Santa Maria

Hit targów Essen 2017 w polskiej wersji językowej
  • star
  • star
  • star
  • star
  • star_border
  (3)
 • 1 - 4 osoby
 • od 12 lat
 • 45 - 90 minut
 • wydanie polskie
Santa Maria to jedna z najlepiej przyjętych gier targów Spiel 2017 w Essen. Gracze wcielają się w kolonizatorów przybyłych do Nowego Świata na pokładzie flagowego okrętu Krzysztofa Kolumba. Ich zadaniem będzie stworzenie jak najlepiej prosperującej kolonii. Stwórz przyczółek w Nowym Świecie Tytuł autorstwa Eilifa Svenssona i Kristiana Amundsena Østbiego, znanych z takich gier jak Automania, Winnica czy Ucieczka: Świątynia Zagłady, to niezwykle zgrabne połączenie kilku mechanik m.in. dice drafting i tile placement. Do dyspozycji mamy unikalne plansze kolonii, które stopniowo zapełniamy kaflami terenu. Zarówno plansza jak i kafle posiadają pola akcji, które mogą być aktywowane za pomocą kości - draftowanych z ze wspólnej puli dostępnej dla wszystkich gracz. Wybrana kostka wskaże nam, jakie akcje (z którego rzędu lub kolumny) będziemy mogli wykonać w danej rundzie za darmo. Musimy więc zaplanować kiedy, i jakie pola będziemy chcieli wykorzystać, by w odpowiednim momencie wziąć potrzebną nam kostkę (nim zabiorą ją nam nasi przeciwnicy). Ocean dylematów Gracze staną przed dylematem, jak najlepiej rozwinąć swoją kolonię? Czy najpierw zdobyć niezbędnie do jej budowy surowce? A może lepszym rozwiązaniem będzie od razu ruszyć na podbój kontynentu, przesunąć się na torze konkwisty i natychmiast otrzymać złoto i pokaźną liczbę punktów zwycięstwa? Może jednak lepszym pomysłem będzie zadbanie o rozwój religijny i pozyskanie do pomocy mnichów, którzy zdobędą dla nas dodatkowe kostki oraz przydatne umiejętności? A może prowadzić zamorski handel i tym samym zapewnić sobie więcej zasobów w następnej rundzie... Morze decyzji do rozważenia, mnóstwo dróg do zwycięstwa - a to wszystko zamknięte w średnio-ciężkiej, elegancko zaprojektowanej grze Euro, gdzie dobrze przemyślana strategia liczy się dużo bardziej, niż łut szczęścia. Na stronie wydawcy - www.granna.pl - znajdziesz instrukcję do gry w formacie pdf - zapraszamy do lektury! :)
Autor:
Eilif Svensson, Kristian Amundsen Ostby
Ilustracje:
Gjermund Bohne
Wydawca:
Granna
12995

store

Dostępne 3 sztuki w magazynie wysyłkowym
Pokaż dostępność w sklepie stacjonarnym

w CH Metropolia

Wysyłka w poniedziałek


Dostawa (Przesyłka kurierska (UPS)) już od 7 zł.
Sprawdź opcje dostawy


Santa Maria to jedna z najlepiej przyjętych gier targów Spiel 2017 w Essen. Gracze wcielają się w kolonizatorów przybyłych do Nowego Świata na pokładzie flagowego okrętu Krzysztofa Kolumba. Ich zadaniem będzie stworzenie jak najlepiej prosperującej kolonii.

Stwórz przyczółek w Nowym Świecie

Tytuł autorstwa Eilifa Svenssona i Kristiana Amundsena Østbiego, znanych z takich gier jak Automania, Winnica czy Ucieczka: Świątynia Zagłady, to niezwykle zgrabne połączenie kilku mechanik m.in. dice drafting i tile placement.

Do dyspozycji mamy unikalne plansze kolonii, które stopniowo zapełniamy kaflami terenu. Zarówno plansza jak i kafle posiadają pola akcji, które mogą być aktywowane za pomocą kości - draftowanych z ze wspólnej puli dostępnej dla wszystkich gracz. Wybrana kostka wskaże nam, jakie akcje (z którego rzędu lub kolumny) będziemy mogli wykonać w danej rundzie za darmo.

Musimy więc zaplanować kiedy, i jakie pola będziemy chcieli wykorzystać, by w odpowiednim momencie wziąć potrzebną nam kostkę (nim zabiorą ją nam nasi przeciwnicy).

