Pociągu z dodaniem elementy Patchworka, ale odczułem większą losowośc dobieranych kart niż w pociągach, a w układaniu budynków brakuje większej swobody. Wyższe stany średnie, mogę zagrać, ale znam lepsze tytuły.

0

Kostaryka

dodano: 18.12.2017

Fajny pomysł na grę, ale niestety przerażająca losowość sprawia, że robiąc ruchy w ciemno mogę wysoko wygrać z doświadczonym przeciwnikiem. Push your luck to przyjemna mechanika, ale różnice punktowe na koniec gry przy zebraniu podobnej liczby żetonów są stanowczo za wielkie.

0

Callisto (Bard)

dodano: 18.12.2017

Fajna wariacja na temat Blokusa. Gdyby była wydana w podobnej jakości, pewnie bym wolał Callisto, bo pozwala na swobodną rozgrywkę trzyosobową. Tekturowe żetony są jednak zbyt delikatne, przez co zwyczajnie gra się niewygodnie i nieprzyjemnie.

0

Timeline: Nauka i odkrycia

dodano: 18.12.2017

Fajnie, że Rebel kontynuuje tę serię. Odkrycia trzymają wysoki poziom z Wynalazków, szkoda, że wypraski (choć eleganckie) nie mogą pomieścić w jednej puszce kilka części.

0

ICECOOL (edycja polska)

dodano: 18.12.2017

Bardzo przyjemna gra zręcznościowa, do tego ślicznie wykonana. Niestety zajmuje sporo miejsca (po rozłożeniu) i jest mało regrywalna, ale od czasu do czasu można sobie popstrykać ;)

2

Pic na wodę!

dodano: 18.12.2017

Wyciągam mój egzemplarz od czasu do czasu w bardzo różnym towarzystwie (wspólny mianownik - zazwyczaj przy jakiejś leniwej, nieplanszówkowej posiadówie) i jeszcze nie spotkałem ludzi, którym by się nie spodobało. Ok, od biedy można by samą zabawę zorganizować za pomocą kilku ołówków i kartek, ale wersja z "wystawami" jest super. Gra chyba odrobinę niedoceniona, a szkoda - warto poznać.

0

Wyrocznia Delficka

Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt

dodano: 18.12.2017

Nie mam jakiegoś ogromnego doświadczenia z grami Felda, ale na tle innych znanych mi gier euro Wyrocznia prezentuje się dosyć ciekawie. Rzadko stosowana mechanika pick-up-and-deliver połączona z kostkami i wyścigiem fajnie się sprawdzają, szkoda, że plansza jest taka pstrokata. Za ~80 zł raczej nikt nie będzie rozczarowany, bo dostanie porządną, wymagającą grę pełną elementów.

0

Unlock! Wielka Ucieczka

Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)

dodano: 18.12.2017

Pierwsze zetknięcie z ideą Escape Room w pudełku i świetne, świetne doświadczenie. Nakręcająca emocje ścieżka dźwiękowa w aplikacji o bardzo fajne zagadki pozwalają się poczuć trochę jak w oldschoolowej przygodówce komputerowej. Drobnym mankamentem są momentami nieczytelne karty i pewna zagadka ze scenariusza z Mysz i kiełbasa, ale żeby nie spoilować, odsyłam do ewentualnych samodzielnych poszukiwań ;)

2

Top Kitchen

Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt

dodano: 18.12.2017

W grę zagrałem na konwencie i chociaż nie zdążyłem rozegrać całej partii, spodobała mi się na tyle, że kupiłem ją na prezent koleżance lubiącej gotowanie i planszówki. Świetne wykonanie (patelnia!), atrakcyjna oprawa, fajny pomysł z różnokolorowymi kostkami jako składnikami i tylko boleję nad faktem, że losowość w rzutach jest gigantyczna. Gdyby nie ten aspekt, wystawiłbym piątkę i pewnie kupił też egzemplarz dla siebie.

0

EXIT: Gra tajemnic - Chata w lesie

Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)

dodano: 18.12.2017

"Ideał" to może odrobinę za dużo, ale "Chata w lesie" (moja pierwsza stycznośc z serią EXIT) spełniła moje oczekiwania. Jest sporo kombinowania, jest frajda po rozwiązaniu zagadek, jest sprytne wplecenie escape roomu w grę. Nie czułem aż takiej adrenaliny jak przy Unlock!, a zagadki były trochę zbyt abstrakcyjne, ale nie żałuję zakupu i będę inwestował w następne części. Aha: wbrew zapewnieniom, wcale nie trzeba niszczyć zbyt wielu elementów ;)

1

Dice Masters: Marvel - Deadpool

Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt

dodano: 18.12.2017

Jestem niepoprawnym fanem Dice Masters, dlatego nie mogę wystawić oceny niższej niż 4, ale z żalem przyznaję, że seria Deadpool jest jedną z najmniej ciekawych. Co nie zmienia faktu, że dla fanów gry to must have. Pakowanie Rebela na piątkę ;)

0

Koszulka do segregatora na 9 kart Silver

Oceniam produkt na: 3 - w porządku, bez rewelacji

dodano: 18.12.2017

Po dłuższym używaniu koszulki zaczynają się rozpadać. Jeśli często wyjmujemy krty, lepiej zainwestować w koszulki platinum.

0

Koszulka do segregatora na 9 kart Platinum

Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt

dodano: 18.12.2017

Zdecydowanie mocniejsze koszulki niż wersja Silver, ale przy częstym wyjmowaniu i wkładaniu kart też potrafią się niszczyć. Ale z braku konkurencji... to porządnych karcianek lepiej wziąć wersję Platinum.

0

Dolina Kupców 2: Era Mistrzów Kupieckich

Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt

dodano: 18.12.2017

Druga część Doliny Kupców nie zawodzi fanów i przynosi jeszcze więcej tej samej, dobrej gry. Zestaw talii jest podobny, jak w pierwszej części (losowość wprowadzają np. Brawurowe Tchórze zamiast Beztroskich Ocelotów, a negatywną interakcję Groźne Krokodyle zamiast Przebiegłych Szopów), ale każda frakcja znów posiada swój odrębny charakter. Autor poprawił też odrobinę zasady z pierwszej części i bardzo dobbrze te zmiany wyszczególniono w instrukcji. W obecnej cenie nie widze powodu, żeby nie kupić obu części naraz - dla fanów deckbuildingu i oryginalnych, dobrze skalujących się karcianek pozycja obowiązkowa!

0

Timeline: Polska

dodano: 15.12.2017

Popieram przedmówczynię - gra jest fajna jak cała seria Timeline, ale dobór wydarzeń sprawił, że gra jest zdecydowanie za prosta. Może się nadawać na zajęcia edukacyjne z dziećmi, ale ze starszymi lepiej wyciągnąć Wynalazki albo Odkrycia.

0

Wsiąść do Pociągu: Europa

dodano: 15.12.2017

Nie jest to pewnie popularna opinia, ale moim zdaniem wersja USA jest lepsza - w Europie trasy są mniej zbalansowane, jest mniej długich przejazdów, a system tuneli mnie nie przekonuje, bo zwiększa losowość. Dworce za to są fajnym rozwiązaniem. Siłą Wsiąść do Pociągu jest prostota i przystępność, dlatego wolę USA, ale Europę również polecam graczom familijnym.

5

Multiuniversum

dodano: 15.12.2017

Fajnie, że każda z kart działa inaczej w zależności od tego, gdzie jest nasz naukowiec. Fajnie, że grafiki są bardzo ładne. Fajnie, że jest tryb solo (działa). Problem w tym, że gra jest bardzo abstrakcyjna, nie posiada zbyt wiele interakcji i wbrew oczekiwaniom dla mnie tonie w zalewie innych "prostych, sprytnych karcianek", nie wyróżniając się niczym więcej. Mogę zagrać, ale nie zaproponuję.

1

Robot X

dodano: 15.12.2017

Budowanie robota jest całkiem przyjemne, ale ponieważ punktacja jest widoczna dla wszystkich, niesamowicie przedłuża się finał gry - każdy gracz, który widzi, że obecnie nie wygra, będzie blokował skończenie robota przez kogoś innego. Utajnienie celów zdecydowanie by pomogło. Dodatkowo trzeba się przygotować, że jak na małą karciankę, gra zajmuje sporo miejsca na stole. Ode mnie tak 2,5/5 - ciekawy pomysł i w sumie przyjemny flow, ale zepsuta punktacja i mechanizm końca gry.

0

Space Alert (edycja polska)

dodano: 07.12.2017

Mam wrażenie, że gra przeszła jakoś w cieniu Ciężarówką przez Galaktykę, a niesłusznie - bo jest od niej duuuużo ciekawsza. Bardzo dobrze stopniowo wprowadza nowe zasady, a co najważniejsze - zmusza (w pozytywnym sensie) do samodzielności bez możliwości wyłonienia zdecydowanego lidera. I o ile w Ciężarówce faza lotu (nie real-time) mnie nudzi, o tyle tutaj bardzo podoba mi się zweryfikowanie, jak poradziliśmy sobie z zadaniem. Jedna z najlepszych kooperacji (i to prawdziwych kooperacji, a nie gier solo na kilka rąk), jakie znam!

0

Gra o Tron: Żelazny Tron

dodano: 07.12.2017

Ja grałem na razie raz i jestem zachwycony (choć moze to nie jest najlepsze słowo). Gra jest dosyć prosta, ale niesamowicie angażująca emocjonalnie i pełna interakcji nad stołem. Nie grałem w Cosmic Encountera, ale tematyka Gry o Tron z pewnością bardzo pasuje do tego typu mechaniki. Polecam, aczkolwiek tylko w gronie dorosłych graczy, którzy potrafią emocje z rozgrywki zostawić przy stole ;)

1

Spadkobiercy

dodano: 03.02.2017

Fajna imprezówka pokroju Maskarady czy Światowego Konfliktu. Na początku trochę nam było ciężko rozegrać więcej niż 2 kółka (bo wcześniej ktoś już wygrywał przed czasem), dlatego nie radzę zbyt pochopnie rzucać oskarżeń. Solidna czwóreczka.

1

Forbidden Desert

dodano: 03.02.2017

Wersji polskiej na razie nie widać i nie wiem, czy się doczekamy, a szkoda - bardzo fajna wariacja na temat Pandemii czy Zakazanej Wyspy, jednocześnie zachowująca najlepsze elementy tamtej mechaniki i wprowadzająca ruchomą planszę. Szkoda, że jest tylko po angielsku, ale tekstu nie ma tu wiele (tylko na kartach postaci i kartach akcji, a wzorów nie ma tak dużo). Świetna pozycja dla fanów kooperacji.

0

Panic on Wall Street

dodano: 03.02.2017

FANTASTYCZNA gra real-time! Nie mogłęm długo nikogo namówić ze względu na pozornie nudny temat, ale jak już się udało, to się zachwyciliśmy!Emocje podczas fazy negocjacji sięgają zenitu, tylko po to, żeby później nasze podpisane umowy zweryfikowały nieprzewidywalny rynek. Gra ma świetny klimat i wykonanie, z miejsca wskakuje do mojego imprezowego topu! Tym bardziej fajnie, że dostałem ją w zeszłym roku od Rebelowego Tajemniczego Mikołaja :)

0

10 minut

dodano: 03.02.2017

Spory zawód. Gra jest bardzo ładnie wydana, ma prościutkie zasady i fajny pomysł... ale nie daje specjalnej frajdy. Gracz, który ma szczęście być dobrze ustawiony na początku, może zabić 2 postaci zanim inni pozbędą się kogokolwiek. Zbyt łatwo kogoś aresztować, zbyt trudno coś zapamiętać. Do tego bardzo łatwo się na początku pomylić (nawet w instrukcji jest to wspomniane!) i cała partia jest zepsuta. Plus jest taki, że cała rozgrywka trwa tytułowe 10 minut... ale w tym przedziale czasowym można zagrać w coś lepszego ;)

5

Marvel Dice Masters: Civil War - 2 Players Starter Set

Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt

dodano: 03.02.2017

Tak jak uwielbiam Dice Masters, tak starter do Civil War na początku nieco mnie zawiódł - na 8 występujących tutaj postaci wszystkie zaliczyły już debiut w Dice Masters, a liczyłem na kogoś nowego. Niemniej seria jako całość jest naprawdę udana, ciekawsza zarówno od poprzedniej (Spider-Man), jak i następnej (Deadpool). W tym starterze są też bardzo dobre karty akcji. Dla fanów oczywiście must have

1

Sushi Go! (edycja polska)

dodano: 03.02.2017

Gra w draft skrócona do minimum. 3 rundy trwają jakieś 15 minut, podczas których próbujemy nałożyć sobie jak najlepsze smakołyki z półmiska sushi. Całkiem przyjemna rozgrywka, ale bez jakiegoś efektu wow - dobry fillerek przede wszystkim dla fanów 7 Cudów Świata. Na dwie osoby raczej nie warto.

6

Lisboa (edycja Deluxe)

dodano: 07.12.2016

Wiele o nas mówi fakt, że gra trwająca 2 godziny ufundowała się w 45 minut ;) Czy to jest angielskie wydanie z polską instrukcją od Hobbitów?

1

Green Arrow and Flash - Dice Masters booster

Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)

dodano: 28.10.2016

Kolejne kostki do Dice Masters, gry, któą uwielbiam, więc ocena nie może być niska :) Do tego musze przyznać, że GAF to bardzo dobry, zbalansowany set, który świetnia uzupełnia poprzednie serie ze świata DC - są tu nowe postaci z Justice League, nowi Młodzi Tytani i oczywiście sporo Villains - a do tego dosyć rewolucyjna mechanika Crossover.

0

Dr. Eureka

dodano: 28.10.2016

Niestety, menzurki miałem lekko porysowane w dopiero odfoliowanym egzemplarzu - a po kilku rozgrywkach widać to coraz bardziej. Co do samej gry - kolejny zwariowany (ale działający!) pomysł Roberto Fragi, tym razem na czas przesypujemy kulki, żeby osiągnąć pożądany (podany na karcie) wzór. Dużo śmiechu, błyskawiczna rozgrywka, znakomicie nadaje się na odsapnięcie między partiami w Wybuchową Mieszankę i Alchemików ;) Polecam!

0

1944 Wyścig do Renu

dodano: 28.10.2016

Porządnie wydana, dopracowana historycznie gra wojenna, która się spodoba niewojennym graczom :) 3 generałów to trzy różne taktyki, przy czym wynikają one bardziej z sytuacji na froncie (planszy), niż z ich specjalnych zdolności. Jeśli gramy sporo na 3 osoby, to warto ten tytuł mieć (przy czym i na 2 jest fajnie, nie polecam tylko trybu solo). Mocne 4/5.

1

Legendary: Dark City Expansion

dodano: 28.10.2016

Dodatek obowiązkowy - bo raz, że podwaja liczbę postaci i wrogów z podstawki, a dwa, że znacznie podnosi poziom trudności. Czyli rozwiązuje główny problem Legendary Marvel :)

0

Pingwiny z Madagaskaru

dodano: 28.10.2016

Ładne figurki Pingwinów i kadry z serialu. Mechanicznie - mocno, mocno przeciętna. W wariant zaawansowany można pograć (ale od święta), natomiast podstawowy jest za prosty dla dorosłych, a i u dzieci nie zauważyłem specjalnego entuzjazmu. Takie 3/5, o ile się lubi Pingwiny i Juliana.

0

Red7 (edycja polska)

dodano: 28.10.2016

Gra jest genialnie zaprojektowana - liczba opcji i strategii zawartych w 49 kolorowych kartach z cyferkami jest niesamowita. Ostatnio sporo grałem w cyfrową wersję i dopiero teraz doceniam, jak mały jest tu wpłw losowości. Oczywiście, to tylko filler, i to abstrakcyjny - ale to też jedna z gier, które trzeba wypróbować :)_

0

Belfort (edycja polska)

dodano: 28.10.2016

Bardzo ładny i zrobiony z humorem worker placement. Nie jest może rewolucyjny, ale ma proste zasady, akceptowalny czas rozgrywki i niezłą cenę (a w promocji była w ogóle cudowna :D). Dodatkowe plusiki za bardzo dobrą i zabawną instrukcję oraz znakomite plansze pomocy.

0

07 zgłoś się

dodano: 28.10.2016

Dla mnie to nie jest wariacja gry w statki, a bardziej w Masterminda. Przy czym to nie jest wada - zaletą gry Wallace'a jest znakomita skalowalność, bo możemy spokojnie zagrać w gronie większym niż dwuosobowe. Interakcji praktycznie nie ma, każdy zgaduje swoją zagadkę, ale taki jest urok tego tytułu. Dwa słowa natomiast w kwestii wykonania i tematu - o ile pocztówki zamiast planszy uważam za rozwiązanie kontrowersyjne, ale klimatyczne, to faktycznie cena polskiej edycji jest zbyt wysoka. Skoro gra jest wydana poniekąd po kosztach, to SCD powinna oscylować w granicach 60-70 zł. No i osobiście nie jestem fanem Borewicza, ale nie jestem targetem tego wydania ;) dlatego chociaż grałem w edycję Phalanx, na półce stoi oryginalne P.I.

0

Catan - Polska

dodano: 24.10.2016

Ech... a usłyszałem w Essen, że tej mapy nie będzie można kupić poza targami i w innej wersji językowej niż niemiecka... no trudno. Przynajmniej 3 euro poszły na cel charytatywny ;)

1

Legendary: A Marvel Deck Building Game

dodano: 21.09.2016

Deckbuilding - super, Marvel - świetnie, elastyczność rozgrywki - fantastyczna, multum dodatków - znakomicie. Długo się zbierałem do zakupu Legendary, ale w końcu się zdecydowałęm i nie żałuję. Wspomnę jednak dwie wady, bo przy grze o takim koszcie to dosyć kluczowe: karty są średniej jakości i warto je zakoszulkować (a jest ich 500!), a gra w podstawowym wariancie jest stanowczo za prosta. Sytuacją ratują jednak opcjonalne reguły i, oczywiście, dodatki :)

2

Pandemic: Contagion

dodano: 21.09.2016

Spin-off popularnej Pandemii, przy czym nie stworzony przez Matta Leacocka. Podoba mi się pomysł, umiarkowanie podoba mi się wykonanie (w swoim egzemplarzu mam dwa fioletowe dyski i brakuje czarnego, a elementy nie chcą się zmieścić w pudełku), rozgrywka jest ok. Niestety, na dłuższą metę gra robi się schematyczna. Brak jej też tego błysku geniuszu, który stoi za sukcesem oryginalnej Pandemii.

2

Flick‘em Up! (Flick em Up!) - Dzika Strzelanka

dodano: 21.09.2016

@Robek_wes: rozłoŻenie! Pięknie wydana pstrykanka. Fajna jako przerywnik, ale potrafi też wciągnąć na dłużej. Jedyna wada - potrzebuje dużej (w miarę) i równej (warunek konieczny) powierzchni do rozłożenia. Bardzo atrakcyjna cena w stosunku do pierwszej (angielskiej) edycji.

2

Odbudowa Warszawy

dodano: 21.09.2016

Bardzo długo czekałem na premierę gry, a od kiedy przyszła, nie miałem okazji zagrać. Że zapowiada się dobrze - wiedziałem, bo miałem przyjemność zapoznać się z prototypem. Do tego doszło jednak śliczne wykonanie. Bardzo fajny, złożony worker placement ze znakomitym tematem. Dodatkowo opcja grania rodzinnie - akurat ja nie potrzebuję, ale doceniam możliwość.

4

Smart - IQ Steps

dodano: 21.09.2016

Z kilku poznanych łamigłówek IQ (Link, Steps, Fit, Twist, Puzzle) ta wydaje mi się drugą najfajniejszą (po "czerwonym" linku). Jak w każdej z serii - stopniowany poziom trudności, dużo wyzwań, porządne wykonanie. To, co wyróżnia Steps, to fakt, że elementy trzeba ułożyć nie tylko we właściwych miejscach, ale i kolejności.

0

Prohis

dodano: 21.09.2016

Fajna imprezówka na blef. Znakomita jako tańsza i poręczniejsza alternatywa dla Szeryfa z Nottingham - wrażenia z rozgrywki są podobne, a Prohis można spakować niemalże w kieszeń. Do tego podoba mi się setting w Ameryce czasow prohibicji. Warto, bo mam wrażenie, że to niesłusznie niezauważony tytuł.

0

51. Stan: Master Set

dodano: 14.06.2016

Zagrałem dziś pierwszy raz w 51 Stan w wersji Master Set. Nie grałem w poprzednią, za to sporo w Osadników i wrażenia mam takie: 1. Znając Osadników, zagrałem z marszu i osiągnąłem baaardzo przyzwoity wynik (przegrałem tylko z właścicielem gry, pozostali - choć to nie była ich pierwsza partia - zostali w tyle). 2. Mimo podobieństw, różnice w mechanice w stosunku do Osadników są zasadnicze (dystansy!) 3. Wydanie jest co najmniej tak ładne, jak Osadnicy 4. Nie czuję za bardzo zróżnicowania frakcji (choć ono istnieje, ale nie ma osobnych talii). 5. Konkluzja - gra bardzo dobra, chętnie zagram, ale w domu wolę mieć Osadników i dopóki się ich nie pozbędę, raczej 51 Stanu sobie nie sprawię ;)

3

Plusk!

dodano: 14.06.2016

Naprawdę żadnego komentarza? A wydawałoby się, że to potencjalny hit. Sprytna wariacja na temat Jengi, gdzie jednak układamy wieżę zamiast ją rozbierać. Co jednak wyróżnia Plusk, to fakt, że klocek do dołożenia przekazujemy innemu graczowi, więc jest tu miejsce na drobne złośliwości. Bardzo dobre wydanie (puszka + solidne drewienka + plastikowe krople). Brać i grać, tylko uważać, żeby nie pogubił się elementy!

2

Boost!

dodano: 14.06.2016

Jestem zdziwiony negatywnymi opiniami - dla mnie to LEPSZA od oryginału gra dobblopodobna. Dlaczego lepsza? Bo w Dobble bardzo często gracze (zwłaszcza młodsi) się potrafią zawiesić i zdenerwować, kiedy rywale wykładają lub zabierają karty całą serią, a w Boost! zawsze jest chwila na odsapnięcie i ogarnięcie wzrokiem stołu. Generalnie nie wiem, czy trzeba mieć obie "puszkowe" gry w kolekcji, a jeżeli miałbym wybierać, prawdopodobnie wybrałbym Boost!

2

Pupile Podziemi

dodano: 14.06.2016

Nie dajcie się zwieść okładce. Naprawdę trudna gra (dużo zasad i dużo mozliwości), angażująca i wymagająca. Świetne grafiki i klimatyczna mechanika zachęcają do zagrania, ale należy się nastawić na jedną partię na cały wieczór i maksymalnie skupić na grze. Osobiście nie mam - gram u znajomych i mi wystarcza, natomiast gdybym miał potrzebę posiadania ciężkiego, ale klimatycznego euro, na pewno bym "Pupili" rozważył.

2

Wybuchowa Mieszanka (druga edycja)

dodano: 14.06.2016

Powiedzmy sobie szczerze - sukces tej gry to w 90% kulki :) Sama w sobie jest przyjemna, choć dla mnie niezbyt wymagająca i mało regrywalna... ale kogo ja chcę oszukać? Wyciąganie kulek z podajnika i tak jest super zabawą! Idealna jako rozgrzewka - wstęp do "Alchemików" :)

1

Gra o Tor

dodano: 14.06.2016

Banalne zasady, ładne grafiki i krótki czas rozgrywki. Grę o Tor lubię za to, że moja dziewczyna sama chce w nią grać, a jest bardzo wybredna ;) problemem tej gry jest niezbyt duża regrywalność i spora losowość, ale jak na szybki filler czy grę - nomen omen - do pociągu, jest naprawdę dobra.

1

Talat

dodano: 14.06.2016

Tak jak nie lubię gier logicznych, tak Talat naprawdę mi się spodobał. Co prawda grałem tylko w 3 osoby, ale wydaje mi się, że to jedyny słuszny wariant. Gra jest bardzo ładnie wykonana i niebanalna, mimo prościutkich zasad. Jeśli szukamy prostej gry na trzy osoby, Talat będzie dobrym wyborem.

1

Las Vegas (edycja polska)

dodano: 14.06.2016

Las Vegas dobrze oddaje charakter kasyna - mamy tu miejsce na decyzje, ale i tak wszystko decyduje się przez rzut kości. Do gry potrzebne jest dobre szacowanie ryzyka i ocenianie pozostałych graczy oraz, oczywiście, duża doza szczęścia. Mechanizm nieco podobny do Age of War czy Polowania na Robale. Osobiście polecam, bardzo fajny filler.

0

Szogun (Shogun)

dodano: 14.06.2016

Wciągająca, rozbudowana (ale umiarkowanie, przynajmniej jeśli chodzi o zasady) strategia. Dla mnie idealny zmiennik dla Cyklad (podobny stopień skomplikowania i emocje z rozgrywki przy całkowicie innym charakterze). Warto pamiętać, że to nie jest gra wojenna - toczenie bitew z wieżą jest oczywiście super, ale nie nazwałbym tego strategią wygrywającą ;)

5

Wyspa Skye

dodano: 14.06.2016

Słowo "Carcassonne" w kontekście Wyspy Skye przewija się w całkowicie uzasadniony sposób - w końcu układamy kafelki i to tak, żeby pasowały do siebie bokami, a potem liczymy punkty. Podobieństwa na tym jednak się kończą, bo o ile w Carcassonne decyzja polega tylko na wybraniu miejsca na kafelek i położeniu ludzika lub nie, o tyle w Wyspie Skye musimy dobrze szacować ryzyko, więcej kombinować przy układaniu mapy i patrzeć na ręce innym. Zależnie od żetonów punktacji możemy też przyjąć bardzo różne strategie. Naprawdę niezła gra z lekko-średniej półki.

3

Gra o Tron: Gra karciana (2ed) - Wilki Północy

dodano: 06.04.2016

Chyba jest opóźnienie z transportem angielskiej wersji do Europy, bo nie tylko w Polsce premiera miała być przesunięta. Ale że Galakta polskie wersje drukuje na miejscu, to polska wersja będzie na czas, bo już jest od jakiegoś czasu w magazynie :) @Kalif94 - kupujmy polskie dodatki, to nie oleje ;) (tak, wiem, że to samonakręcający się proces nie wydajecie=nie kupujemy).

