Ghost Stories (druga edycja)
Stańcie razem naprzeciw duchom!- 1 - 4 osoby
- od 12 lat
- 60 - 120 minut
- wydanie polskie
- Autor:
- Antoine Bauza
- Wydawca:
- Rebel
Opis
Wielu poległo kładąc kres rządom Wu-Fenga, Władcy Dziewięciu Piekieł. Urna zawierająca jego prochy została pochowana na cmentarzu w niewielkiej wiosce w Środkowym Cesarstwie. Lata mijały, a przeklęte dziedzictwo popadło w zapomnienie pośród żywych. Ukryty w głębiach piekieł Wu-Feng nie zapomniał niczego. Niestrudzone poszukiwania w końcu doprowadziły go do miejsca, gdzie ukryto urnę. Cień jego poprzedniej inkarnacji już rozciąga się nad wieśniakami, nieświadomymi grożącego im niebezpieczeństwa.
Na szczęście Fat-Si (kapłani taoistyczni) trzymają straż, strzegąc granicy pomiędzy światami żywych i umarłych. Uzbrojeni w odwagę, wiarę i moce, spróbują odesłać reinkarnację Wu-Fenga z powrotem do piekła.
Ghost Stories to gra kooperacyjna. Gracze jako drużyna grają przeciwko grze. Spotka ich wspólne zwycięstwo bądź razem poniosą porażkę. W Ghost Stories można grać na czterech poziomach trudności: Początkowym, Normalnym, Koszmarnym i Piekielnym.
Dlaczego zachwyci Cię ta gra?
- Wspaniała, klimatyczna szata graficzna szybko wprowadzi Cię w nastrój obleganej przez duchy chińskiej wioski. Każda karta jest warta uwagi również dzięki prezentacji widziadeł znanych nie z europejskich podań i legend, ale z chińskiej kultury.
- Gra jest prawdziwie kooperacyjna. Trzeba ustalać który z graczy co zrobi, jak wykorzysta swoje moce, jak korzystać z możliwości jakie daje wioska oraz kto wyegzorcyzmuje jakiego ducha. Tylko wspólne działanie pozwoli Wam dotrwać do spotkania z Wu-Fengiem i odpowiednio się do niego przygotować!
- Dzięki 8 dostępnym postaciom, dużej liczbie możliwych duchów i prostemu mechanizmowi ich wykładania oraz kilku dostępnym inkarnacjom Wu-Fenga każda rozgrywka będzie się znacząco różniła od poprzedniej. A jeśli to za mało - możecie przenieść rozgrywkę na kolejny poziom trudności! Na najwyższych gra jest piekielnie trudna.
- Fakt iż gra nie zawiera żadnych elementów językowych i w całości opiera się na ikonkach sprawia, że rozgrywka przebiega płynnie.
Czym różni się druga edycja od pierwszej edycji?
Instrukcją - ta została na nowo przeredagowana, poprawiono w niej stylistykę i interpunkcję, co pozwala jeszcze łatwiej zapoznać się z zasadami i szybko zasiąść do gry. Mechanika i zawartość pozostała niezmieniona.
Rozgrywka
Podstawowe informacje
- Zawartość pudełka:
- 4 plansze graczy
- 9 żetonów wioski
- 3 kości Tao
- 1 specjalna kość Tao
- 1 kość Klątwy
- 55 karty Duchów (niebieskie)
- 10 kart inkarnacji Wu-Fenga (czerwone)
- 20 znaczników Tao
- 20 znaczników Czi
- 4 figurki Taoistów
- 4 znaczniki Jin-Jang
- 8 figurek Duchów
- 2 figurki Buddy
- 1 znacznik Nieaktywnych Tao
- 1 znacznik Osłabiającej Mantry (zwój)
- 4 znaczniki Nieaktywnej Mocy
- 3 znaczniki Neutralnej Mocy
- 1 instrukcja
- 2 karty pomocy
- 1 karta do zapisywania wyników rozgrywek
- Instrukcja i inne pliki:
- Waga:
- 1,09 kg
- Dane producenta:
- Rebel Sp. z o.o., ul. Budowlanych 64c, 80-298, Gdańsk, Poland, wydawnictwo@rebel.pl
- Kod producenta:
- GHO-PL01
- Kod EAN / UPC:
- 5902650610989
- Kraj pochodzenia:
- Chiny
- Pasujące koszulki:
Dodatki i akcesoria
Recenzje
Masz? Grałeś? Używałeś? Oceń Ghost Stories (druga edycja)
Najbardziej przydatne recenzje
Oceniam ten produkt na 4 - słowa dobry i solidny precyzyjnie go opisują, a od słowa ideał gra jest dostatecznie daleko, żeby nie dać oceny wyższej.
