Rattus

Czarna Śmierć w Europie
36 opinii
  • 2 - 4 osoby
  • od 10 lat
  • ok. 45 minut
  • wydanie polskie
W 1347 roku na Europę spadło wielkie nieszczęście. Na kontynencie pojawiła się „Czarna Śmierć”, szalejąca zaraza, która w ciągu kolejnych 4-5 lat zabiła połowę populacji. Gracze osiedlają się w różnych regionach kontynentu, po którym rozprzestrzenia się śmiertelna plaga. W walce z zarazą wspierają ich różne stany średniowiecznej Europy. Chłopi zapewniają przyrost populacji, mądrzy Mnisi potrafi przegnać szczury, głównych sprawców plagi. Zamożni Kupcy uciekają z terenów zagrożonych zarazą – niestety, wraz z marszem toczącego wojny Rycerstwa plaga szybciej osiąga nowe regiony. Wiedźmy posługują się wiedzą tajemną, by przewidzieć rozmiar klęski i zagrożenia, sprowadzonego przez szczury. Królowie mogą zapewnić bezpieczne schronienie w zamkach i fortecach. Gdy jednak wraz z plagą szczurów nadchodzi zaraza, nikt nie może czuć się bezpiecznie... Kiedy Czarna Śmierć zniknie wreszcie z Europy, zwycięży gracz, który ocali najwięcej swojej populacji. Rattus to jedna z najciekawszych gier 2010 r. Jej pierwszy nakład rozszedł się błyskawicznie na początku roku i był niedostępny w Polsce.
Autor:
Henrik Berg
Wydawca:
Axel
9900

Dostępnych 0 sztuk w magazynie wysyłkowym

w CH Metropolia

Możesz otrzymać automatyczne powiadomienie, gdy tylko produkt będzie dostępny. Wystarczy, że wpiszesz poniżej swój adres e-mail.Opis

W 1347 roku na Europę spadło wielkie nieszczęście. Na kontynencie pojawiła się „Czarna Śmierć”, szalejąca zaraza, która w ciągu kolejnych 4-5 lat zabiła połowę populacji.

 

Gracze osiedlają się w różnych regionach kontynentu, po którym rozprzestrzenia się śmiertelna plaga. W walce z zarazą wspierają ich różne stany średniowiecznej Europy. Chłopi zapewniają przyrost populacji, mądrzy Mnisi potrafi przegnać szczury, głównych sprawców plagi. Zamożni Kupcy uciekają z terenów zagrożonych zarazą – niestety, wraz z marszem toczącego wojny Rycerstwa plaga szybciej osiąga nowe regiony. Wiedźmy posługują się wiedzą tajemną, by przewidzieć rozmiar klęski i zagrożenia, sprowadzonego przez szczury. Królowie mogą zapewnić bezpieczne schronienie w zamkach i fortecach.

 

Gdy jednak wraz z plagą szczurów nadchodzi zaraza, nikt nie może czuć się bezpiecznie... Kiedy Czarna Śmierć zniknie wreszcie z Europy, zwycięży gracz, który ocali najwięcej swojej populacji.

 

Rattus to jedna z najciekawszych gier 2010 r. Jej pierwszy nakład rozszedł się błyskawicznie na początku roku i był niedostępny w Polsce.

Rozgrywka

Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Podstawowe informacje

Zawartość pudełka:
  • plansza
  • 6 kart stanów
  • 49 żetonów szczurów
  • 80 drewnianych kostek populacji
  • pion Zarazy
  • instrukcja


Dodatki i akcesoria


Recenzje

4.39
na podstawie 36 ocen

Masz? Grałeś? Używałeś? Oceń RattusNajbardziej przydatne recenzje

Zawisza

Liczba recenzji: 27

Dobry, solidny produkt

Rattus to porządna gra. Może niekoniecznie oddaje realia, które panowały podczas szerzenia się Czarnej Śmierci po kontynencie, niemniej pograć w niego jak najbardziej można. Zasady nie są trudne, w instrukcji nie dopatrzyłem się błędów. Żetony, pionki jak i plansza zrobione bardzo dobrze. Sama rozgrywka jest emocjonująca, misternie składana taktyka może być w jednej turze skontrowana przez przeciwnika, dlatego trzeba ciągle główkować. Jedynym poważniejszym mankamentem jest repetetywność, gdyż po paru rozgrywkach ma się już wypracowaną jedną taktykę, która zawsze wygrywa. W większości przypadków kombinacja rycerz + mnich deklasuje konkurencję. Kolejnym minusem jest rozgrywka na 2 graczy, która przypomina bardziej partię szachów, dla mnie osobiście jest to duży minus, gdyż staranne planowanie każdego posunięcia nie zastąpi mi chaosu pół losowych zdarzeń. Nie mniej Rattus jest grą dobrą, i wraz z dodatkiem, który opiszę osobno, jest świetnym tytułem, tak dla początkujących, jak i weteranów.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Paula

Liczba recenzji: 13

Jak dla mnie ideał :)

Gra jest super - zasady są bardzo proste, a jednak dają tyle możliwości kombinowania, że rozgrywka jest naprawdę emocjonująca :)

+ wykonanie - wszystko jest wykonane bardzo solidnie, rysunki są estetyczne, pudełko też solidne i przepiękne. Bardzo miło się tę grę ogląda, przez co może ona być idealnym prezentem :)
+ proste zasady - zapoznanie się z instrukcją zajęło mi ok. 10 minut, a tłumaczenie zasad nowym graczom trwa jeszcze krócej!
+ negatywna interakcja - czyli mój ulubiony rodzaj interakcji :) Zresztą gra ogólnie zmusza do interakcji z innymi graczami, nie ma "grania przeciwko pudełku" (czego bardzo nie lubię, bo kartonowy przeciwnik jest przeciwnikiem nudnym).
+ ogromna ilość możliwości - gra nie jest mechaniczna, przypomina trochę partyjkę szachów, gdzie możemy wykonać masę ruchów, ale musimy zdecydować się na jeden :)
+ dobra gra zarówno na 2 osoby (zazwyczaj przy grach, które są planowane na również większą ilość graczy, partia na 2 osoby jest raczej nudna), jak i na więcej :)

W sumie żadnych minusów się nie dopatrzyłam. Jest to dobry, przemyślany, solidnie wykonany produkt :)


Urszula

Liczba recenzji: 4

Jak dla mnie ideał :)

Gra Super - praktycznie idealna ( również dla 2 osób ;).
Szybka, łatwa a instrukcja napisana w prosty i zrozumiały sposób.
Bardzo przyjemna rywalizacja. Gra wydana porządnie na grubych kartonach. Pionki drewniane ładnie wykończone i pomalowane.... Czego chcieć więcej ? :)


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:
Pytania i odpowiedzi

Masz wątpliwości lub pytanie co do gry?

Zapytaj naszej społeczności.

Zadaj pytanie