Zbyszek

Obserwowani

0 użytkowników

Obserwujący

1 użytkownik

Dobry, solidny produkt

Jeśli twoje dziecko wsiąkło w opowieść o dzielnym Bilbo Bagginsie, to jest to gra, która może być świetną kontynuacją książki (lub filmu, który właśnie lada chwila zagości w kinach). Czyli, mówiąc krótko, głównymi odbiorcami są dzieci około 10 +/- 3 lata.

Ale to nie oznacza, że starsi nie będą mieć przyjemności z rozgrywki. Trzeba pamiętać, że jest to gra familijna, o prostej mechanice i zasadach. Ale tu uwaga! Instrukcja jest napisana (tłumaczona) w taki sposób, że prawidłowa rozgrywka po pierwszym przeczytaniu jest chyba raczej niemożliwa. Co więcej, są różnice pomiędzy wersją anglojęzyczna a polską. A jeśli jeszcze będziesz szukać przykładowej rozgrywki na filmach w Internecie, to może się okazać, że napotkasz jeszcze inną interpretację reguł. Ale jak to mawiają, trening czyni mistrza, i po kilku razach wszystko się przejaśnia i idzie gładko. Faktycznie, dość powtarzalna akcja może być uznana za słaby punkt, ale czy wszystkie gry muszą być skomplikowane i niepowtarzalne? To bywa zaletą, jeśli w ramach odmiany chcecie zagrać w coś, co jest proste i dobrze znane. A efekt jest murowany, bo frajda dzieciaków z niepowodzeń dorosłych i radość z wygranej są bezcenne.

Wykonanie gry na wysokim poziomie. Pudełko z wkładką dobrze zaprojektowane, wszystko ma swoje miejsce. Atrakcyjne figurki (szkoda że tylko smok i hobbit), fajne kostki i kolorowe "kamienie szlachetne". Pierścień mógłby być prawdziwy, to podniosłoby walor estetyczny gry. Graficznie świetna robota, obrazki na planszy i kartach bardzo ładne.

Pamiętaj, gra jest dla dzieci, ale dostarcza rozrywki całej rodzinie. W dwie osoby rozgrywka trochę się muli, ale w 4-5 gra idzie pełną parą!


Gra dla miłośników wyścigów wszelkiej maści. Fajnie utrzymana w arktycznym klimacie, ale niech cię to nie zmyli. Temperatura rozgrywki jest wysoka, a im więcej graczy, tym więcej emocji i zabawy.
Rozgrywka może być trudna do ogarnięcia za pierwszym-drugim razem, ale jak już raz pójdzie, to potem wszystko jest całkowicie jasne. To po trosze zasługa dołączonej polskiej instrukcji, która nie dość, ze jest w mniejszym formacie, co instrukcje oryginalne, to również jest czarno-biała i generalnie kiepskiej jakości (porównując do oryginalnych). Ogólnie, świetna zabawa w rozsądnym czasie. W mojej ocenie -- 5/5. Mały minus za polskojęzyczną instrukcję.

PLUSY
* Bardzo estetycznie wydana, dobrej jakości oryginalne materiały od Asmodee.
* Mechanika gry -- stosunkowo prosta, ale nie za prosta. Wymaga prostych kalkulacji w zakresie do 10, co dla dzieci w wieku ok. 8 lat nie sprawia już żadnego kłopotu. Może jedynym mankamentem dla młodszych graczy na początku jest ogarnięcie manewrowania zaprzęgiem (poślizgi).
* Praktycznie nieskończona liczba możliwych rozgrywek -- za każdym razem można ułożyć inny tor, a manewrowania zaprzęgiem nigdy nie da się powtórzyć, nawet jeśli jeździmy ciągle po tym samym torze.
* Losowość na ograniczonym, rozsądnym poziomie -- podczas gry karty ruchu dobiera się "losowo", ale samo zagrywanie wymaga taktycznego myślenia i natężania zwojów mózgowych w zakresie do 10.
* Możliwość samodzielnej rozbudowy/modyfikacji gry -- można samemu dorobić elementy toru z przeszkodami, których nie przewidział producent, np. cienki lód, przez który przejeżdża pierwszy zaprzęg, ale każdy następny dostaje kartę uszkodzenia (odwrotnie do zachowania choinek). Można też część choinek zaznaczyć jako duże drzewa, których nie da się skosić przejeżdżając po nich zaprzęgiem.
* Frajda dla dużych i małych -- szczególnie jak dzieciakom udaje się bez uszkodzeń dotrzeć do mety wyścigu, a sanie dorosłych leżą rozrzucone wzdłuż toru w opłakanym stanie. Specjalny token dla "szachistów" Big Paws wprowadza dodatkowy element zabawy. W polskim instrukcji został nazwany "Wielkie Łapy", co jest prawdą w dosłownym tłumaczeniu, ale trzeba go raczej nazywać "Wielka Przerwa", bo Paws i Pause fonetycznie są identyczne. Ja stosuje własną zasadę, że jeśli gracz dostanie ten token trzy lub więcej razy podczas jednej gry, to po zakończeniu częstuje pozostałych graczy słodyczami z własnych zapasów.


MINUSY
* Kiepska jakość polskojęzycznej instrukcji.
* Dość zawile opisane reguły gry -- i to nie dotyczy tylko polskiego tłumaczenia, ale również wersji angielskiej. Można było zrobić to lepiej, w szczególności polskie tłumaczenie. Reguły gry nie są skomplikowane, ale opis sprawia, że można odnieść takie wrażenie. Po prostu instrukcje są zbyt mało user-friendly.


Kerwyn83

Liczba recenzji: 11