Ghost Stories polega na kooperacyjnej obronie wioski przed hordą duchów, która w każdej turze naciska coraz mocniej i mocniej. Stanowi połączenie ciekawej mechaniki, quiz'owatego systemu gry i wysokiego stopnia trudności, czyniąc z niej niezłą łamigłówkę dla lubiących kombinować.
Gra posiada dobrej jakości komponenty: karty, figurki, kafelki wioski, żetony. Grafika na kartach jest w porządku, choć szału nie ma.
Na plus wymienię jej quiz'owaty system gry, którego jestem fanem, pełną kooperację pomiędzy graczami, którą gra bardzo szybko wymusza, ciekawą mechanikę, brak czarno - białych wyborów (wszystkie są w najlepszym wypadku szare) i poczucie oblężenia, jakiejś niewidzialnej presji, które gra wytwarza przy stole.
Na minus: ewidentny syndrom gracza alfa, bo gra zostawia wybór: wszyscy na pokład albo sromotna klęska całej drużyny, nie ma w niej opcji pośrednich. Bardzo wysoki stopień trudności (najwyższy ze wszystkich posiadanych przeze mnie gier) może być dla jednych zaletą, da drugich wadą, ale w tym rzecz że dla mnie byłby zaletą gdyby nie fakt, że bierze się on głównie z jej gigantycznej losowości. Gra oczywiście nie wybacza błędów, więc źle zarządzana drużyna szczęściarzy nie da sobie z nią rady, problem w tym że dobrze zarządzana drużyna której kości wypadną w grze parę razy poniżej średniej wynikającej z rachunku prawdopodobieństwa ma dużą szansę przegrać grę, i to już na "normalnym" poziomie trudności. I zarzut najpoważniejszy: osobiście nigdy nie odczułem klimatu tej gry, ot ustawianie pionków i rzucanie kostkami, czasem jakiś manewr wymagający zsynchronizowania paru ruchów i... to tyle. Uwielbiam główkowanie, ale w wydaniu "Mage Knight"a czy "Robinsona Cruzoe" czułem się jak pijany mocą rycerz czy rozbitek na bezludnej wyspie, w tej grze natomiast nigdy nie poczułem się taoistą, egzorcyzmującym duchy. Nawet wygrywając, nigdy nie czułem satysfakcji z tego jak to świetnie wszystko zaplanowałem, raczej czułem że gdyby ten a ten rzut zakończył się porażką zamiast sukcesem, to i moja gra byłaby przegrana.
Podsumowując, Ghost Stories to gra dobra, którą polecam wyłącznie dla wytrawnych graczy którzy lubią główkować i potrafią przegrywać. Facetów trzyma przy niej głównie ambicja żeby wreszcie w nią wygrać, kobiety i dzieci zniechęcają się do niej znacznie szybciej. Mnie osobiście lepiej grało się solo, kontrolując czterech taoistów jednocześnie, niż z trójką przyjaciół, z którą uwielbiam grać we wszystko inne. Moja ocena bierze się stąd że podoba mi się mechanika tej gry i quiz'owaty system planowania ruchów. Jeśli jesteś osobą która nie widzi w tym zalet, moją oceną dla Ciebie powinno być 3 - w porządku, bez rewelacji.
Jak dla mnie ideał :)
Jak lubisz solidnego kopa w tyłek to ta gra da Ci to czego potrzebujesz. Najtrudniejszy coop w jaki grałem.
