De Profundis
Klimat tej pozycji bije na głowę Zew Cthulhu- wydanie polskie
- Wydawca:
- Portal Games
- Liczba stron:
- 100
- Rodzaj oprawy:
- miękka
Opis
De Profundis to reedycja niedostępnej od lat polskiej gry RPG. Wydana w roku 2001, była drugą, która doczekała się wydania zagranicą. Miała swoje wydanie anglojęzyczne (Hogshead Publishing), hiszpańskie (Edge Enternainment) oraz niemieckie (Krimskrams Kiste). Została tam zauważona i doceniona, czego wyrazem jest nagroda For Excelence in Gaming.
De Profundis narodziło się z fascynacji prozą H. P. Lovecrafta, jej specyficznym klimatem grozy i szaleństwa. Gracze w De Profundis nawiązują do niej, tworząc niesamowite opowieści rodem z opowiadań mistrza z Providence. Czynią to - w przeciwieństwie do klasycznego RPG - nie na sesjach, lecz za pomocą listów, preparowanych materiałów, za pomocą korespondencji.
De Profundis wciąga graczy w wędrówkę po krainach wyobraźni, każe spojrzeć na rzeczywistość z innego, dziwnego, niesamowitego punktu widzenia. To przede wszystkim gra dla dojrzałych, aktywnych graczy, którzy znajdują przyjemność w przygotowywaniu kolejnych fragmentów korespondencji tak, by była ona jak najbardziej inspirująca dla współgraczy, by tchnęła autentyzmem i grozą.
Taki jest i sam podręcznik. Napisany w formie listów autora do czytelnika, nie mieści się w ramach standardowego przewodnika po regułach gry. Ma zadanie raczej inspirować, zarażać klimatem gry, zachęcać do sięgnięcia po pióro. Zdaje się mówić - „Spójrz, to więcej niż gra" - i robi to przekonująco. Wszak De Profundis urzeka najbardziej właśnie wtedy, gdy czytając kolejny list, gracz zapomni, że to tylko fikcja, opowieść innego gracza o zmyślonych wydarzeniach z wyimaginowanego świata. W tym tkwi właśnie urok gry.
Specjalnie dla nowej edycji Michał Oracz przygotował rozszerzenie, którego ideą jest przystosowanie De Profundis do nowego medium - poczty elektronicznej. Poprzednia edycja konsekwentnie piętnowała je, jako nowoczesne i nie przystające do ducha gry. Wraz z upływem czasu okazało się, że e-maile nie tylko nie stoją z nim w sprzeczności, lecz mogą rozwinąć go, oferują nowe, niedostępne tradycyjnemu listopisarstwu możliwości. Konwersja na e-maile zaowocowała partią soczystego materiału, tym razem pod postacią wydruków e-maili właśnie.
Lecz na tym nie koniec. Do wydania dołączono bowiem materiały Cadracha, doświadczonego gracza w De Profundis. W książce znajduje się pakiet jego tekstów poświęconych z jednej strony usprawnieniu rozgrywki, z drugiej zaś - wykorzystaniu De Profundis do rozgrywek innych niż osadzone w klimacie grozy H.P. Lovecrafta. Cadrach stara się ująć esencję erpegowego grania za pomocą listów, a tym samym otwiera drogę rozgrywkom w dowolnej konwencji czy fikcyjnym świecie.
Podstawowe informacje
- Kod EAN / UPC:
- 9788395409561
Recenzje
Masz? Grałeś? Używałeś? Oceń De Profundis
Najbardziej przydatne recenzje
Jak dla mnie ideał :)
Dla samej lektury warto ten podręcznik kupić, gdyż jest on fantastycznie napisany. Sam system zaskakuje oryginalnością, choć jest piekielnie wymagający - nie wiem, czy dałoby się weń dłużej grać. Ale jak mówię, brawa dla autora za sam pomysł, bo to się ceni.
Dobry, solidny produkt
Produkt ciekawy, ale podobne gry tego typu, raczej nie do rozgrywania na długo, bardziej traktowany jako źródło pomysłów, szczególnie do cthulhu. Pisanie listów jest fajne i wykorzystałem je jako dodatkowa możliwość dla graczy by zdobyć dodatkowe punkty doświadczenia. Rebel wszystko porządnie spakował, a paczka przyszła w całości i z szybkością dźwięku :)
Dobry, solidny produkt
Ciekawy pomysł, chociaż rozciągnięty do granic. W każdym razie podręcznik dobrze się czyta i można zaczerpnąć z niego parę inspiracji. Klimatycznie, lovecraftowo.
Wszystkie recenzje
Recenzje na innych portalach
- Recenzja w serwisie Poltergeist
- Recenzja w Rebel Times #26
- Recenzja w serwisie Arena Horroru
- Recenzja w serwisie Esensja
- Artykuł w serwisie hplovecraft
- Recenzja w serwisie Poltergeist (2)
- Opis w serwisie RPG Geek (ang.)
- Recenzja w serwisie Gildia
- Recenzja w serwisie Bestiariusz
- Rzut oka na blogu Rozegrana
- Wideorecenzja w serwisie Youtube na kanale Jarasznikos
Pytania i odpowiedzi
Robisz zakupy pierwszy raz?