Ivellios MIrimafëa - recenzje

Jak dla mnie ideał :)

Drugi dodatek (ale pierwszy do kupiena osobno do podstawki) do karcianej Rise of the Runelords. Gra wielu osobom może nie podejść, bo jest dość mocno skomplikowana, i równocześnie rozgrywka może trwać długo. Niemniej fanom świata Pathfindera, jak i rozgrywek w D20 mogę gorąco polecić.

Dodatek prowadzi nas przez kolejne przygody bohaterów i rozwikłanie zagadki tajemniczych śmierci mieszkańców Sandpoint i okolic.

Jak zawsze bardzo ładnie wydana talia, a jeżeli prowadzicie także kampanię RotR, karty przydadzą się jako wizualne uzupełnienie rozgrywki.


Dobry, solidny produkt

Pawny to chyba jedna z najbardziej przydatnych rzeczy, gdy gramy RPG na planszy. Bestiary Box 2 nie rozczarowuje pod względem mnogości potworów. Grube kartoniki pięknie prezentują się na planszy w trakcie gry, a także przemawiają do wyobraźni graczy. Po Bestiary Box 1 bez wahania sięgnąłem po drugi.

Niestety akurat mój egzemplarz miał rozerwany bok wieka zamykającego - pod folią, więc zakładam, że stało się to już na etapie produkcji u wydawcy. Niestety dostępność produktu notorycznie jest ograniczona, a nie mogłem sobie pozwolić na czekanie kolejnego miesiąca na dostawę (która w dodatku mogłaby nie dojść do skutku, bo i tak się zdarza, że produkt zupełnie będzie już niedostępny). Chcący koniecznie wykorzystać kilka pawnów z tego boksa, musiałem zrezygnować z wymiany. Szkoda, bo pudełka same w sobie są też bardzo eleganckie.


Jak dla mnie ideał :)

W RPG olbrzymim problemem zawsze jest rozwiązanie odgrywania dyplomacji z użyciem mechaniki. Rzucanie kośćmi w kółko tylko po to, by osiągnąć X sukcesów przed Y porażek prowadzi do znudzenia graczy i rzucania w kółko kośćmi. Dzięki tej talii odgrywanie nabiera sensu. Rozkładamy losowo 9 kart (można modyfikować ilość od trudności) w macierz. Gracze odkrywają kolejne karty na stole idąc od jednego rogu, by dotrzeć do przeciwległego. Odkrycia kolejnej karty dokonuje się przez udany test. Test wykonujemy na zadany DC i skill wskazany na karcie - przy okazji sugerując graczom, jak powinni odegrać ten test.

Jedyny minus tego rozwiązania to swoiste narzucenie graczom sposobu rozwiązania danego testu. Karta mówi, że mają być agresywni, to znaczy, że muszą, co niekoniecznie pasuje do ich koncepcji postaci. Z drugiej strony zawsze mają wybór testu z kilku kart. Ponadto gdy drużyna jest zróżnicowana charakterami, zawsze jedna postać może podjąć się testu na inny sposób.


Dobry, solidny produkt

Jeżeli zrezygnowaliście z D&D po edycjach 3.5 lub 4 zdecydowanie powinniście dać szansę edycji 5. Wizards of the Coast stworzyli naprawdę solidny, wydajny, szybki system, który utrzymuje klimat rozgrywki w klasycznym fantasy typu D&D, równocześnie dając nam lekkość mechaniki. Podnoszenie poziomów w tej serii jeszcze nigdy nie było tak proste i szybkie (można spokojnie je wykonywać w toku sesji). Wciąż dostępna jest duża ilość klas, ras. Uproszczono mechanikę walki i testów.
Sam podręcznik jest wydany z pięknymi ilustracjami. Stylizacja książki nawiązuje do klasyki RPG w klimacie fantasy. Miód dla oczu :)


Jak dla mnie ideał :)

Solidnie wykonane pawny do wykorzystania w zasasdzie w każdym systemie RPG, nie tylko Pathfinder. W zestawie podstawki, choć można skorzystać z własnych.


Jak dla mnie ideał :)

Zakupiłem z myślą nie o kartach, a pawnach - kartonowych, grubych żetonach pionowych do Pathfindera. Są bardzo grube, więc nie pasują do standardowych, plastikowych podstawek planszówkowych (te mają wewnątrz wypustki, które kaleczą karton). Idealnie się sprawdzają do tego typu rozwiązań w RPG.


Raczej słaby

Jakościowo takie sobie. Nieco detali widocznych. Trudno oczekiwać, że produkt będzie świetnej jakości. Mimo to na przecenie warto było kupić :)


Dobry, solidny produkt

Kart jest sporo, więc cena w porównaniu do innych zestawów większa. Karty formatu zbliżonego do tych od Magica świetnie pasują do protektorów tego typu. Choć same karty są laminowane i dość dobrej jakości, to jednak laminowanie dość łatwo może się rozwarstwić na brzegach (mnie przy samym rozklejaniu - o tym dalej - udało się dwie tak nieco zniszczyć). Karty są mocno ze sobą sklejone - wina laminowania - przez co trzeba ostrożnie je rozdzielać. Mimo to dobry produkt. Karty są twarde. Każdy tył karty oznaczony jest symbolem klasy, której dotyczy oraz poziomem zaklęcia.


W porządku, bez rewelacji

Cóż, to po prostu wydrukowane, czarnobiałe karty postaci (2 pionowe + 2 poziome) z wydrukowanymi, kolorowymi kartami do powerów, przedmiotów etc. na nieco grubszym papierze. Całość włożona w przyjemną, kartonową teczkę ze sztandarowym nadrukiem D&D 4e. Sama teczka przyjemna do trzymania jakichkolwiek kart postaci + karty na powery, ekwipunek do wypełnienia ręcznego całkiem przyjemne (choć nie solidne, bo zwykły, grubszy papier). Mimo to na przecenie za 5 zł warto zakupić. Normalnie wydruk tego wszystkiego kosztowałby więcej.


Jak dla mnie ideał :)

Świetny dodatek do gry na planszy. Dużo tańszy od normalnych figurek i łatwiejszy w przechowywaniu. Jedyne co mnie zaskoczyło, to brak podstawek do "pawnów". Te są w Bestiary Pawn Box. Szczęśliwie udało mi się dostosować własne (standardowe podstawki do kupienia w sklepach z akcesoriami) - ale uwaga (!) pawns są z grubego kartonu i podstawki musiałem dopiłować, żeby się mieściły w szczelinie. Generalnie nie mam żadnych zastrzeżeń, choć podstawki mogłyby być w zestawie od razu.