Aguloczek

Sławków

Obserwowani

0 użytkowników

Obserwujący

4 użytkowników

Horror w Arkham mogę polecić wszystkim, którzy lubią gry kooperacyjne. I to polecić całym sercem! Jeśli jesteś dodatkowo fanem Lovecrafta to wbijesz się w klimat jak w stare, dobre, wychodzone kapcie :) Klimacik po prostu miażdży!
Im więcej graczy tym oczywiście lepiej, bo gra staje się ciekawsza - eksplorowanych jest więcej obszarów w związku z czym przewija się więcej kart w czasie jednej rozgrywki. Jak grałam tylko z jedną lub dwoma osobami to często braliśmy po dwóch badaczy na głowę :) Minusem (albo plusem:) w przypadku dużej ilości graczy jest czas rozgrywki, bo może się wydłużać ponad średnią czterech godzin.
Jak na kooperację przystało dużo wspólnego kminienia, tworzenia planów… a i tak wszystko może iść ad kosz z uwagi na losowość, której w grze jest dość.
Ale zanim ktoś się zrazi dodam, że w Arkham nie jest to minusem, a wręcz dodaje smaczku… a raczej plugawości :D Podzieliłabym ją na dwa rodzaje. Losowość tworzącej się historii z uwagi na dobór Badaczy, Przedwiecznego (w dodatkach dochodzą jeszcze Heroldzi i Strażnicy) oraz kolejności odsłanianych kart Spotkań, Mitów, Przedmiotów itd., która nadaje niepowtarzalny klimat każdej rozgrywce. Z uwagi na ilość wszystkich kart kombinacji w jakiej mogą wystąpić jest tak dużo, że nie można mówić o jakiejkolwiek powtarzalności. Druga losowość związana jest z testami wykonywanymi kośćmi… i ta losowość, jak to z kośćmi bywa, może być czasem irytująca (jak to możliwe, żeby na 15 kościach, z błogosławieństwem! nie wyrzucić ani jednego sukcesu?! wrrr).
Jeśli mowa o powtarzalności to tylko w przypadku obranej strategii, aczkolwiek karty weryfikują wstępne plany. Może to jest kwestia grającej ekipy, ale najczęściej wygrywaliśmy pieczętowaniem bram.
Zasad nie jest mało, ale z drugiej strony nie są skomplikowane. Trzeba pamiętać o kolejności tur w rundzie, terminologii i związanych z nią efektów, a także które staty są potrzebne do których testów. Wszystko jest do ogarnięcia po kilku rozgrywkach.
Wadą dla niektórych może być obszar jaki gra zajmuje. No cóż, trzeba mieć jednak miejsce i na planszę, która jest spora i na karty, których jest wiele rodzajów. Tak więc duży stół lub podłoga. Dramatem w kwestii miejsca są rozszerzenia z dodatkowymi planszami :/ Aczkolwiek rozszerzenia są boskie i żal nie mieć… tak więc podłoga jest najsensowniejszą opcją, którą ma każdy :D
Podsumowując, gra bardzo klimatyczna, interakcyjna i jak najbardziej regrywalna. Jak dla mnie numero uno wśród gier kooperacyjnych!


Radwin77

Liczba recenzji: 0

Dellas

Liczba recenzji: 33

Devone

Liczba recenzji: 0

Mars13

Liczba recenzji: 1