Takenoko

Kto poskromi głód pandy?
86 opinii
 • 2 - 4 osoby
 • od 8 lat
 • 45 - 60 minut
 • wydanie polskie
Dawno, dawno temu na dworze cesarza Japonii… Po długiej serii sporów relacje dyplomatyczne z Chinami w końcu się poprawiły. Aby odpowiednio uczcić to porozumienie, chiński cesarz ofiarował japońskiemu władcy święte zwierzę – dużego misia pandę, symbol pokoju.  W grze Takenoko wcielamy się w przedstawicieli cesarskiego dworu, którym została powierzona opieka nad cennym podopiecznym. Z pomocą ogrodnika będziemy pielęgnować pola bambusa, nawadniać je i uprawiać, by zaspokoić niemal nieskończony apetyt pandy. Zwycięży ten, kto okaże się najskuteczniejszy w realizowaniu rozmaitych celów wskazanych na specjalnych kartach. Na czym to polega?  Sercem Takenoko są karty celów. Z jednej strony gra jest wyścigiem, bo nie ma określonej liczby tur – kończy się w momencie, gdy jeden z graczy zrealizuje określoną liczbę zadań. Cele mają jednak swoją wartość punktową, więc zasada „kto pierwszy, ten lepszy” nie zawsze obowiązuje.  Karty celów występują w 3 rodzajach: Cele pól przedstawiają konkretny układ kolorów pól, który musi się pojawić na stole. Cele ogrodnika wskazują bambusy określonego koloru i wysokości, które musimy wyhodować na płytkach. Cele pandy wskazują zestawy pędów bambusa, które musimy zebrać z płytek. Aby zrealizować wylosowane zadania (oraz te, które dobierzemy w trakcie gry) gracze mają do dyspozycji szereg akcji. W swoich turach możemy dobierać kolejne płytki pól i umieszczać je w wybranych miejscach, nawadniać je, uprawiać z pomocą cesarskiego ogrodnika, by wyhodować odpowiednie rodzaje bambusa, a także kierować ruchami pandy, która będzie obgryzała wyrośnięte pędy.  Dlaczego pokochasz tę grę? To prosta, a jednocześnie wielowymiarowa gra rodzinna o uroczym klimacie. Któż nie chciałby zaopiekować się uroczym misiem? Rozgrywka w przyjemny sposób balansuje elementy losowe oraz strategiczne, co lekko wyrównuje szanse podczas rozgrywek z dziećmi. Różne rodzaje zadań do wykonania pozwalają graczom na wypróbowanie rozmaitych strategii, a dodatkowo sprawiają, że zawsze jest coś do zrobienia. Jeśli nie uda nam się wykonać zaplanowanego ruchu, inny również może przybliżyć nas do zwycięstwa. Pole gry jest całkowicie modularne i gracze tworzą je za każdym razem od nowa. Dzięki temu nie ma dwóch identycznych partii a kolejne rozgrywki pozostają atrakcyjne.
Autor:
Antoine Bauza
Wydawca:
Rebel
179,95

Dostępnych 0 sztuk w magazynie wysyłkowym

Pokaż dostępność w sklepie stacjonarnym

w CH Metropolia

Możesz otrzymać automatyczne powiadomienie, gdy tylko produkt będzie dostępny. Wystarczy, że wpiszesz poniżej swój adres e-mail.Opis

Dawno, dawno temu na dworze cesarza Japonii… Po długiej serii sporów relacje dyplomatyczne z Chinami w końcu się poprawiły. Aby odpowiednio uczcić to porozumienie, chiński cesarz ofiarował japońskiemu władcy święte zwierzę – dużego misia pandę, symbol pokoju. 

W grze Takenoko wcielamy się w przedstawicieli cesarskiego dworu, którym została powierzona opieka nad cennym podopiecznym. Z pomocą ogrodnika będziemy pielęgnować pola bambusa, nawadniać je i uprawiać, by zaspokoić niemal nieskończony apetyt pandy. Zwycięży ten, kto okaże się najskuteczniejszy w realizowaniu rozmaitych celów wskazanych na specjalnych kartach.

Na czym to polega? 

Sercem Takenoko są karty celów. Z jednej strony gra jest wyścigiem, bo nie ma określonej liczby tur – kończy się w momencie, gdy jeden z graczy zrealizuje określoną liczbę zadań. Cele mają jednak swoją wartość punktową, więc zasada „kto pierwszy, ten lepszy” nie zawsze obowiązuje. 

Karty celów występują w 3 rodzajach:

 1. Cele pól przedstawiają konkretny układ kolorów pól, który musi się pojawić na stole.
 2. Cele ogrodnika wskazują bambusy określonego koloru i wysokości, które musimy wyhodować na płytkach.
 3. Cele pandy wskazują zestawy pędów bambusa, które musimy zebrać z płytek.

Aby zrealizować wylosowane zadania (oraz te, które dobierzemy w trakcie gry) gracze mają do dyspozycji szereg akcji. W swoich turach możemy dobierać kolejne płytki pól i umieszczać je w wybranych miejscach, nawadniać je, uprawiać z pomocą cesarskiego ogrodnika, by wyhodować odpowiednie rodzaje bambusa, a także kierować ruchami pandy, która będzie obgryzała wyrośnięte pędy. 