1

Ultra Pro Standard Pro-Fit Sleeves 100

Oceniam produkt na: 2 - raczej słaby

dodano: 05.04.2016

Do tej pory do chronienia gier używałem koszulek Maydaya, ale do Gry o Tron LCG zdecydowałem się na zakup wewnętrznych Ultra-Pro - mają dobre opinie, ich rozmiar na styk mi nawet bardziej pasował i cenowo są porównywalne z Maydayem. Niestety różnice w długości są tak znaczne, że w nowokupionych koszulkach karty się w ogóle nie mieszczą i wystają :( a zmienianie ich, jeżeli wcześniej zakoszulkowałem już ponad 500 kart nie ma sensu - trudno, ale raczej do innej gry już ich nie kupię. Do tego już 5 koszulek mi się rozerwało, co nie zdarzyło się przy Maydayach ani razu. Plus jest taki, że się nawet nieźle tasują, ale ogółem IMHO nie warto.

0

Mondo

dodano: 31.03.2016

Fajny pomysł i sprawnie działająca pozycja, choć nie porwała mnie na tyle, żeby zachować swój egzemplarz - głównie dlatego, że od pierwszej partii różnice punktowe między graczami były ogromne, a to nie podobało się ani wygrywającym, ani przegrywającym. Układanie kafelków na czas chyba ciekawsze jest w Galaxy Truckerze.

0

Ognisty Podmuch

dodano: 31.03.2016

Bardzo, bardzo fajna alternatywa dla Pandemii - choć zasady zupełnie inne, to poziom skomplikowania, długość rozgrywki i jakość zabawy całkowicie porównywalne. Dobra kooperacja na początek.

0

Rialto

dodano: 31.03.2016

Rialto to esencja eurogry - sucha, wymagająca myślenia, mało losowa, dobrze się skalująca i nastawiona na liczenie pozycja. Podobnych gier, co tu dużo mówić, jest cała masa, niemniej jednak jeśli brakuje nam porządnej, ale nieprzesadnie skomplikowanej eurogry na półce, Rialto będzie całkiem dobrym wyborem.

0

Sabotażysta

dodano: 31.03.2016

Klasyk, o którym już niewiele można powiedzieć. Jeśli grywacie czasem w gronie 6 lub więcej osób i lubicie blefowanie, to najpewniej już zagraliście. Jeśli nie, koniecznie trzeba spróbować - choć ostrzegam, że mi osobiście po parudziesięciu partiach się nieco Sabotażysta przejadł.

2

Takenoko

dodano: 31.03.2016

Urocza gra na poziomie Wsiąść do Pociągu czy Osadników z Catanu. Grana wyłącznie z dorosłymi o różnym stopniu planszówkowego zaawansowania - podobała się wszystkim. Przeraża mnie tylko kłująca w oczy różowość wypraski :D

2

Ucho Króla

dodano: 31.03.2016

Bardzo pozytywne zaskoczenie - pełna złośliwości, ale wciągająca karcianka w dworskich klimatach. Na pewno nie polecam do grania z dziećmi, zarówno przez teksty na kartach, jak i mnóstwo negatywnej interakcji, która stanowi istotę gry. Zróżnicowanie kart też mogłoby być odrobinę większe. Mimo wszystko - polecam!

0

Krwawa Oberża

dodano: 31.03.2016

Niby nic odkrywczego, a jednak jedna z najlepszych poznanych ostatnio gier. Ekonomia z krótką kołderką (akcji jest ZAWSZE za mało), z oryginalnym tematem i dobrymi rozwiązaniami mechanicznymi. Szybki setup i rozgrywka. Nie dziwię się, że pierwszy nakład rozszedł się błyskawicznie :)

0

Kakao

dodano: 31.03.2016

Poprawna gra, która może być substytutem Carcassonne dla tych, którzy oryginału nie znają lub nie trawią. Z jednej strony nieco bardziej ograniczona rozbudowa terenu (bo nasze płytki układamy tylko w szachownicy), z drugiej ciekawsze sposoby punktowania. Podsumowując - jest ok (i nic ponadto).

2

Gra o Tron: Gra karciana (2ed) - Zestaw podstawowy

dodano: 31.03.2016

Moja pierwsza gra LCG, kupiona po dużych oporach, bo miałem duży problem z kupieniem kilku sztuk tego samego (a granie na jednej podstawce nie ma sensu, TRZEBA mieć 2 albo i 3). Jak już się jednak przekonałem - warto było. Grafiki są fantastyczne, klimat bardzo wyczuwalny i bliski pierwowzoru, a do tego bardzo elegancka mechanika. Świetna jako dwuosobówka, w wersję multiplayer jeszcze nie grałem, ale liczę, że również się nie zawiodę, bo na papierze brzmi bardzo dobrze. Zarówno fani sagi Martina, jak i miłośnicy dobrych karcianek powinni spróbować jak najszybciej!

3

Drako (stara edycja)

dodano: 31.03.2016

Całkiem niezła taktyczna dwuosobówka. Asymetryczna, a przy tym w moim odczuciu całkiem zbalansowana (smok wygrywa równie często, jak krasnoludy). W pudełku trochę zbyt pusto, ale za to figurki są bardzo ładne.

0

Dolina Kupców

Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt

dodano: 31.03.2016

Po przeczytaniu w pierwszej recenzji, że gra jest o handlujących zwierzętach, zniknęła z mojego radaru, bo temat mnie kompletnie nie przekonał. Przyjrzałem się jej ponownie, kiedy szukałem małego substytutu dla Dominiona, a do tego pojawiła się w promocyjnej cenie na Rebelu - i to był dobry wybór :) Rozgrywka toczy się bardzo sprawnie, zasady - choć mało odkrywcze - działają bez zarzutu, a dostępność 6 różnych talii sprawia, że każda rozgrywka jest inna. Niecierpliwie czekam na zapowiedzianą już Dolinę Kupców 2!

6

The Curse of The Black Dice

dodano: 31.03.2016

Dla mnie spory zawód... więc zacznę od plusów :) fajnie działa motyw półkooperacyjny (czyli niby współpracujemy, ale jednka każdy gra na siebie), próg wejścia jest niewielki, gra oferuje różne scenariusze. Szkoda tylko, że jest ich tak mało... a do tego gra się zwyczajnie szybko nudzi. Znam tyle ciekawszych turlanek, że Klątwa Czarnej Kości wypada po prostu mocno przeciętnie, i to mimo starań autora w celu ujarzmienia losowości. Kości z pierwszego wydania niby bardzo ładne, ale reszta oprawy graficznej mnie nie zachęca. I do tego wysoka cena - ogólnie, niestety, spore rozczarowanie.

2

Bang! Gra kościana

dodano: 31.03.2016

Gra kupiona nieco przypadkiem, bo szukałem wersji karcianej, a tę akurat trafiłem w okazyjnej cenie i po sprawdzeniu opinii podjąłem decyzję, żeby spróbować z kośćmi. Nie wiem, jak oryginał, ale Bang kościany jest baaardzo przyjemną, choć oczywiście złośliwą i losową imprezówką. Daje frajdę, a nie wymaga wiele i faktycznie jest idealną grą do piwa. Byłem też mile zaskoczony zróżnicowaniem kart postaci, jest ich sporo i każda ma swoje zalety, co znacząco zwiększa regrywalność.

1

Aarrr! (Arrr!, Ar! Arr! Aarr!)

Oceniam produkt na: 3 - w porządku, bez rewelacji

dodano: 31.03.2016

Jak dla mnie nieco zbyt losowa, choć nie zgodzę się z zasłyszaną gdzieś opinią, że właściwie nie różni się od wojny. Do grania z dziećmi niezła, sami dorośli się zbytnio nie pobawią. Niemniej jest ładna i niezbyt droga. Dla dzieciaków ocena może być 0,5 albo i 1 numer wyższa ;)

0

7 Cudów Świata: Pojedynek

dodano: 31.03.2016

Grę kupiłem w ciemno na fali zachwytów w internecie oraz bo zapoznaniu się z oryginalnymi 7 Cudami. Pojedynek jest bardzo dobrym odpowiednikiem poprzedniczki, jeśli chodzi o rozgrywkę dwuosobową - nie grałem w takim wariancie w zwykłe 7 Cudów, ale wątpię, żeby draft działał przy grze z jednym przeciwnikiem. Tutaj tego problemu nie ma, bo dociąg kart został rozwiązany w bardzo prosty i genialny sposób - za pomocą piramidki, z której dostępne są tylko karty wierzchnie. Gra toczy się sprawnie i przyjemnie i daje namiastkę tworzenia własnego miasta. Ode mnie dostaje co najmniej 4/5 z tendencją zwyżkową :)

8

7 Cudów Świata

dodano: 31.03.2016

W 7 Cudów Świata zagrałem po raz pierwszy bardzo niedawno, bo jakoś tak się złożyło, że przez kilka lat planszówkowego nałogu zawsze się przed tym tytułem wzbraniałem - a niesłusznie! Banalnie proste zasady (bo przecież w pewnym skrócie to tylko "zagraj jedną kartę i podaj dalej") nie przeszkadzają w tym, że rozpędzający się silniczek daje dużą frajdę z gry, a gra jest jednocześnie przystępna i zmusza do kombinowania. Sam gram u znajomych, ale waham się nad kupnem własnego egzemplarza, bo takich gier jest zawsze za mało: lekkich, ale jednocześnie nieimprezowych i do tego na tyle osób. Warto spróbować!

