Szklany Szklak to gra o umiarkowanym poziomie złożoności, sporej interakcji i ogromnych możliwościach. Dość powiedzieć, że w grze mamy dostępnych 15 podwójnych kart akcji i 92 różne budynki, co gwarantuje, że zagranie dwóch identycznych partii jest w zasadzie niemożliwe. Losowość w grze dotyczy tylko wybierania budynków, które są dostępne dla wszystkich graczy, nie ma zatem prawie żadnego wpływu na wyłonienie zwycięzcy.
Gra sprawdza się świetnie na 2 osoby, głównie dzięki pomysłowemu sposobowi doboru akcji. Musimy w pewnych sytuacjach zagrać poza kolejnością akcję, którą zagrał inny gracz, co wymusza ciągłe przewidywanie co zagra przeciwnik, tak żeby korzystając z jego zagrań, jak najwięcej ugrać dla siebie. Z drugiej strony zagranie takiej akcji łatwo może nam popsuć szyki, gdy np. zmuszeni jesteśmy zagrać Budowniczego, a nie zdążyliśmy zgromadzić jeszcze odpowiednich surowców.
Dodatkowym atutem jest niezwykle klimatyczna grafika (z licznymi easter eggs) i solidne wydanie. Plansze graczy i wszystkie budynki oraz elementy krajobrazu zostały wydrukowane na grubej tekturze - niewątpliwy plus dla Lacerty.
Muszę powiedzieć, że dotychczas nie byłem raczej fanem gier Uwe Rosenberga. Za dużo było w nich podobnych elementów i żetonów, a za mało oryginalnych pomysłów na mechanikę gry. Szklany Szlak zdecydowanie jednak zmienia moje spojrzenie na tego autora, oceniam grę na 5+.
Losowość:
Interakcja:
Złożoność: