Arnbold

Obserwowani

3 użytkowników

Obserwujący

0 użytkowników

Prosty (patrząc od strony zasad) worker placement z elementami głosowania i kontroli kluczowych obszarów:
+ wykonanie elementów gry (zwłaszcza wysokość pionków ułatwia orientację na planszy, gruby karton)
- grafika (zamki wyglądają strasznie, rozkład miast na planszy schematyczny)
+ proste zasady, ale gra ma swoją "głębię"
- większa regrywalość z dodatkiem/dodatkami (np. powtarzają się prawa)
+ nie jest tak mózgożerna jak np. Caylus
+ nie jest bezwględna (można po błędzie jeszcze wrócić do gry)


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Surowce zmieniają taktykę gry. Zamykanie miast nabrało większego wymiaru strategicznego. Uzyskanie przewagi we wszystkich surowcach to dodatkowe 30 pkt.! A o to już można powalczyć, nawet za cenę zgubienia kilku pkt. w trakcie rozgrywki.
Świnia zwiększa szanse na wygraną . Dobry pionek, jest szansa na więcej punktów.
Architekt - jeśli ktoś nam wrzuciłe katedrę do naszego miasta pod koniec rozgrywki (dodatek), albo mamy duże miasto - to jest człowiek na odpowiednim miejscu! Można na nim polegać! Ale nie bezgranicznie :)
Na deser jest torba na płytki. Fajna rzecz.
To co do tej pory napisałem dotyczyło plusów. A minusem pozostaje cena> Zbyt duża jak na taką mała ilość elementów. Może Rebel.pl wprowadzi pakiet Carcassonne, jak to zrobił w przypadku Memoir'44. Na pewno dużo osób by się skusiło!

P.S. W pudełku podstawki mieszczą się dodatki Inns&... oraz Traders&...


Najpierw plusy. W grze może grać już 6 graczy (chciaż bez większej liczby płytek ma się wrażenie, że gra jest krótka). Katedry i zajazdy w miastach i na drogach - więcej punktów, ale i szansa dla przeciwników by nam zaszkodzić (zwłaszcza katedra). Budujemy duże miasto, a tu nam ktoś wrzuca katedrę i możemy się pożegnać z punktami, surowcami (dodatek) i pionkami. Nic tylko użyć drugiej katedry w odwecie :)
Żetony ułatwiają liczenie punktów - koniec z możliwością zaognienia rozgrywki.
Na koniec minusy, a właściwie jeden. Cena! Może Rebel.pl wprowadzi zestaw jak w przypadku Memoir'44?


Gra jest niesamowita! Gorąco ją polecam! Można miło spędzić czas, zarówno z przyjaciółmi jak i rodziną.
Mam jednak dwie rady.
Pierwsza, to nie kupujcie tej gry jako prezent na Walentynki. Ja tak zrobiłem i przeżyłem dwa dni milczenia (i dodam, że grę wręczyłem na dzień przed tym okropnym świętem). No właśnie, przeżyłem! Dzisiaj gramy regularnie w Carcassonne świetnie się przy tym bawiąc.
Druga rada dotyczy dodatków. Rzeka po pewnym czasie nie wystarcza. Trzeba kupić więcej dodatków. Ja sam zakupiłem Traders&Builders oraz Inns&Cathedrals. Wydłużają one rozgrywkę, wprowadzają kilka nowych zasad i szans na wygranie partii. Sam za pierwszym razem ucieszyłem się z wygranej nie licząc monopoli w surowcach...

Warto! Gra na lata - gruby karton, proste pionki z drewna (trwałe), w pudełku mogą się zmieścić dwa dodatki (więcej nie mamy, ale Walentynki się zbliżają) - inwestując w tą grę nie marnujesz pieniędzy


Kupiłem grę jakiś czas temu. Mimo upływu czasu, nadal jest "świeża" - wymiana postaci przy każdej rozgrywce daje dużą liczbę kombinacji, gra działa zarówno przy dwóch osobach jak i przy większej liczbie osób. A co do przewidywania ruchów przeciwnika. Jeśli gracze się znają i potrafią wczuć w drugą osobę, gra staje się bardziej napięta i ostra :)
Grę polecam!
A co do przesyłki, to bez zarzutu. Jak zwykle!


CMDR_Blue_R

Liczba recenzji: 456

Sternik

Liczba recenzji: 78

Mario

Liczba recenzji: 106