7

Kość matowa 10 Ścian - Jumbo - Różne Kolory

Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt

dodano: 17.03.2016

Dobra jako gadżet albo licznik, do ciągłego rzucania niezbyt wygodna. Ale czytelna!

0

Kość kryształowa 10 Ścian - Cyfry - Różne Kolory

Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt

dodano: 17.03.2016

Stare kostki tego typu zaczęły mi się wycierać bardzo szybko, kupiona rok temu w Rebelu wciąż jak nowa. Chyba muszę znaleźć więcej czasu na RPG ;)

1

Bohaterowie wyklęci

Oceniam produkt na: 3 - w porządku, bez rewelacji

dodano: 17.03.2016

3 wydaje się być niską oceną, ale najlepiej oddaje moje odczucia - gra w porządku, bez rewelacji. Niestety jej największą atrakcją jest temat i choć mechanicznie się broni, przegrywa konkurencję z innymi karciankami.

1

DC Dice Masters: War of Light booster

Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)

dodano: 17.03.2016

O ile na początku WoL mnie w ogóle nie kręcił, o tyle po jakimś czasie doceniłem synergię, jaką można zbudować wyłącznie z tej serii. A na pięć ostatnio kupionych w Rebelu boosterow trafiły się aż 3 rare :) Zakupo obowiązkowy dla fanów Dice Masters... w liczbie co najmniej 30 sztuk ;)

0

Marvel Dice Masters: Amazing Spider-Man booster

Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt

dodano: 17.03.2016

Niestety, zwłaszcza z perspektywy nowo wychodzących serii, Spider-Man wyrasta na jeden z najsłabszych setów do DM :/ ale za to jest klimatyczny. Niemniej, jako że to tylko więcej Dice Masters, to co najmniej 4 się należy :)

0

Odkrycia: Dzienniki Lewisa i Clarka

dodano: 11.03.2016

Gra całkiem sympatyczna, choć nie rewelacyjna. O ile Lewis & Clark są w ścisłym gronie moich ulubionych ciężkich gier, o tyle Odkrycia traktuję jako miłą, lekką odskocznię od czasu do czasu. Grafiki od Dutraita oczywiście przepiękne, kostki też całkiem ładne, choć nieco za lekkie, jak na mój gust. Moim zdaniem gra niesłusznie skrytykowana po premierze, bo choć daleko jej i w grywalności, i w ciężkości do Lewisa & Clarka, to wciąż pozostaje niezłą pozycją.

3

Cyklady

dodano: 11.03.2016

Już mój avatar dowodzi, że Cyklady to jeden z moich ulubionych tytułów, więc w komentarzu zacznę od wad ;) Choć teoretycznie jest możliwa, gra w 2 osoby nie ma sensu, a i w 3 jest umiarkowanie przyjemna. Trzeba też chociaż trochę lubić licytację (główna mechanika) i być gotowym na drastyczne zmiany na planszy (nieraz w ciągu jednej tury sytuacja odwraca się o 180 stopni). A plusy? Lubię licytację, a w Cykladach jest ona ŚWIETNIE zaimplementowana; wykonanie jest bardzo efektowne; występuje wysoki stopień interakcji (zmawianie się na obecnie najsilniejszego gracza i chwilowe sojusze); do tego bardzo fajny temat. Polecam z całego serca!

10

Catan (Osadnicy z Catanu)

dodano: 11.03.2016

Szkoda, że obecna edycja ma plastikowe elementy, wersja drewniana była moim zdaniem ładniejsza. Sama gra, choć dla wyjadaczy może być za prosta i za losowa, jest bardzo przyjemna - mimo posiadania na półce ~100 gier, Osadnicy regularnie wracają na stół. Obok Wsiąść do Pociągu, to wciąż najlepszy planszowy gateway (zwłaszcza że obecność kostek uspakaja ludzi, którzy twierdzą, że szczytem planszowego skomplikowania jest monopol ;)).

2

First to Fight

dodano: 11.03.2016

Ciekawy tytuł, mechaniczne nawiązujący do Puerto Rico. Rzogrywka jest wciągająca i ma spory walor edukacyjny, niestety jednak jest przy tym za długa, ciężko zejść poniżej 2 godzin i w końcowym etapie gra trochę się dłuży. W porównaniu do innych gier podobnej ciężkości i jakości wydania, cena jest całkiem atrakcyjna.

0

Boże Igrzysko: Magnaci

dodano: 11.03.2016

Jeżeli ktoś uważał, że "Magnaci" będą kontynuacją "Bożego Igrzyska" i będą tytułem o podobnej ciężkości, może się srogo zawieść - jest to bowiem tytuł wręcz familijny, o prościutkich zasadach, jednak całkiem przyjemnej rozgrywce. Warto zagrać przynajmniej raz choćby z uwagi na przepiękną planszę i elementy, zasady nikogo nie powinny przytłoczyć, a mechanika może się spodobać. Sam z jednej strony na planszówkowy wieczór "Magnatów" raczej nie zabiorę, ale z drugiej strony - to jedna z nielicznych pozycji, w które z przyjemnością gra moja rodzina. Czekam na dodatek!

4

Alchemicy

dodano: 11.03.2016

Gra nie dla każdego, ale każdemu, z kim grałem, bardzo się spodobała ;) Połączenie naprawdę wyczuwalnego klimatu i humoru (testowanie na uczniach i walka o stypendia!) wraz z naprawdę wymagającą skupienia i myślenia rozgrywką. Jedyną poważną wadą jest fakt, że jeżeli na początku gry coś źle zaznaczymy - co raczej nie powinno się zdarzać, ale jednak się zdarza - mamy spapraną całą grę, a przyjemność z tego jest średnia. Niemniej jednak obecnie to jedna z nalepszych klimatycznych eurogier, jakie znam :)

4

El Bazar

dodano: 10.03.2016

Bardzo fajny i pomysłowy wariant kalamburów. Dobry zwłaszcza do grania z dziećmi (zwłaszcza z uwagi na poziom skomplikowania haseł).

0

Szalone Zegarki

dodano: 01.03.2016

Pierwszą grą na refleks/spostrzegawczość, w jaką grałem, był Jungle Speed. Potem przyszły Dobble, Ligretto, Panic Lab, Boost czy Hook. "Szalone Zegarki" są od wszystkich powyższych trudniejsze... i właśnie dlatego obecnie są moją ulubioną imprezówką tego typu. Bardzo polecam!

1

Tajniacy

dodano: 01.03.2016

Po pierwszych opiniach spodziewałem się bardziej rewolucyjnego pomysłu, a wychodzi na to, że "Tajniacy" to takie skrzyżowanie kalamburów z Dixitem. Aż dziwne, że nikt na to nie wpadł wcześniej ;) ale że lubię kalambury i uwielbiam Dixit, nie ukrywam, że i tak Tajniacy wskoczyli do mojego osobistego topu wśród imprezówek. Nie na pierwsze miejsce, ale w okolicach podium mogą się zakręcić ;)

5

Szeryf z Nottingham

dodano: 01.03.2016

Spodziewałem się po Szeryfie trochę więcej gry, a mniej gadaniny... ale i tak jest to pozycja warta wypróbowania. Oryginalny pomysł na grę i choć już wiem, że nie będę jej ściągał z półki bardzo regularnie i w każdym gronie, to się jej nie pozbędę. Dobra odskocznia od klasycznych planszówek (ale trzeba ją "poczuć").

3

Osadnicy: Narodziny Imperium - Atlantydzi (pierwsza edycja)

dodano: 01.03.2016

Bardzo wyczekiwany dodatek i, niestety, spory zawód. Fajny pomysł na nową nację został zabity przez niedotestowanie produktu, przez co Atlantydzi są zwyczajnie za mocni do równej gry z innymi nacjami. Można się nimi pobawić w trybie solo, ale z uwagi na skupienie w dużej mierze na budowlach niefrakcyjnych nie mam takiej frajdy z budowania akurat tej cywilizacji. Do tego sporo niejasności w zasadach, przydałoby się znacznie lepsze FAQ w pudełku. Z półki raczej nie wylecą, ale jeżeli ktoś poszukuje dodatku do O:NI, to zdecydowanie lepszym wyborem będzie Każdy Potrzebuje Przyjaciela lub któryś z jeszcze niewydanych. Bardzo źle nie jest, ale hype na Atlantydów był zdecydowanie przesadzony.

1

Osadnicy: Narodziny Imperium

dodano: 01.03.2016

Jedno z największych moich odkryć w 2015 roku (co przy kilkudziesięciu ogranych nowościach jest sporym wyróżnieniem). Fantastyczna mechanika, mnóstwo kombinowania, różnorodne nacje (każda z bardzo charakterystycznym stylem), bardzo ładne wydanie i ŚWIETNY tryb solo. Tak jak przez niechęć do klimatu Neuroshimy nigdy nie zdecydowałem się na 51 stan, tak Osadnikowy setting jest strzałem w 10. Jedyna wada - nawet we dwoje może się trochę dłużyć, jeśli partner przymula. We czworo warto grać tylko z wyjadaczami, inaczej się przeciąga.

