Addam - recenzje

Kemet zdecydowanie lepiej się sprawdził w męskim gronie.
Mechanika, w której aby zwyciężyć powinieneś atakować współgraczy odstraszyła żeńskie grono w moim towarzystwie.

Co do wykonania to super - no może jedynie pionki graczy są trochę gorszej jakości.

Rozgrywka z nowymi graczami i tłumaczeniem zasad zajęła ok 2h. Jeśli już grałeś w planszówki to można Kemeta szybko ogarnąć (wystarczą 1- 2 rozgrywki).
Grała ze mną osoba nie grająca w ogóle i w połowie gry zaczęła ogarniać i przestała być dostarczycielem łatwych punktów.

Cena bardzo wysoka ale jeśli będziesz miał czas aby zagrać ok 10 rozgrywek w roku to zakup się zamortyzuje;)

Finalnie oceniam na 4+


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Jak dla mnie ideał :)

Zdecydowana 5-tka dla tej gry.

Po skończonej partii miałem ochotę odrazu rozegrać rewanż.

Gra się świetnie zarówno w 2 jaki i 3 oraz 4 osoby.
Na 2 osoby można więcej pokombinować bo można zagrać 2 ruchy pod rząd dzięki czemu można np zająć wysoko puntowane obszary.
Na 3 i 4 graczy też można zagrać 2 ruchy pod rząd jeśli dobrze pokombiujesz i będąc ostatnim graczem wylicytujesz pierwszego gracza w nastęnej turze. Są to jednak nieczęste sytuacje i należy się skupić na najlepszym ruchu, któru aktualnie można wykonać.

Na szczęście uniknąłem długo myślących graczy dlatego rozgrywka na 4 osoby, które już grały w tą grę zajęła ok 50 minut.

Polecam:)


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Jak dla mnie ideał :)

Gra została zakupiona na walentynki - nie wiem czy to wystarczająco romantyczny prezent ale żonie gra bardzo się spodobała:-)
Po dokonaniu researchu gra spełniła moje oczekiwania zatem nie mam dysonansu pozakupowego.

Miała to być gra z prostymi do wytłumaczenia zasadami, prostą rozgrywką (tak żeby po grze mózg nie wyparował ale z dużą dozą emocji), z dużą interakcją, z szybką możliwością rozłożenia oraz ponownego złożenia, z w miarę krótką rozgrywką a dodatkowo miała być bardzo ładnie wydana i dokładnie tak jest:-)

Jedyny minus to fakt, że chyba faktycznie po jakimś czasie rasy mogą się znudzić więc pomimo dużej regrywalności trzeba będzie dokupić dodatki z nowymi rasami i cechami.

Oceniam na 5 - dla mnie ideał z 2 powodów:
1 gra została w domu przyjęta bardzo entuzjastycznie
2 gramy i będziemy w nią grać bardzo często


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Proste zasady ale trochę trzeba pokombinować żeby wygrać.
W zasadzie każdy początek rozgrywki wygląda podobnie (każdy przemieszcza się w centrum planszy pozbywając się większych klocków) ale później to już kwestia pomysłowości i spostrzegawczości graczy.

Ta gra może stanowić przyjemną odskocznię od innych poważniejszych tytułów.
Nie powinna się szybko znudzić bo każda rozgrywka wygląda trochę inaczej.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Jak dla mnie ideał :)

Moja 2 w kolekcji gra o wysokim stopniu zaawansowania.
Aby zagrać pierwszą pełną rozgrywkę musiałem poświęcić dwa wieczory na dwukrotne przeczytanie instrukcji oraz tego co jest dostępne w internecie następnie rozłożenie planszy i pozostałych elementów i w końcu jakoś poszło.
Pierwsza rozgrywka o dziwo wygrana ale niestety nie do końca graliśmy zgodnie z zasadami;)
Obecnie granie w Robinsona to czysta przyjemność a jak się już gra zgodnie z instrukcją to wygranie sprawia wiele satysfakcji.

Wydawało mi się że gra kooperacyjna nie będzie ciekawa bo nie można tutaj rywalizować z innymi i zapewne gdyby nie wysokie miejsce w światowym rankingu dla polskiej gry oraz dobre opinie to pewnie zdecydowałbym się na inny tytuł ale okazało się, że był świetny wybór.

Zatem jeśli jesteś graczem początkującym i rozważasz zakup tej gry ale obawiasz się, że może ciebie przerosnąć to moja odpowiedź brzmi - kup tą grę.
Potrzeba tylko trochę determinacji aby rozpocząć ale potem to już sama przyjemność i jeśli złapałeś już planszówkowego bakcyla to moim zdaniem warto grać w najlepsze gry a ta zdecydowanie do takich należy.

Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Dostałem tą grę w prezencie i była tak porywająca, że zagraliśmy w nią raz.
Nie polecam.
Dużo ciekawszą grą o podobnej tematyce, w którą grałem kilka razy jest kolejka.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Grę oceniam po kilku rozgrywkach w różnym składzie od 2 do 5 osób. Oczywiście im więcej osób tym lepsza zabawa:)
W zasadzie mogę się jedynie podpisać pod pozostałymi opiniami. Gra jest świetnie wykonana a miniaturowe figurki zwierząt ustawiane w zagrodzie sprawiają wiele frajdy w szczególności kobietom. U mnie również był drobny problem z ogarnięciem instrukcji ale można w necie wyszukać filmy instruktażowe, które znacznie ułatwiają początki.
Karty pomocników i małych usprawnień wprowadzają wiele urozmaicenia i sprawiają, że każda gra jest inna.
Nie ma jednej drogi do zwycięstwa, chociaż z moich obserwacji wynika, że należy prowadzić w miarę zrównoważony rozwój gospodarstwa z nastawieniem na zakup duży usprawnień, które dają sporo punktów dodatkowych.
Za drobny minus można uznać fakt bardzo niewielkiej interakcji (chociaż w sumie to rzecz gustu). Podczas gry każdy skupia się na realizacji swojej strategii i bywa cicho.
Poza tym gorąco polecam.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność: