Olka - recenzje

Jak dla mnie ideał :)

buahaha! dodatek jest iście demoniczny! szare, zapychające pulę przeciwników kostki są świetnym pomysłem, uwielbiam też nowe czary - są paskudne :), podobnie jak nowe wersje starych kreatur. Jeszcze więcej interakcji, jeszcze więcej nienawiści - naprawdę dobra rzecz.


Jak dla mnie ideał :)

Magiczna kostka :) kupiona dla znajomych do gry turniejowej w Warmachine (jak się okazało - nietypowy sposób odliczania czasu) i o dziwo kostka ma taki tryb! :) w ogóle trybów jest kilka i sprawdzają się w różnych sytuacjach (używamy do gier na czas lub liczymy ile czasu "zamulamy" na eurogrami :P) Mogłaby tylko kosztować bliżej stówki.


Nie spełnia moich oczekiwań :(

grałam wcześniej w kilka tytułów wydawnictwa Steve Jackson Games i pomimo banalnej, czasem wręcz głupkowatej mechaniki zawsze sprawiały mi sporo funu. Tutaj tego nie było, nie skończyliśmy nawet pierwszej partii. Totalny sucharek.


Dobry, solidny produkt

Gra już kultowa i klasyczna. Bardzo dobry tytuł rodzinny; lekki, z niewielką, przyjemną przeszkadzajkową interakcją. Sprawdzi się się zarówno z dzieciakami, mniej ogarniętymi planszówkowo znajomymi, nie lubiącą interakcji narzeczoną, jak i dziadkami :) na pewno warto posiadać ten tytuł w swojej kolekcji :)


Jak dla mnie ideał :)

Świetny dodatek! Dość długo (jakieś 10 partii...) przekonywałam się do niego, ale w końcu polubiłam go na tyle, że teraz gramy tylko z Torfowiskiem.

Torfowisko podnosi Aricolę na zupełnie nowy poziom, dodaje nowe możliwości i wymagania, pozwala zdobyć jeszcze więcej punktów i jeszcze bardziej przeszkadzać przeciwnikom. Skądinąd potrafi też bardziej sfrustrować :P

Mała uwaga: nie mieszać z taliami "F" i "X" - kończy się totalną roz.... :) no, generalnie nic się nie da zrobić, o :)


Dobry, solidny produkt

Ach! Dodatki! A my, biedni gracze dajemy się doić i doić... I ja tam wcale tego nie żałuję :) Co prawda Small World sam z siebie daje mnóstwo kombinacji ras i umiejętności, ale następne kafelki zawsze mile widziane. W tym dodatku mniej podobają mi się rasy (Koboldy i Gobosy), za to cechy specjalne... "were-" (nie znoszę polskawej końcówki "-łaki" działające co drugą turę są bardzo klimatyczne, przeklęci dodają więcej zamieszania przy wyborze kolejnej rasy, a umiejętność "marauding" jest chyba moją ulubioną :) polecam!


Dobry, solidny produkt

Prosta, sympatyczna gra - dla rodzin, dla początkujących. Trochę pasjans, praktycznie brak interakcji. Mam do niej sentyment, ale wolę jej starszego brata - Puerto Rico lub Race for the Galaxy (nieco zbliżona, ale bardziej złożona mechanika, większa interakcja i dużo więcej kombinowania)


W porządku, bez rewelacji

dałam 3, ale w zasadzie powinno być 4-. sympatyczna gierka, łatwe zasady, nieco kombinowania, zarówno dla dzieciaków jak i starszych graczy. wykonana bardzo porządnie, z przejrzystą instrukcją... fajny przerywnik między czymś bardziej wciągającym. ach, no i moja ukochana piracka tematyka : P


gra ciekawa, bez rewelacji. ładnie wykonana całość, sympatyczna mechanika, łatwe do przyswojenia zasady. tylko jakoś zupełnie nie wczuliśmy się ze znajomymi w całą otoczkę, która powinna budować klimat... ale gra jako przerywnik między czymś bardziej klimatycznym naprawdę fajna.