Ocean dylematów

Gracze staną przed dylematem, jak najlepiej rozwinąć swoją kolonię? Czy najpierw zdobyć niezbędnie do jej budowy surowce? A może lepszym rozwiązaniem będzie od razu ruszyć na podbój kontynentu, przesunąć się na torze konkwisty i natychmiast otrzymać złoto i pokaźną liczbę punktów zwycięstwa?

Może jednak lepszym pomysłem będzie zadbanie o rozwój religijny i pozyskanie do pomocy mnichów, którzy zdobędą dla nas dodatkowe kostki oraz przydatne umiejętności? A może prowadzić zamorski handel i tym samym zapewnić sobie więcej zasobów w następnej rundzie...

Morze decyzji do rozważenia, mnóstwo dróg do zwycięstwa - a to wszystko zamknięte w średnio-ciężkiej, elegancko zaprojektowanej grze Euro, gdzie dobrze przemyślana strategia liczy się dużo bardziej, niż łut szczęścia.

Na stronie wydawcy - www.granna.pl - znajdziesz instrukcję do gry w formacie pdf - zapraszamy do lektury! :)

Rozgrywka

Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Podstawowe informacje

Zawartość pudełka:
 • plansza
 • 15 podwójnych żetonów terenu
 • 15 potrójnych żetonów terenu
 • 4 żetony ze stolicą
 • 3 żetony drogi
 • 4 dwustronne plansze kolonii
 • 1 drewniany znacznik roku
 • 24 żetony mnichów
 • 12 drewnianych znaczników graczy
 • 4 startowe żetony statków
 • 12 białych kostek
 • 12 niebieskich kostek
 • 50 żetonów monet
 • 10 żetonów uczonych
 • 6 żetonów biskupów
 • 30 żetonów statków
 • 72 żetony punktów szczęścia
 • 60 znaczników surowców

4.33
na podstawie 3 ocen

Masz? Grałeś? Używałeś? Oceń Santa Maria


Najbardziej przydatne recenzje

Magilion

Liczba recenzji: 26

Gra euro o średnio zaawansowanym poziomie.

Tematem gry jest kolonizowanie Ameryki przez konkwistadorów. Jak zwykle w tego typu planszówce, jest grą raczej suchą i ciężko tu o powiew przygody.

Moim zdaniem to niedoceniony bardzo przyjemny tytuł pozwalający ciekawie spędzić około godziny. W rozgrywce mamy różnorodne metody dotarcia do zwycięstwa i jak to bywa w grze ekonomicznej, osiągnięcia najlepszego wyniku punktowego. Mamy tu fajne zastosowanie mechaniki "puzzli" z kafelków oraz różne tory rozwoju. To, co ją wyróżnia to bardzo ważna rola kości w grze, które zapewniają kontrolowana losowość (możemy zmieniać ich wynik), które aktywują cale linie budynków na naszych planetkach (zarówno te, które dostaliśmy na początku gry, jak i te przez nas zbudowane).

Wykonanie
Gra niestety nie powala wyglądem. Wykonanie jest staranne, ale raczej nie przyciągające oka od pierwszego wejrzenia. Grafiki są w porządku, ale raczej old-schoolowe. Muszę przyznać, że po kilku partiach przestały mi przeszkadzać na rzecz całkiem ciekawej rozgrywki.

+ kontrolowane wykorzystanie kości
+ bardzo dobra cena
+ dobra jakość elementów
+ dobre skalowanie (zarówno dla dwóch jak i 4 graczy)
+ czas rozgrywki (ok. (połączenie mechaniki dokładania kafelków i manipulacji kośćmi)
+ sporo główkowania

- słabe grafiki
- raczej nie nadaje się na pierwszą planszówkę, choć zasady są dość intuicyjne


Kostuch

Liczba recenzji: 151

Przypadkiem odkryłam tą grę i jestem zdecydowanie pod wrażeniem. Gra jest prosta, ale oferuje na tyle dużo wyborów, że jest o czymś myśleś i można obrać różne strategie. Mi przypomina trochę Zamki Burgundi (kostki), Park Niedźwiedźi (układanie kafelków).
Jedyny minus to to, że jest stosunkowo mało kafelków. Przypuszczam, że będzie jakiś mini dodatek w przyszłości. Z mniejszych rzeczy, to żetony punktów są dość małe i dobór grafiki jest dyskusyjny.


Aguthek

Liczba recenzji: 72

Jak dla mnie ideał :)

Gra prosta, ale mnogość wyborów sprawia ogromną frajdę.

Pytania i odpowiedzi

Masz wątpliwości lub pytanie co do gry?

Zapytaj naszej społeczności.

Zadaj pytanie