Ciu - recenzje

Jak dla mnie ideał :)

W takim razie od początku:
Mój pierwszy kontakt z tą grą nastąpił gdy przeglądałem stronę rebela z aktualnie przecenionymi produktami. Od razu rzuciła mi się w oczy gra Elizjum, która wyglądała na naprawdę dużą w niewielkiej cenie (przecenione do 90zł). Zaciekawił mnie motyw greckich bogów oraz rozgrywka dla 2-4 graczy z balansem dla 2 i 4. Póki co grałem tylko wariant dla 3 i 2 i bardzo mi się podobały. Zdecydowałem się złożyć zamówienie w środę koło 23, w tym samym momencie wpłaciłem pieniądze. Dostałem informacje w czwartek o 15:00, że gra została wysłana, a w piątek również o 15 była już w moim domu (Gdańsk -> Warszawa). Co do przesyłki i stanu paczki nie mam nic do zarzucenia, 5/5 tutaj. Instrukcje początkowo ciężko się czytało, ale po 2 podejściach zagraliśmy ze znajomymi rozgrzewkową partię, zajęło to około 3 godzin od rozpakowania paczki do zakończenia gry, więc do tego wchodzi wyjmowanie elementów i czytanie. Mechanika gry bardzo ciekawa, celem jest zdobycie jak największej liczby punktów zwycięstwa poprzez "kolekcjonowanie" bogów. Zbieramy albo tego samego o różnych poziomach (1,2,3) żeby mieć 3 różnych albo zbieramy 5 różnych z tym samym poziomem (1,1,1,1,1 itp). Za każdą kompletną legendę otrzymujemy znacznik punktowy, że to my byliśmy pierwsi (co jest ważne bo jest tylko 1 znacznik dla poziomów 1, 2 i 3 oraz po 2 dla tego samego boga [co oznacza, że jedna osoba może mieć bonusowe punkty za kolekcje 5 różnych z poziomem 1, a dwie mogą mieć bonus za powiedzmy 3 Hadesów). Dlatego ważne jest przemyślenie co chce się robić i patrzenie co nasi przeciwnicy robią. Obrazki na kartach są bardzo ładne, efekty kart też ciekawe, widać, że każdy bóg specjalizuje się w czymś innym, dlatego wybierając 5 z dostępnych 8 czyni każdą rozgrywkę w jakiś sposób inną. Można sobie wzajemnie przeszkadzać w sposób pośredni, czyli jak widzę co zostało przeciwnikowi mogę podebrać mu jedną z dostępnych kart i zmusić go do gorszej naszym zdaniem akcji, za co duży plus ode mnie. Co do wypraski to tak, motyw i pomysł świetny, całość zrobiona na partenon więc ładnie wygląda. W sumie tyle, bo nie jest specjalnie praktyczne. Są oczywiście przegródki na każdy zestaw kart boga, co jest niby ok ale każda rozgrywka i tak wymaga ich wymieszania ze sobą co wiąże się z długotrwałym tasowaniem, gdyż karty były posegregowane po bogu więc będą się powtarzać, a to jest słabe. Dalej co do wypraski to niektóre miejsca w niej są zrobione na styk przez co umieszczając długie kartonowe części ciężko je potem wyjąć bo nie zostały przewidziane otwory na palec ani odrobina luzu na ułatwienie. To chyba jedyny minus całości.
Generalnie grę bardzo polecam, wydaje mi się, że jest warta tych 180zł, ale póki jest możliwość zakupu za 90zł to nawet bym się nie zastanawiał. Jako, że gra wymaga dużo myślenia i zastanawiania się co zrobi przeciwnik przeznaczona jest dla graczy powyżej 14 roku życia (mniej więcej) a im starsi tym lepiej się będzie grało - takie mam odczucie.
Za całość daje: dostawa i kontakt 5/5, zawartość pudełka 5/5 wypraska 3/5, klimat i mechanika 5/5, różnorodność 4/5. Polecam wszystkim ciekawym i zachęcam do zbierania legendy :)


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Wygląda na powtarzalną, ale nie jest. Gra mocno na myślenie i kombinowanie co się chce zrobić. Niby trwa 6 tur, ale jednak potrafi zająć do 2 godzin, a z osobami, które nie grały to nawet do 3. Generalnie bardzo spoko.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Dixit zawsze spoko, ale wolę karty z podstawowej wersji. Do tych ciężko czasami dobrać odpowiednie skojarzenia


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Nie jestem fanem ze względu na brak wyrównania między różnymi możliwościami zdobywania punktów zwycięstwa. Jedni robią zielone karty, inni niebieskie, inni się biją. Wszystko fajnie, ale na końcu przepaść między jednymi a drugimi bywa zbyt duża.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Typowa gra imprezowa, w zalezności od wersji (Prawo Jungli, Jungle Speed, itd) mamy mniej lub bardziej skomplikowane obrazki na kartach. Zawsze bawi jak się gra, dużo śmiechu.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Piękne karty i brak ograniczeń w wymyślaniu skojarzeń.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Fajna rodzinna gra, proste zasady i dużo zabawy


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Mega proste a totalnie wciągające. Jedna z ulubionych gier mojej dziewczyny, zerowa powtarzalność ze względu na różny setup początkowy w każdej grze i różne taktyki wynikające z tego powodu. Muszę w końcu kupić dodatki


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Bardzo proste zasady, ale po kilku grach łatwo już wyczaić jakie bilety mają inni gracze po początkowych miastach, które zajmują.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Moloch vs Posterunek, bardzo spoko gra dla dwóch osób


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Jeśli ktoś lubi smoki i szuka prostej, szybkiej gry to jak najbardziej pasuje


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Bardzo dobry dodatek, może robić za samodzielną grę, ale można również łączyć z pierwszą wersją. Łatwe, lekkie, klimatyczne i przyjemne


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Proste zasady i przyjemna rozgrywka. Bardzo dobre na jedną z pierwszych karcianek jakie chcemy przetestować


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Spoko wersja, ale brakuje mi niektórych kart z podstawki, typu amerykański shit...


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Zajarałem się strasznie tą grą, ale w sumie jak mamy tylko 6 kart do przetasowania to większość ludzi sobie liczy gdzie wsadziło banga i nie ma zabawy.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Niby mega proste, ale rodzina jakoś nie jest w stanie zrozumieć zasad. Uważają, że gra "bez zasad" to coś dziwnego. Ja jednak polecam, zarówno na 2 osoby jak i na 8


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Jedna z moich pierwszych karcianek. Istotny minus to to, że opłaca się grać dopiero od 6 graczy, żeby było ciekawie. A plusy to cała reszta, nie znam osoby, która nie lubi grać w Banga, nawet nieplanszówkowi znajomi tej karciance nie odmawiaja


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Świetna gra, super klimat, dobra cena. Kupiłem z dziewczyną bo sprzedawca nas zaciekawił "zegarami" i nie żałuje niczego. Losowy tylko setup, mała powtarzalność bo każdą grę można zagrać w inny sposób, można sobie wzajemnie przeszkadzać, a to duży plus, no i jedyny minus to tłumaczenie zasad tym, co nigdy nie grali. Potem już łatwiutko


Losowość:
Interakcja:
Złożoność: