Capital (edycja polska)

Wybuduj Warszawę na nowo!
  • star
  • star
  • star
  • star
  • star
  (3)
 • 2 - 4 osoby
 • od 10 lat
 • ok. 60 minut
 • wydanie polskie
Warszawa to miasto wyjątkowe. Mówi się o nim, że „przeżyło własną śmierć” i jest w tym sporo prawdy. Stolica Polski została w większości zniszczona podczas drugiej wojny światowej, a jej odbudowa była wyjątkowym procesem urbanistycznym. Miejska tkanka Warszawy to połączenie wytwornych budynków z czasów saskich, architektury międzywojennej, socjalistycznych bloków i współczesnej zabudowy. W grze Capital zadaniem gracza będzie budowa jednej z dzielnic Warszawy. Czy warto inwestować w dzielnice mieszkalne, a może skupić się na kompleksach handlowych? Czy rozwinięcie transportu miejskiego będzie bardziej opłacalne niż budowa obiektów kulturalnych? Postawić na tereny zielone, czy może na obiekty przemysłowe? Na czym to polega? Gra dzieli się na 6 epok. Każda z nich składa się z fazy budowania i fazy dochodu.  Podczas fazy budowania, poprzez mechanikę draftu, gracze wybiorą 4 fragmenty dzielnicy, które umieszczą przed sobą. Dzielnice składają się z różnych rodzajów obszarów m.in.: mieszkalnych, handlowych, produkcyjnych, kulturalnych czy parków. Każdy z obszarów pełni w grze określoną funkcję.  Podczas fazy dochodu gracze zdobywać będą monety i punkty zwycięstwa. Te zapewnią im poszczególne rodzaje zabudowy, budynki użyteczności publicznej i kamienie milowe.  Gracze wspólnie budują Warszawę na przestrzeni sześciu epok. Od początków stołeczności miasta u schyłku XVI wieku, aż po czasy współczesne. Każdy z nich tworzy przed sobą jedną z dzielnic miasta. Na koniec każdej z sześciu epok gry dzielnice przynoszą graczom dochód oraz punkty zwycięstwa. Gracz, który po sześciu epokach ma najwięcej punktów zostaje zwycięzcą.  Filip Miłuński (ur. W 1981 r., w Toruniu) – projektant gier planszowych i karcianych, współpracujący między innymi z wydawnictwem Egmont Polska. Na co dzień dziennikarz społeczny. Autor Małych Powstańców i Na Grunwald. Założyciel warszawskiej grupy autorów i testerów gier – Monsoon Group.
Autor:
Filip Miłuński
Ilustracje:
Tytus Brzozowski, Grzegorz Molas
Wydawca:
Granna
9995

store

Dostępnych 12 sztuk w magazynie wysyłkowym

w CH Metropolia

Wysyłka dzisiaj


Dostawa (Paczkomaty 24/7) już od 10 zł.
Sprawdź opcje dostawy


Warszawa to miasto wyjątkowe. Mówi się o nim, że „przeżyło własną śmierć” i jest w tym sporo prawdy. Stolica Polski została w większości zniszczona podczas drugiej wojny światowej, a jej odbudowa była wyjątkowym procesem urbanistycznym. Miejska tkanka Warszawy to połączenie wytwornych budynków z czasów saskich, architektury międzywojennej, socjalistycznych bloków i współczesnej zabudowy.

W grze Capital zadaniem gracza będzie budowa jednej z dzielnic Warszawy. Czy warto inwestować w dzielnice mieszkalne, a może skupić się na kompleksach handlowych? Czy rozwinięcie transportu miejskiego będzie bardziej opłacalne niż budowa obiektów kulturalnych? Postawić na tereny zielone, czy może na obiekty przemysłowe?

Na czym to polega?

 • Gra dzieli się na 6 epok. Każda z nich składa się z fazy budowania i fazy dochodu. 
 • Podczas fazy budowania, poprzez mechanikę draftu, gracze wybiorą 4 fragmenty dzielnicy, które umieszczą przed sobą. Dzielnice składają się z różnych rodzajów obszarów m.in.: mieszkalnych, handlowych, produkcyjnych, kulturalnych czy parków. Każdy z obszarów pełni w grze określoną funkcję. 
 • Podczas fazy dochodu gracze zdobywać będą monety i punkty zwycięstwa. Te zapewnią im poszczególne rodzaje zabudowy, budynki użyteczności publicznej i kamienie milowe. 

Gracze wspólnie budują Warszawę na przestrzeni sześciu epok. Od początków stołeczności miasta u schyłku XVI wieku, aż po czasy współczesne. Każdy z nich tworzy przed sobą jedną z dzielnic miasta. Na koniec każdej z sześciu epok gry dzielnice przynoszą graczom dochód oraz punkty zwycięstwa. Gracz, który po sześciu epokach ma najwięcej punktów zostaje zwycięzcą. 

Filip Miłuński (ur. W 1981 r., w Toruniu) – projektant gier planszowych i karcianych, współpracujący między innymi z wydawnictwem Egmont Polska. Na co dzień dziennikarz społeczny. Autor Małych Powstańców i Na Grunwald. Założyciel warszawskiej grupy autorów i testerów gier – Monsoon Group.

Rozgrywka

Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Podstawowe informacje

Zawartość pudełka:
 • plansza
 • 105 żetonów miasta
 • 36 żetonów monet
 • 4 figurki syrenek
 • instrukcja
 • 3 karty pomocy
Waga (kg):
1.4

5.00
na podstawie 3 ocen

Masz? Grałeś? Używałeś? Oceń Capital (edycja polska)


Najbardziej przydatne recenzje

Amras_Vardamir

Liczba recenzji: 12

Bardzo dobra gra, świetne grafiki, ciekawa mechanika draftu. Gra polska do szpiku kości.

Niektórym przeszkadzała niedostateczna liczba kart pomocy (dlaczego tylko 3?)

Na plus niewątpliwie szybki czas rozgrywki ( we 2 osoby nawet i 25 minut) oraz mechanika draftu, a co za tym idzie spora regrywalność :) Polecam!


Icq86

Liczba recenzji: 17

Bardzo dobra pozycja, zwłaszcza żeby kogoś wciągnąć w planszówki!


Arracan

Liczba recenzji: 51

Bardzo dobra gra, uważam ją za trafiony zakup. Fajnie sę sprawdza na dwie osoby, jest śliczne wydana, okładka jest genialna i na półce stoi frontem :D Polecam każdemu, moja ulubiona gra kafelkowa

Pytania i odpowiedzi

Masz wątpliwości lub pytanie co do gry?

Zapytaj naszej społeczności.

Zadaj pytanie