Jaroslaw - recenzje

Grę serdecznie polecam. To jeden z moich ulubionych tytułów. Nigdy nie przypuszczałem, że rzucanie kostkami może dawać tyle frajdy. Co najważniejsze, jesli wynik rzutu Ci nie odpowiada, możesz próbowac na niego wpłynąć lub podebrać dobrą kostke przeciwnikowi. Grafika jest OK, kwestia gustu. Natomiast instrukcja... No cóż, nie najlepsza (tak jest w każdej wersji językowej - podobno pisanie instrukcji to achillesowa pięta francuskojęzycznych projektantów gier:)).

Mechanika jest wręcz miodna. Z góry uprzedzam, że jest to gra dosyć skomplikowana. Ktoś, kto do tej pory grał jedynie w Ticket to Ride lub Agricolę, może się czuć przerażony tą całą maematyką, wielością ikon i akcji. Warto obejrzeć jakiś tutorial lub poobserwować ludzi, którzy znają już grę. W Troyes można też zagrać na Board Game Arena. Kiedy się jednak przebrnie przez zasady i je zrozumie, gra trzyma w niesamowitym napięciu. Trzeba trzymać rękę na pulsie zarówno w przypadku katedry (ujemne punkty), liczby mieszczan w budynkach lub majątku (co się przekłada na liczbę kostek lub możliwość ich wykupienia), wydarzeń (czy przypadkiem nie stracimy punktów w wyniku herezji lub zostaniemy bez kostek na którymś z poziomów katedry), jak również bacznie obserwować poczynania przeciwników (aby odgadnąć posiadane przez nich karty postaci lub nie dopuścić aby ktoś zarobił masę punktów korzystając z Kapitana lub Szklarza).

Opcji jest mnóstwo. Wiele kart akcji pozwala na stworzenie wfektywnych kombosów (chyba że ktoś nas ubiegnie). Szybkość, bezwzględność i złośliwość to cechy wysoce premiowane podczas gry w Troyes. Dla poprawienia regrywalności, polecam zaopatrzyć się w rozszerzenie.


Jak dla mnie ideał :)

Koszulki FFG to koszulki FFG. Solidna robota, jednak mają też swoje wady - cena, ciężar i grubośc, która mocno zmniejszy ilość wolnego miejsca w opakowaniu do gry. Oczywiście, wszystko zależy od tego jakie karty chcemy chronić - jeżeli są to karty pancerne, cieńsze koszulki będą równie dobre. Jednak w przypadku cienkich kart, FFG jest doskonałym wyborem. Moje poszły na zakoszulkowanie Race for the Galaxy i nie żałuję.


W porządku, bez rewelacji

Rebel jak zwykle na piątkę. Sam dodatek "Kurierzy" jest trochę przekombinowany, ale może się podobać.


Dobry, solidny produkt

Chyba najlepszy z mini dodatków. Płytki terenu zawierają ciekawe elementy, złoto urozmaica grę. Dysrybucja sztabek może sprawiać kłopoty i prowadzić do sporów (w sumie jak w życiu:))


W porządku, bez rewelacji

Sami bandyci raczej do mnie nie przemawiają, za to dodatek posiada kilka płytek z drogami. Także płytka dodatku kręgi w zbożu jest najciekawsza - pozwala usunąć pomocnika z miasta bez szans na rozwój.


Dobry, solidny produkt

Ciekawy mini dodatek. Jeziora wyglądają ciekawie na tle gry. Możliwość dodatkowego szkodzenia innym graczom poprzez przesuwanie promów.


Dobry, solidny produkt

Mini dodatek, z dwoma cennymi płytkami bez dróg i miast. Mechanika maszyn latających ciekawa, ale nie dla każdego - czasem wydłuża niepotrzebnie grę.


Dobry, solidny produkt

Sam Fluxx jest grą specysficzną: jeśli ktoś nie lubi chaosu (oprócz zmieniajacych się wciąż reguł, możliwe jest równiez, że w samym środku rozgrywki dołącza nowa osoba) ma trudności z nadążaniem za wciąż zmieniającą się sytuacją lub irytuje się, gdy jego misterny plan upada na skutek wyciągniecia pojedynczej karty przez sąsiada, nie polubi tej gry. Jeśli ktoś nie jest pewny czy Fluxxa polubi, warto obejrzeć jakąś rozgrywkę na YouTubie lub spróbować zagrać z kimś, kto posiada jakąś wersję gry. Fluxx jest świetnym wstępem na luźnym spotkaniu. Monty Python Fluxx to chyba jedna z najlepszych wersji Fluxxa: na BGG wyprzedza ją tylko Zombie Fluxx.Ta wersja jest moim zdaniem ciekawsza i zabawniejsza niż podstawka, zwłaszcza, jeśli gracze są miłośnikami humoru reprezentowanego przez MP. To oczywiście sprawia, że gra nabiera nieco elitarnych cech (jak ktoś nie zna twórczości Monty Pythona, zwłaszcza Świetego Graala, który dominujew grze, nie będzie wiedział o co chodzi i szybko się zniechęci). Z drugiej strony, to dobra zachęta do obejrzenia tego filmu:) Gra posiada też rozszerzenie The Castle i dodatkową kartę promocyjną (Sir Not Appearring in This Game) - w Polsce nie do dostania, najbliżej chyba w UK (ja znalazłem na e-bay-u).


Jak dla mnie ideał :)

Roju chyba nie należy nikomu przedstawiać. Ta prosta gra, często porównywana do szachów, oferuje wspaniałe możliwości strategiczne. Hive Carbon to czarno-białe, eksluzywne wydanie gry, zawierające od razu dodatki Komar i Biedronka. Brak kolorów nadaje jej klasyczny charakter. Dołaczone do gry reguły (po angielsku) są bardziej przejrzyste oraz nieznacznie ulepszone w stosunku do wydaniakolorowego (tzw 3rd edition) - zasada swobody ruchu czy reguły dla Żuka lub Konika są tu przedstawione jaśniej, zmieniono również zasady dotyczące wprowadzania Królowej do gry, tak aby zmniejszyć częstość remisów. Fanom Hive'a oraz fanom klasycznych gier planszowych zdecydowanie polecam. Rebel na 5! Przesyłka dotarła błyskawicznie.


Dobry, solidny produkt

Polecam produkt zwłaszcza tym, którzy nie chcą kupować go po wyższej cenie razem z kontrowersyjnym "Hrabią". Największą zaletą dodatku jest 5 ciekawych płytek terenu (szczerze mówiąc, to dla nich zdecydowałem się na ten dodatek). Sam Król i Rabuś dobrze się sprawdza w 4-6 osób wraz z dodatkiem Kupcy i Budowniczowie: są tylko 3 rodzaje towarów, a najdłuższa droga i największe miasto to dwie dodatkowe szanse na ekstra punkty, co czyni rozgrywkę bardziej wyrównaną. Do tego, podobnie jak Kupcy i Budowniczowie, Król i Rabuś motywuje do kończenia budowli, co sprawia, że razem działają świetnie. Jedynym zgrzytem może być tylko zmierzenie drogi, co nie zawsze jest prostym zadaniem. Pomysł łączena dodatków do dwóch róznych gier w jednym produkcie oryginalny, aczkolwiek niekoniecznie udany: z płytkami do Carcassonne 2 nie za bardzo jest co zrobić, o ile się gry nie posiada lub nie można ich komuś sprezentować. A mogło to byc dodatkowe 5 płytek do Carcassonne!


Dobry, solidny produkt

Dosyć udany dodatek. Polecam, zwłaszcza jeśli czyjeś Carcassonne zawiera już kilka innych dodatków i prawie podwoiło liczbę płytek w stosunku do podstawki. Wówczas dodatkowy meeple jest jak znalazł. Dla podniesienia poziomu trudności nie używam fantoma jako zwykłego meeple'a a tylko jako dodatkowego pionka stawianageo na jedną płytkę.

Rebel jak zwykle na zasłużone 5!