3

Marvel Dice Masters: Age of Ultron booster

Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)

dodano: 11.12.2015

Każdy booster do Dice Masters mnie cieszy ;) w Age of Ultron występuje kilka bardzo dobrych kart, do tego w partii od Rebela wylosowałem jedną kartę Super Rare - podoba mi się!

0

Marvel Dice Masters: Age of Ultron

Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt

dodano: 11.12.2015

Sam Dice Masters chwycił mnie za serce całkowicie - za aspekt kolekcjonerski przy stosunkowo niskich kosztach, za prostą i sympatyczną mechanikę i oczywiście za te cudowne kosteczki ;) Sam starter Age of Ultron wzbudza u mnie mieszane uczucia. Jakoś kostek w tej serii jest lepsza, niż w poprzednich Marvelach - ale jednak nawet w starterze nie wszystkie kostki są idealnie pomalowane. Karty akcji mnie nie porywają, chociaż Assemble! czy Ready to Rocket są sympatyczne, jeśli chcemy się pobawić w tematyczne drużyny. Same postaci bez szału - jedynym naprawdę dobrym bohaterem z podstawki jest Kapitan Ameryka, który jest już trzecią inkarnacją tej postaci w DM. Reszta jest średnia lub słaba (fatalny Thor!). Ogólnie jednak - jak to Dice Masters - jest dobrze :)

2

Kość blitz 20 Ścian - Cyfry - Różne Kolory

Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt

dodano: 11.12.2015

Bardzo ładne kości - bardziej podobają mi sie niż perłowe, przy czym jest drobny problem z czytelnością (na jasnozielonej). Ale zakupu nie żałuję.

0

Pandemia: Laboratorium

dodano: 11.12.2015

Yay! Wreszcie! ...szkoda, że znowu dodatek kosztuje niemal tyle samo, co podstawka :(

6

MAYDAY Koszulki Standard CCG Ultra-Fit (63,5x88mm) 100

Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt

dodano: 03.11.2015

Nienajwyższą jakość w pełnie rekompensuje niska cena. Do gier, w których nie musimy co chwila tasować kart - jak znalazł.

1

Rój (Hive)

dodano: 03.11.2015

Gra dla ludzi, którzy lubią szachy, ale są otwarci na nowe tytuły. Czysty pojedynek umysłów, zero losowości. Bardzo dobra jakość wydania. Sam prawie nie grywam, ale taką grę warto mieć na półce z klasykami.

1

Świat Dysku - Ankh Morpork

dodano: 03.11.2015

Totalnie losowa, ale z każdą rozgrywką coraz bardziej wciągająca gra. Ukryte role i silna negatywna interakcja są super. Do tego bardzo ładne wydanie (tylko wypraska coś nie halo, bo przy każdym przenoszeniu pudełka karty się z niej wysypują). Cieszę się, że się załapałem przed zniknięciem AM z rynku ;)

4

Świat Dysku - Wiedźmy

dodano: 03.11.2015

Dla wielu to jeden z największych planszówkowych zawodów, a dla mnie bardzo dobra gra dla rodziny z dziećmi lub dla zupełnie niegrającego towarzystwa dorosłych. Lubię czasem zagrać, chociaż na przepełnionej półce trzymam mimo wszystko ze względu na Pratchetta.

4

Dobble

dodano: 03.11.2015

Gra z gatunku "must have" i "dlaczego ja do tej pory tego nie znałem?". Idealna w każdym gronie. Jedna wada - karty są średniej jakości i szybko się niszczą.

12

Tajemnicze Domostwo

dodano: 03.11.2015

Mam mieszane uczucia co do Tajemniczego Domostwa, bo z jednej strony pomysł świetny, karty piękne, wszystko działa... ale sama rozgrywka czasem jest fantastyczna, a czasem nudna i mozolna. Zależy w dużej mierze od graczy oraz nastroju/pory dnia/czynników losowych. Warto zagrać przed zakupem.

3

Na Chwałę Rzymu

dodano: 03.11.2015

Dla fanów karcianek z budowaniem silniczka - pozycja obowiązkowa. Nietrudna, bardzo regrywalna, dobrze się skaluje i jest niedroga, a przy tym ma świetne, pancerne opakowanie. I do tego całkiem szybka - partia nie powinna przekroczyć godziny, a może się zamknąć w 30 minutach.

1

Goa (edycja polska)

dodano: 03.11.2015

Mało konfliktowa, dająca dużo możliwości klasyczna eurogra. Niestety dosyć słaba na 2 osoby (w końcu to licytacja), a górny limit wynosi 4. Gdyby tak była na 5... ale i tak warto spróbować.

3

Dziedzictwo: Testament Diuka de Crecy

dodano: 03.11.2015

Nie rewelacyjna, ale dobra gra z kategorii worker placement z odpowiednio krótką kołderką (czyli: zawsze jest za mało akcji, ale przy dobrym planowaniu można zrobić całkiem dużo). Co ją wyróżnia, to niespotykany wręcz w eurograch klimat. Aranżowanie małżeństw, płodzenie potomstwa, zdobywanie tytułów może brzmi nienajlepiej, ale jest wciągające. Jestem bardzo na tak! Uwaga - wymaga naprawdę dużego stołu.

6

Piętaszek

dodano: 03.11.2015

Szybki, fajny i trudny (do wygrania, nie w zasadach) pasjans. Trochę deckbuildingu, trochę push-your-luck, trochę matematyki i wychodzi jedna z lepszych gier solo.

2

Mr. Jack Pocket

dodano: 03.11.2015

Najlepsza szybka dwuosobówka, w jaką grałem. Mimo że za ~60 zł dostajemy niewiele elementów i to nie najwyższej jakości (u mnie szybko się wszystko pościerało), to mechanicznie jest to ideał. Minimum komplikacji, maksimum satysfakcji z wygranej, a kombinowania sporo.

3

Krwiopijca

dodano: 03.11.2015

Gra tak złośliwa, że aż sympatyczna :) Wymaga sporego dystansu (niektórych może nie śmieszyć wysadzenie czyjejś kamienicy w powietrze, zamordowanie matki z dzieckiem czy wprowadzenie Jehowych), ale takie gry w świecie zdominowanym przez poprawność polityczną też są potrzebne ;) Trzeba też się nastawić, że gra jest potwornie losowa i rozbieżności w końcowych wynikach mogą być ogromne... ale i tak polecam!

2

Smart - IQ Link

dodano: 03.11.2015

Moja ulubiona układanka z serii IQ. Ładna, wytrzymała, niedroga i z bardzo dobrze wyważonym, rosnącym poziomem trudności. Świetna na podróż.

1

111 - Alarm dla Warszawy

dodano: 03.11.2015

Najlepsza część lotniczej trylogii (303, 111, 7) Karola Madaja. Asymetria wyraźna (bardziej niż w 303), ale jednocześnie dobrze zbalansowana (lepiej niż w 7). Dobrze wydana, szybka gra z dużym walorem edukacyjnym, a do tego bardzo tania.

2

Pandemic (edycja polska)

dodano: 03.11.2015

Jedna z najlepszych kooperacji, jakie znam. - optymalny czas rozgrywki (~45 minut) - trudna (ok.1/4 partii wygranych) - oryginalna (mechanizm rozprzestrzeniania się chorób jest świetny!) - bardzo porządnie wydana - zróżnicowane postaci (z dodatkami nawet bardziej) - teoretycznie nie ma takiej opcji, ale de facto można grać solo Trzeba spróbować.

6

Ucieczka: Świątynia Zagłady

dodano: 03.11.2015

Świetny pomysł na grę i znakomity przerywnik na planszówkowe spotkania - kooperacja, ale z ogromnymi emocjami, płynnie rozładowuje napięcie po cięższych, mocno konfrontacyjnych tytułach. Ucieczka jest jednak dla mnie za mało regrywalna LUB za droga - za ponad 100 zł można kupić wiele gier, które dostarczą zdecydowanie więcej godzin dobrej zabawy. Nie rozumiem też, czemu pudełko jest takie duże - połowa jest pusta, a przy tak szybkiej grze oczekiwałbym, że da się ją spakować do plecaka i zabrać właściwie wszędzie. A tak to regularnie przekładam zawartość do czegoś mniejszego...

5

Światowy Konflikt - Obama

dodano: 03.11.2015

Nie jest to gra, w którą mam ochotę grać non stop, ale na pewno nie pozbyłbym się jej z kolekcji. W kategorii gier blefu jest świetnym uzupełnieniem Listu Miłosnego i Maskarady, bo najlepiej działa w składzie 4-6 osobowym. Przyznam też, że wbrew vox populi, bardzo doceniam zmianę tematu w polskiej wersji. Dzięki temu Światowy Konflikt jest strawny w każdym gronie, czego nie mogę powiedzieć o oryginalnym Coup.

2

Patchwork (Rebel) [NIEAKTYWNY]

dodano: 03.11.2015

Zagrałem ostatnio dzięki egzemplarzowi z wypożyczalni i mimo że byłem mocno sceptyczny, muszę przyznać, że gra jest bardzo dobra. Wymaga myślenia, planowania, obserwowania przeciwnika - nie nazwałbym jej bardzo lekką, ale też z uwagi na prostotę łatwo się nauczyć zasad i spróbować swoich sił z innym graczem. I okrutnie polec, jeśli grał więcej razy ;)

1

Patchwork (edycja polska)

dodano: 03.11.2015

Zagrałem ostatnio dzięki egzemplarzowi z wypożyczalni i mimo że byłem mocno sceptyczny, muszę przyznać, że gra jest bardzo dobra. Wymaga myślenia, planowania, obserwowania przeciwnika - nie nazwałbym jej bardzo lekką, ale też z uwagi na prostotę łatwo się nauczyć zasad i spróbować swoich sił z innym graczem. I okrutnie polec, jeśli grał więcej razy ;)

1

Hook!

Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt

dodano: 03.11.2015

Całkiem sympatyczna imprezówka, która powinna przypaść do kustu fanom Jungle Speeda, Szalonych Zegarków czy Boost! Powinna - bo nie każdemu przypadnie. W moim gronie wszyscy się bardzo wkręcili i emocjonowali, przy czym połowa graczy po 2 partiach chciała więcej, a połowa stwierdziła, że zbyt się stresuje. Co ciekawe - nastawienie nie miało żadnego związku z osiąganymi wynikami ;) 70 zł to trochę za dużo. Ja kupiłem w letniej promocji dwa razy taniej i to była, moim zdaniem, bardzo dobra cena.

4

Kotobirynt

Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)

dodano: 26.10.2015

Prześliczny, prościutki i dobry dla każdego fillerek. Mechanicznie przypomina nieco stare gry komputerowe typu Oilcap, w których trzeba było zbudować rurę łączącą start z metą - z tym, że tutaj atrakcyjniejszy jest temat ;) Zdecydowanie lepsze niż inna gra Bauzy wydana w "puszkowej" serii, czyli przereklamowane Hanabi. Kotobirynt nadaje się dla dzieci, ale i w gronie samych dorosłych już parę razy lądował z sukcesem na stole.

4

Age of War

Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt

dodano: 26.10.2015

Gdyby była ciut tańsza, dałbym 5. Niezwykle prosta kościanka, oczywiście mocno losowa, ale jednak wymagająca taktycznego podejścia. Szybko stała się moim ulubionym fillerem z kategorii push-your-luck. Nie zgadzam się ze zdaniem, że wymaga min. 3-4 graczy - we dwójkę sprawdza się bardzo dobrze.

3

2 de Mayo

Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt

dodano: 26.10.2015

Bardzo, bardzo fajna, choć niepozorna minigra historyczno-wojenna. Świetnie oddane realia powstańcze, zróżnicowanie stron, a przy tym ładne wydanie. Nie jest jednak idealnie - wydanie jest hiszpańsko-angielskie, a gra jest w pewnym stopniu zależna językowo; co jednak gorsze, wydaje mi się, że ma problem z balansem - zdecydowaną większość partii wygrywają Hiszpanie. Z tego powodu, przy różnym poziomie doświadczenia graczy, bardziej zaawansowanym sugeruję przejęcie Francuzów.

2

Brains

Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)

dodano: 26.10.2015

Dobra łamigłówka musi się charakteryzować trzema cechami: musi mieć sporo wariantów (zadań), trudny (rosnący) poziom i być ładnie wydana. Dotąd najlepszymi pozycjami w tej kategorii były dla mnie układanki z serii IQ (Fit, Steps czy Link), ale Brains również sprawdziło się bardzo dobrze. Mogłoby w środku być nieco więcej trudnych zadań (tak naprawdę prawdziwe wyzwanie stanowiła dla mnie dopiero ostatnia 10), ale poziom jest bardzo dobrze wyważony i rośnie, a przy tym gra jest estetyczna i nawet (mimo, że to Knizia) ma temat (doklejony, ale sympatyczny) ;) Dobra na podróż, choć może nie zatłoczonym autobusem. Polecam!

2

Kości Zombie

dodano: 26.10.2015

Bardziej ciekawostka, niż gra. O ile bardzo polubiłem kościanki i mechanizm push-your-luck, o tyle za te 13 kości (ładnych, nie powiem) i bardzo niewygodną (za małą) tubę nie warto dawać więcej niż 20 zł. Przy czym pomysł - jak na swoją prostotę - naprawdę zacny.

3

Rekiny biznesu

dodano: 26.10.2015

Bardzo dobra gra, o ile: - lubicie silną negatywną interakcję - lubicie licytację - szukacie pozycji na 3-4 osoby. Jeśli na któreś z powyższych pytań odpowiedź brzmi "nie", zagrajcie u znajomego lub odpuśćcie. Jeżeli spełniacie wszystkie 3 warunki - za niecałe 40 zł - bierzcie w ciemno.

2

Fasolki (Bohnanza)

dodano: 26.10.2015

Jedna z najfajniejszych małych karcianek, z których słynie przede wszystkim G3. Podstawową mechaniką są negocjacje i handel - kto (tak jak ja) planszówkowo wychował się na Osadnikach z Catanu, poczuje się jak w domu. Szkoda tylko, że nie działa na dwie osoby, ale na więcej - trzeba spróbować.

1

Colt Express (edycja polska)

dodano: 26.10.2015

Colt Express jest z jednej strony tytułem prostym i lekkim, a z drugiej generującym duże emocje z uwagi na ogromną ilość negatywnej interakcji. Posiada bardzo lubiane przez mnie cechy - asymetrię wśród dostępnych postaci, połączenie strategii (faza planowania) i taktyki (...wcielanie swoich zamiarów w życie ;)) oraz jasny cel - zostanie najbogatszym rewolwerowcem. Do tego dochodzi fenomenalna oprawa graficzna (elementy 3D i kreskówkowa grafika). Tytuł, który trzeba wypróbować - choć niekoniecznie z dziećmi i graczami obrażalskimi :)

12

Mamy szpiega!

dodano: 15.10.2015

Dewodaa - dokładnie! To jest bardzo dobra gra, która w ogóle nie kwalifikuje się do kategorii fillerów czy imprezówek - za bardzo trzeba się skoncentrować, skupić... i wciągnąć :)

3

Łamigłówka Cast News - poziom 6/6

dodano: 10.10.2015

Zgadzam się całkowicie z przedmówcą - w tej serii powstały naprawdę dobre łamigłówki (Quartet czy Devil Claws), ale News niestety jest zagadką najbardziej narażoną na przypadkowe rozwiązanie.

1

Korsar

dodano: 05.10.2015

Korsar nie jest grą klimatyczną, wielce oryginalną ani fenomenalnie wydaną (chociaż, przyznam, wystarczająco porządnie). Warto jednak mieć to małe pudełko w kolekcji, ponieważ oferuje bardzo ciekawą, a rzadko wykorzystywaną opcję grania drużynowego. Nie polecam kupować Korsara dla grona mniejszego niż 4 graczy, za to bardzo polecam, jeżeli lubimy zagrać w 6 lub 8 osób w coś nie-do-końca imprezowego. Najczęściej przez mnie wyciągana (choć nie jedyna dobra) gra z serii Trefl Joker Line :)

2

Kryptos

dodano: 19.09.2015

Bardzo polecam Kryptosa wszystkim fanom gier dedukcyjnych. Najprostsza i najszybsza gra z tego gatunku (ale nie banalna!) oprócz Masterminda, przy czym działa od 3 do 6 graczy. I jeszcze do tego - kompaktowa, tania, estetycznie wydana.

2

W Zakładzie - Lubelski Lipiec '80

dodano: 19.09.2015

Wydanie nie jest może najbogatsze, ale z pewnością to jedna z ciekawszych pozycji od Fabryki Gier Historycznych (mimo, że był to ich debiut). Bardzo sprytnie powiązany temat z mechanizmami, do tego ukryte cele każdego gracza, naprawdę pozytywne zaskoczenie. W Zakładzie trzeba się jednak nauczyć. Przez kilka pierwszych partii wysoce prawdopodobne jest, że gracz najlepiej znający ten tytuł wygra po kilku ruchach - dopiero poznanie wszystkich postaci i pewne doświadczenie pozwalają naprawdę czerpać przyjemność. Szkoda, że brakuje w grze elementu balansującego, nie pozwalającego wygrać w pierwszym etapie, niemniej i tak W Zakładzie polecam.

2

Witkacy

dodano: 19.09.2015

Przyjemna, oryginalna i niedroga gra trochę przypominająca puzzle, a trochę memory. Bardzo fajny temat. Polecam nawet do okazjonalnego zagrania!

2

Hanabi (edycja polska)

dodano: 19.09.2015

Oryginalny pomysł, ładne wykonanie i... gra mocno przeciętna, by nie rzec - słaba. Nie porywa w żadnym gronie, prowokuje do łamania zasad, nie daje satysfakcji. Na szczęście jest tania - ot, ciekawostka, ale SdJ zdecydowanie otrzymała na wyrost.

2

Lewis & Clark (edycja polska)

dodano: 19.09.2015

Prześlicznie wydana gra, wbrew pozorom, nie dla początkujących. Mechanika nieskomplikowana, ale wymagająca bardzo dokładnego planowania. Uwielbiam gry, gdzie czuje się taki wyścig i wszystko jest jasne - kto pierwszy, ten zwycięzca, zamiast abstrakcyjnego liczenia punktów. Instrukcja zaleca, by nie grać od razu w pięć osób. Moim zdaniem - w ogóle w pięć osób nie grać. Chyba że faktycznie wszyscy znają dobrze grę i nie generują przestojów. Sytuacja na planszy zmienia się w szybkim tempie i czasem trzeba się do niej dostosować, co w grze niewybaczającej błędów jest trudne, a czekanie na swoją kolejkę przy pełnym składzie będzie się dłużyć.

4

K2 (nowa edycja)

dodano: 18.09.2015

Bardzo, bardzo przyjemny tytuł. Jedna z najbardziej klimatycznych eurogier, jakie znam - do tego świetnie się skaluje i chodzi zarówno na 2, jak i 5 osób. Optymalny czas rozgrywki, niewygórowana cena i możliwość dokupienia dodatku (oraz mieszania z Mount Everest) - polecam wypróbować.

7

Kolejka (edycja polska)

dodano: 18.09.2015

Kolejka jest jak dla mnie jednym z najlepszych tytułów do prezentowania nowoczesnych planszówek nowym graczom (dorosłym). Tematyka, w przeciwieństwie do gier fantasy czy sf, nie tylko nikogo nie zniechęca, a wręcz przeciwnie - zwłaszcza dla ludzi pamiętających PRL jest interesująca. Mechanika jest prosta, sprawna i przyjemna i bardzo dobrze wpasowuje się w klimat. Razem z dodatkiem - Ogonkiem pozwala na grę nawet w 6 graczy (rzecz nie taka częsta w przypadku tradycyjnych gier z planszą) i ma naprawde dobrą cenę w stosunku do zawartości i przyjemności z gry. Najbardziej trafiona Gra Roku w historii tego wyróżnienia.

10

Ligretto (niebieskie pudełko)

dodano: 18.09.2015

Jeden egzemplarz przywiozła mi siostra z Norwegii kilka lat wcześniej, niż zacząłem dużo grać w planszówki i wówczas był to wielki hit. Niestety pudełko i karty się dosyć szybko podniszczyły i teraz to raczej pamiątka na półce :( fajna, szybka gra, i chociaż wolę Dobble czy Jungle Speeda, partyjki w Ligretto na pewno nie odmówię.

2

Panic Lab

dodano: 18.09.2015

Sympatyczna gra na refleks nie tylko dla dzieci. Na początku znalezienie właściwej ameby bywa karkołomne, ale można się Panic Laba nieco nauczyć. Bardzo podoba mi się wydanie - metalowa puszka, kolorowe kostki, wytrzymałe żetony. Za ~35 zł - warto!

2

Avalon - Rycerze Króla Artura

dodano: 18.09.2015

Fenomen. Największy hit studenckich wyjazdów - niezależnie, co zabieram, zawsze wszyscy koniec końców chcą Avalona. Wszystkie zalety Mafii bez jej wad - tutaj podejrzenia mają uzasadnienie, a nie są ślepymi strzałami, a poza tym nikt nie odpada przedwcześnie. Gra, w którą trzeba zagrać.

6

Znaj Znak

dodano: 18.09.2015

Bardzo dobry pomysł - wykorzystanie mechaniki znanej z Dobble w grze edukacyjnej to rewelacyjny sposób na nauczanie historii. Zwłaszcza, że w standardowym programie nie mieści się w zbyt wielkim stopniu poznawanie zdjęć i symboli, kluczowych dla historii Polski. Uwaga - nie zdziwcie się - pudełko jest pełne po brzegi i bardzo ciężkie :)

2

Koncept

dodano: 18.09.2015

Idelany przykład, że nawet kalambury można wydać w przepięknej formie. Świetna wypraska, przyjemny dla oka styl graficzny i kolorowe znaczniki - super sprawa. Zasady są proste i nie zgodzę się, że gra generuje dużo dłuższe przestoje niż tradycyjne kalambury. Polecam nie zaglądanie do pomocy graczy - po dwóch-trzech rundach już będziemy ogarniać wszystkie symbole. A wtedy to już czysta przyjemność :)

3

Timeline: Wynalazki

dodano: 18.09.2015

Z jednej strony świetna gra imprezowa, a z drugiej - jeden z najlepszych tytułów edukacyjnych, ponieważ uczy niejako przy okazji. Wydanie też bardzo atrakcyjne (metalowa puszka i wyściełana wypraska), chociaż w rzeczywistości nie tak praktyczne - mimo teoretycznie dopasowanych przegródek na karty, latają one po całym opakowaniu w transporcie. Największa wada: gdzie są polskie dodatki? :)

7

List Miłosny

dodano: 18.09.2015

Super pomysł - totalna minimalizacja zasad i komponentów sprawiają, że List Miłosny to de facto jedyna sensowna gra o rozmiarze naprawdę kieszonkowym :) Nie jest to tytuł wybitnie regrywalny i po pewnym czasie mnie nieco zmęczył, zwłaszcza, że poznałem inne gry oparte na zbliżonej mechanice (Coup, Maskarada). Niemniej List Miłosny warto poznać i te 16 kart wozić na wszelkie wyjazdy. I nie ma, że drogo!

4

MAYDAY Koszulki Mini Chimera (43x65mm) 100

Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt

dodano: 29.08.2015

Koszulki Maydaya nie są rewelacyjnej jakości, ale jej stosunek do ceny jest całkiem zadowalający. Dodatkowym plsuem ich używania jest to, że stosunkowo niewiele "pogrubiają" talie i karty mieszczą się zazwyczaj w wypraskach. Mini Chimery kupione do Alchemików są bardzo "na styk" (celowo wziąłem je zamiast mini euro, które wydawały mi się o wiele za duże) i jakoś działają :)

2

Arka Zwierzaków

Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt

dodano: 29.08.2015

Mechanika gry zapowiadała się dużej bardziej interesująco przed zakupem. W praktyce, grając z dorosłymi, nie zachwyciliśmy się nawetnajtrudniejszym wariantem. I pewnie grę bym komuś oddał, gdyby nie to, że raz zdarzyło mi się zagrać z dziećmi znajomych - i wtedy stwierdziłem, że na pewne kazje warto grę FGH trzymać :) Dla dzieciaków w wieku podstawówkowym - super pozycja. Dla dorosłych - bez rewelacja. Ot, i wyważone 4/5.

3

Samuraj

Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt

dodano: 27.08.2015

Ładnie wydana (super figurki!) gra kompletnie bez klimatu. Jak to u doktora Knizii. Posiada wszystkie cechy wyróżniające autora: dobrze się skaluje; wymaga sporo kombinowania; ledwo udaje, że ma jakiś temat. Za samą mechanikę i przyjemność z gry wahałbym się zapłacić tak wysoką cenę (nawet te ~80zł w promocji), ale jakość wydania ją tłumaczy.

2

Shrimp

Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt

dodano: 27.08.2015

Dla fanów gier na refleks i spostrzegawczość - pozycja z gatunku "trzeba spróbować". Świetna odmiana od Jungle Speeda/Prawa Dżungli, szkoda tylko, że bardziej obostrzona, jeśli chodzi o liczbę graczy. Piszczący majonez to jeden z najlepszych gadżetów, jakie znalazłem w grach :) Punkt odjęty za jakość wydania - nie mówiąc o fatalnym kartonowym pudełku (ale umówmy się, mało potrzebnym), tekturowe żetony, na których ukłądamy karty, zniszczyło się bardzo szybko (i to we wcale niezłych warunkach). Podobnie naklejka na majonezie.

2

Jesienna Gawęda

Oceniam produkt na: 3 - w porządku, bez rewelacji

dodano: 27.08.2015

Po bardzo długiej przerwie od grania w Warhammera i RPG generalnie, parę miesięcy temu zacząłem ponownie prowadzić sesję. Książka Trzewiczka była dla mnie dobrym przypomnieniem i wprowadzeniem w klimat Starego Świata, jako że wcześniej nie znałem tekstów z cyklu Jesiennej Gawędy. nieco się za to rozczarowałem ilością tekstu - te kilka artykułów mozna przeczytać (wnikliwie) w ciągu jednego dnia. Jakość wydania (a w każdym razie korekty) także nie jest najwyższa. Jako całość, książka warta jest maksymalnie tyle, ile wynosi jej cena w promocji. Dla grających w Warhammera - za 20 zł - warto.

5

Tytus, Romek i A'Tomek

dodano: 20.07.2015

Zgodzę się z opinią Barti18 we wszystkim poza jednym - wg mnie najlepiej gra chodzi właśnie na 5 osób, a im mniej, tym słabiej. Niemniej jest bardzo sympatyczna.

3