Jak dla mnie ideał :)
Gra nas urzekła zarówno grafiką jak i grywalnością. Najlepiej gra się w 4 osoby, ale we 2 także udaje nam się wygrywać (choć na razie tylko na najłatwiejszym poziomie). Rozgrywka zazwyczaj trwa około godziny, ale oczywiście można przegrać dużo szybciej ;) Jest to kooperacja na całego - każdy ruch i każda akcja są na tyle cenne, że trzeba wspólnie podejmować decyzje, co zapewne większym indywidualistom może odrobinę przeszkadzać. Najmniejszy błąd potrafi się okrutnie zemścić - ta gra nie wybacza potknięć. Dodatkowo ta losowość, kiedy zgrzytamy zębami i rwiemy włosy z głowy, bo zabrakło nam jednego koloru na kostkach... Dlaczego więc oceniam grę na 5? Bo po każdej porażce mam natychmiast ochotę zagrać ponownie - nieważne jak bardzo gra nas zmiażdżyła w poprzedniej rozgrywce, tym razem na pewno będzie inaczej! :D I to uczucie kiedy w końcu udaje nam się wygrać, niesamowita satysfakcja z pokonania Wu Fenga! (nieważne że na ostatnim rzucie kostką, przy jednym pozostałym przy życiu taoiście... ;)) Jest to gra, która gwarantuje bardzo dużo emocji, dlatego polecam każdemu przynajmniej raz jej spróbować.
Wszystkie recenzje
Recenzje na innych portalach
- Recenzje w serwisie BoardGameGeek.com
- Recenzje w serwisie GryPlanszowe.net
- Recenzje w serwisie Poltergeist
- Recenzje w serwisie Bestiariusz
- Recenzje w serwisie GamesFanatic.pl
- Recenzja w serwisie Nowa Gildia
- Recenzja w Rebel Times #14
- Recenzja w serwisie Esensja
- Recenzja w serwisie Gameplay
- Recenzja na blogu Sthenno
- Recenzja w serwisie Tawerna RPG
- Wideorecenzja w serwisie GameTrollTV
- Promocyjne karty do pobrania ze strony wydawnictwa (ang.)
- Recenzja na blogu Kobieta i planszówki
- Recenzja na blogu PowerMilka
- Recenzja w serwisie Valkiria
- Wideorecenzja The Dice Tower (ang.)
- Recenzja na blogu Red Dice
- Recenzja w serwisie Drake's Flames (ang.)
- Unboxing na blogu W pajęczej sieci
- Opis rozgrywki solowej na blogu Board Games for One (ang.)
- Recenzja na blogu W pajęczej sieci
- Wideoinstrukcja na kanale Granie w Chmurach w serwisie yourube
- Wideorecenzja w serwisie Youtube na kanale BoardToDeathTV (ang.)
- Recenzja w serwisie BoardGameQuest (ang.)
- Recenzja w serwisie Shut Up & Sit Down (ang.)
- Wideorecenzja w serwisie YouTube na kanale Granie w Chmurach
- Recenzja na blogu I play with green
- Recenzja w serwisie Games Fanatic
- Recenzja na blogu Młody Giercownik
- Unboxing w serwisie YouTube na kanale Młody Giercownik
- Tłumaczenie zasad w serwisie YouTube na kanale Młody Giercownik
- Recenzja na blogu Sterta Gier
- Wideorecenzja w serwisie Youtube na kanale PoGraMy
- Recenzja na blogu Turlnij
- Tłumaczenie zasad w serwisie YouTube na kanale Geek Factor
- Wideorecenzja w serwisie YouTube na kanale Geek Factor
- Recenzja na blogu Planszotaur
- Recenzja w serwisie WhatNext
- Tłumaczenie zasad w serwisie YouTube na kanale Rahdo (ang.)
- Recenzja w serwisie Konwenty Południowe
- Recenzja w serwisie Arena Horror
- Recenzja w serwisie Na Ekranie
- Wideoprezentacja w serwisie YouTube na kanale Mroczny 1313
Pytania i odpowiedzi
Czy instrukcja w grze Ghost Stories jest też po angielsku?
~ Nat 28.05.2021 21:11
U mnie jest tylko polska, ale ja mam taką edycję z polskim rewersem pudełka. Któryś ze starszych printów miał instrukcję wielojęzyczną.
~ Marek_J 01.06.2021 14:13
Jeśli podoba Ci się ten produkt, polecamy również
Robisz zakupy pierwszy raz?