Dlaczego pokochasz tę grę?

 • To prosta, a jednocześnie wielowymiarowa gra rodzinna o uroczym klimacie. Któż nie chciałby zaopiekować się uroczym misiem?
 • Rozgrywka w przyjemny sposób balansuje elementy losowe oraz strategiczne, co lekko wyrównuje szanse podczas rozgrywek z dziećmi.
 • Różne rodzaje zadań do wykonania pozwalają graczom na wypróbowanie rozmaitych strategii, a dodatkowo sprawiają, że zawsze jest coś do zrobienia. Jeśli nie uda nam się wykonać zaplanowanego ruchu, inny również może przybliżyć nas do zwycięstwa.
 • Pole gry jest całkowicie modularne i gracze tworzą je za każdym razem od nowa. Dzięki temu nie ma dwóch identycznych partii a kolejne rozgrywki pozostają atrakcyjne.

Rozgrywka

Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Podstawowe informacje

Zawartość pudełka:
 • 28 płytek pól uprawnych
 • 28 zielonych pędów
 • 26 żółtych pędów
 • 24 różowe pędy
 • 20 kanałów nawadniania
 • 9 usprawnień
 • 46 kart celu
 • 4 plansze graczy
 • 8 żetonów akcji
 • kość pogody
 • figurka pandy
 • figurka ogrodnika
 • instrukcja
Waga:
1,2 kg
Instrukcja i inne pliki:
Pasujące koszulki:

Gra została nominowana do nagrody Gra Roku 2015 - dla najlepszej gry planszowej wydanej w Polsce.

Dodatki i akcesoria


Recenzje

4.79
na podstawie 86 ocen

Masz? Grałeś? Używałeś? Oceń TakenokoNajbardziej przydatne recenzje

Agasia

Liczba recenzji: 103

Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

Jak dla mnie ideał :)

Dla mnie ideał gry rodzinnej. Bardzo, bardzo ładna gra (a panda to już w ogóle słodziak, że hej!), stosunkowo proste zasady, dość szybka rozgrywka. Wystarczająco wymagająca gra, żeby pokombinować, ale nie przegrzewa szarych komórek.
W grze rozbudowujemy planszę, sadzimy bambus i poruszamy się po polach pandą w taki sposób, żeby zrealizować jak najwięcej kart celów, które dadzą nam punkty na koniec gry. Wszystkie zasoby są wspólne więc inny gracze mogę pokrzyżować nam szyki lub niechćacy pomóc w realizacji zamierzeń (cele są tajne).
Świetna na prezent!


Piotrek (Mystery of Dice)

Liczba recenzji: 35

Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

Jak dla mnie ideał :)

Takenoko można rozpatrzeć dwojako ... Z jednej strony przepięknie wydana gra familijna która wciąga, panda czaruje, a bambusy rosną (wtedy najczęściej wpada kot na stół ....) z drugiej strony gra ze starszymi kompanami pozwala na mocną rywalizację, a także obierania "strategii", która pozwoli zgromadzić maksymalną ilość punktów oraz przychylność cesarza. Bardzo ciekawa pozycja, w szczególności dla fanów pandy :D


Lolxd2

Liczba recenzji: 11

Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

Jak dla mnie ideał :)

Lekka gierka z przepięknym wykonaniem. Podróżowanie pandą i ogrodnikiem samo w sobie jest bardzo przyjemne i uspokajające.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:


Wszystkie recenzjePytania i odpowiedzi

Wszystkie 1
Z odpowiedzią 0
Oczekujące na odpowiedź 1

Dzień dobry, po dwóch rozgrywkach mam kilka pytań: 1. Czy po wylosowaniu chmury z kości pogody można usprawnienie wziąć na rękę i później je wyłożyć? 2. Czy po wylosowaniu chmury z kości pogody można przestawić już wyłożone usprawnienia na płytce, jak jeszcze dostępne są usprawnienia w banku, tego samego typu lub pozostałe? 3. Czy przed przystąpieniem do wykonywania akcji z żetonów trzeba z góry określić jakie to będą akcję? Czy może można drugą akcję uzależnić od pierwszej (np. dobór celu, i następnie wybrać jaka akcja jest potrzebna, aby ten cel spełnić)? 4. Czy akcje z kości pogody (takie jak deszcz, burza, chmury) muszą zostać zrealizowane w pełni przed realizacją akcji z żetonów? (np. Mam deszcz, ale nie ma odpowiedniej płytki, na której chciałbym uprawiać bambusa, czy mogą najpierw dobrać płytkę - akcja z żetonu, a potem wykorzystać deszcz, aby na tej płytce wyrósł bambus)

~ Fryderyk 01.01.2023 14:40

Wygląda na to, że nie mamy tutaj jeszcze odpowiedzi. Chcesz być pierwszy?

Masz wątpliwości lub pytanie co do gry?

Zapytaj naszej społeczności.

Zadaj pytanie


Jeśli podoba Ci się ten produkt, polecamy również

Agricola rodzinna

Agricola rodzinna

Domek

Domek