Jak dla mnie ideał :)

o Cytadeli słyszałam same pozytywne komentarze przed zakupem - całkiem słusznie : ) przecudowne grafiki, bardzo porządne wykonanie całości, świetna mechanika - mnóstwo kombinowania, zarówno we dwójkę (zazwyczaj tak gram), jak i w większej grupce.

podsumuję historyjką; zabrałam citadels na rejs. przez pierwsze półtora tygodnia grałam wyłącznie ze swoim chłopakiem, bo jakoś innych muliło, spali albo mieli inne zajęcia. trzy dni przed końcem wreszcie usiedliśmy w szóstkę przy trunkach różnych i po pierwszej partii wszyscy na nas krzyczeli, że nie nauczyliśmy ich wcześniej grać : )

naprawdę, czyjś komentarz niżej "simple but not easy" jest tu idealny.


polecam, polecam, polecam


Biorąc do ręki spore pudełko byłam nieco zdziwiona - "hmm, przecież to karcianka?". Okazuje się, że 3 karty lokacji są dość duże. Ok. Karty wydarzeń i postaci... Miodzio! Są pięknie wydane, na fajnym, mocnym papierze, z prześlicznymi rysunkami (kurczę, szkoda, że inne wydawnictwa nie współpracują z tak zdolnymi grafikami).

Co do samej gry - zasady są bardzo proste, wszystko ułatwia jeszcze trzystopniowy system trudności. Po zagraniu dosłownie kilku najprostszych partii można spokojnie sięgnąć po następne karty i następny poziom. Gra naprawdę wciąga : )

Gra jest w całości po angielsku, początkujący mogą mieć z nią pewne trudności, gdyż jest sporo napisów. Myślę, że również spora część polskich dziesięciolatków może nie dać sobie z nią rady...

naprawdę polecam : )


W porządku, bez rewelacji

Well... chciałam zacząć od "pudełkowy opis gry...", ale byłaby to pewna przesada. Gra pudełka nie posiada; całość opakowana jest w papierową kopertę. Dodajmy - papier nie jest najwyższej jakości i szybko się przeciera. Cóż, poradziłam sobie z tym znajdując małe, płaskie pudełko.

Dalej - pionki, kostki, pieniądze... Kostki ma każdy szanujący się gracz, w porządku. Pionki - w zasadzie też coś się znajdzie. Z pieniędzmi miałam kłopot, ale odkopałam Eurobusiness. Ha, można grać też na prawdziwe pieniądze - dużo fajniejsza rozrywka : ) W opisie zapomniano dopisać counterów - po kilka dla każdego gracza. Po pół godzinie szukania...

A, jeszcze plansza... Wypada ją skleić, gdyż łatwo się rozsuwa. Trzeba też pamiętać, żeby zostawiać nieco miejsca między poszczególnymi kawałkami, żeby dało się ją złożyć i wsunąć do koperty / pudełka. Ale chyba to i tak lepsze, niż gdyby był to jeden wielki kawał kartonu, którego nie dałoby się położyć zupełnie na płasko ze względu na zgięcia...

Wracając do opisu - gra wydaje się bardzo trafiona, z ciekawym pomysłem. Rzeczywiście, kilka pierwszych gier wciąga, potem powoli zaczyna nudzić. I przede wszystkim nie jest to gra dla dwóch osób - ogranicza się wtedy wyłącznie do turlania kostek.

Podsumowując - otrzymujemy średnio wykonaną grę (plus - rzeczywiście niska cena), niezłą na imprezy (naprawdę! wszyscy się wkręcają), ale niezbyt ciekawą dla bardziej wymagających graczy.


W porządku, bez rewelacji

fajna, oryginalna gierka, trzeba nieco pomyśleć i zaplanować... grafika prościutka, ale ok =) mnie się podoba =)