RubyNaxela

Ranny Ptaszek

Obserwowani

0 użytkowników

Obserwujący

1 użytkownik

Uważam, że dodatek zawierający jedynie planszę, powinien być albo odrobinę tańszy, albo chociaż nie powinno się na nim szczędzić porządnej instrukcji. Sama plansza stanowi jednak ciekawe urozmaicenie gry i świetną alternatywę dla tak dobrze znanej już po wielu grach planszy podstawowej. Wybierając nową planszę decydujemy się także na zmianę scenariusza nagród i tytułów, bowiem obie strony planszy niosą ze sobą zupełnie nowy zestaw jedynych i drugich. Polecam każdemu, nawet początkującym graczom.
Nie kupiłem dodatku przez Rebel, dlatego moja ocena pozostanie jedynie w treści komentarza, ale podstępnie wykorzystując to ograniczenie, przyznam produktowi ocenę niecałkowitą wynoszącą 4.5


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Gdybym miał możliwość oceny bez kupna poprzez Rebel, dałbym 5-tkę.
Nowa mechanika, wprowadzona przez ten dodatek, jaką są tytułowe kolonie, mocno wpływa na przebieg i taktykę gry. Sprawia że gra przenosi się na prawie cały układ słoneczny, co dodaje dużo do klimatu gry (chociaż nazwa "Kafli obiektów" jako kafli księżyców i innych ciał niebieskich mogłaby zostać lepiej dobrana...). Do tego dużo ciekawych karty projektów, z których wiele jest mocno zintegrowanych z samymi koloniami. Zauważonym przeze mnie zjawiskiem jest to, że dodatek ten wyraźnie przedłuża czas gry. Niektórzy uznają to za zaletę, inni za wadę, dlatego w tej kwestii pozostanę bezstronny.
Biorąc pod uwagę również cenę i dość złożone zasady całej mechaniki, uważam że jest to dodatek godny polecenia raczej większym fanom gry.


Jak dla mnie ideał :)

Prosty dodatek wprowadzacy parę nowych kart projektów oraz wiele kart Preludium będących świetnym rozszerzeniem początkowych warunków korporacji. Pozostałe dodatki, zwłaszcza razem, zwiększają czas trwania jednej gry nawet kilkukrotnie. Preludium stanowi pod tym względem przeciwwagę dla nich powodując, że korporacja już na starcie gry jest w stanie zrobić więcej niż jedną / dwie rzeczy, jak ma to często miejsce przy grze bez niego. Polecam wszystkim którzy mają już inne dodatki, jak również każdemu innemu, komu znudziły się już trudne początki.


W porządku, bez rewelacji

Koszulki dobrze przylegają do karty i stanowią dobre zabezpieczenie. Nie mam doświadczenia w koszulkach, więc nie wiem czy takie zachowanie się jest normalne, ale na początku bardzo się ślizgały i niejednokrotnie cały stosik kart trzymanych w ręce lądował na podłodze. Natomiast później zaczęły się kleić do siebie powodując częste ciągnięcie ze stosu dwóch kart zamiast jednej. Ponadto, niektórym samym koszulkom również przydałoby się zabezpieczenie. O tyle o ile całość wygląda na prawdę dobrze, tak niszczenie się średnio dwóch koszulek na trzy gry przy normalnym użytkowaniu jak również wcześniejsze wady nie dają temu produktowi szansy na więcej niż trzy gwiazdki z mojej strony.


Dobry, solidny produkt

Solidne plansze graczy, zgodnie z oczekiwaniami, stały się nieodłącznym towarzyszem każdej gry i dobrze spełniają swoje zadanie - szturchnięcie stołem nie powoduje już magicznych transformacji roślinności w ciepło czy monet w stal. Pomysłowy jest również - wydający się na pierwszy rzut oka pełnić rolę jedynie dekoracyjną - sposób umieszczenia dołków na torach produkcji zasobów na przemian: jeden wyżej, drugi niżej. Jednocześnie stabilizuje kostkę w miejscu i pozwala na wygodne przerolowanie jej zamiast przesuwania. Niestety, produkt nie jest idealny. Plansza przez swoją delikatną krzywiznę odbiega od płaszczyzny, a niektóre dołki nie do końca mieszczą kostki w całości. Wady te nie stanowią jednak poważnego problemu, więc mogę śmiało polecić ten dodatek .


Ajlen

Liczba recenzji: 178