Jacek

Obserwowani

0 użytkowników

Obserwujący

1 użytkownik

Kupiłem i sprowadziłem z Australii, te grę pierwszy raz w 2005 roku i tak ją zużyliśmy ze znajomymi, iż musieliśmy kupić następną, mimo iż jakość komponentów jest na dobrym poziomie. Myśle iż jest to dość dobra reklama tego produktu :)

Dla mnie osobiście jest to najlepsza gra strategiczna odzwierciedlająca historię cywilizacji jaką było dane mi grać. I jedna z moich najbardziej ulubionych gier.

Mimo pozornej prostoty zasad (niestety są one średnio napisane), gra należy do raczej skomplikowanych. Najoptymalniejsza rozgrywka wymaga 3-5 osób, a czas gry dla najdłuższego scenariusza, czyli od 4000 B.C (pierwsza era) to ok 7-8 sześciogodzinnych sesji. Nie należy się tylko przywiązywać do swoich wystawianych cywilizacji (w zaleznosci od ilosci graczy kontrolujemy ich po kilka; 15/ilosc graczy), bo tak jak w histori będą one przychodzić i odchodzić, a w tej grze są one tylko i wyłączniem środkiem do zdobywania punktów zwycięstwa. Osoby nerwowe będą miały z tym problem ze po zagraniu 2 kart przez przeciwnika imperium może przestac istniec, trzeba się przyzwyczaic :)

Gorąco polecam dla doświadczonych, zapalonych lubiących gry strategiczne, planszówkowiczów. Gratulacje dla Rebela, iż gra w końcu znalazła sie w ofercie (lepiej późno niż wcale). Małe sprostowanie odnośnie roli języka. Niestety karty które są główną mechaniką gry, są po angielsku, i wydaje mi się iż ciężko będzie w tę grę grac osobom bez znajomości tego języka, nawet jeśli jedna osoba go będzie znać :)


Dobry, solidny produkt

Nie będę powielał tego co jest napisane poniżej aczkolwiek jestem mocno zaskoczony iż karty są po angielsku. Oznacza to ze opis produktu jest błędny, bo nie jest to wersja polska a tylko posiada polska instrukcje. Powoduje to dość kompromitujący dysonans z edycja polska w której nazwy są po polsku.


W porządku, bez rewelacji

Dałbym 3,5 gdyby była taka ocena (lepiej niż w porządku, ale nadal "bez rewelacji"). Gra dzieś między strategią a "family game". Planowanie ruchów równoczesne przez wszystkich, w oparciu o "odczytanie" poszczególnych graczy (tak jak w pewnym stopniu w pokerze) sprawia wiele radości, jednak w sumie jest to gra losowa (no chyba, że macie współgraczy rozpracowanych na 120%). :)


Jak dla mnie ideał :)

Dodatek zdecydowanie urozmaica grę. Wprowadzenie nowych opcji uczyniło grę ciekawszą i bardziej zróżnicowaną. Początkowo dodatek wydłuża czas gry (nowe zasady, nowe elementy jeszcze nie do końca opanowane), z czasem i ograniem przestaje to być jednak odczuwalne. No i te nowe modele Basestar'ów :)


Dobry, solidny produkt

Obiektywnie jest wiele gier lepszych, wymagających znacznie więcej myślenia i stanowiących o wiele większe wyzwanie.

Natomiast w kategorii gier łatwych, szybkich i przyjemnych zasłużona "czwórka" za piękne wykonanie, prostotę i małą "czasożerność" przy dość wysokiej dawce dobrej zabawy. Zwłaszcza zabawne jest wysłuchiwanie wzajemnego judzenia i przekonywania innych graczy kogo w danym momencie powinni "pojechać", żeby to "OCZYWIŚCIE DLA NICH" było najlepiej :P


Tomasch

Liczba recenzji: 30