Kowale Losu
Ulepszaj swoje kości zmieniając ich ścianki!- 2 - 4 osoby
- od 10 lat
- ok. 40 minut
- wydanie polskie
- Autor:
- Régis Bonnessée
- Wydawca:
- Rebel
Opis
Rozgrywka
Podstawowe informacje
- Zawartość pudełka:
- instrukcja
- koperta na planszę świątyni
- plansza wysp
- 4 plansze bohaterów
- 20 kolorowych znaczników zasobów
- 8 żetonów "100"
- fundamenty - pudełko wraz z plastikową wkładką
- 4 pionki bohaterów
- karta pomocy bohatera
- plansza świątyni
- 108 ścianek kości (60 dla świątyni, 48 dla boskich kości)
- 8 boskich kości (4 jasne i 4 ciemne)
- znacznik pierwszego gracza
- znacznik rundy
- 96 kart heroicznych czynów (24 zestawy po 4 identyczne karty)
- 8 jednorazowych żetonów (4 cerbery, 4 trytony)
- 4 żetony młotów
- 4 płytki skrzyń
- Instrukcja i inne pliki:
- Waga:
- 1,21 kg
- Kod producenta:
- LIBDIF001PL
- Kod EAN / UPC:
- 3558380045670
- Kraj pochodzenia:
- Chiny
- Pasujące koszulki:
Dodatki i akcesoria
Recenzje
Masz? Grałeś? Używałeś? Oceń Kowale Losu
Najbardziej przydatne recenzje
Przede wszystkim pięknie wydana gra, świetne rozplanowanie wypraski (wszystko ma swoje miejsce w pudełku), kolorowe grafiki. Dla planszówkowych wyjadaczy - doskonały przerywnik między cięższymi tytułami, dla niezaawansowanych planszówkowiczów - naprawdę kupa frajdy (sprawdzone!).
Podczas rozgrywki w "Kowale Losu" zdobywa się fragmenty złota, odłamki słońca i odłamki księżyca. Za posiadane zasoby można wymieniać poszczególne ściany sześciennych kości, by co rundę stawały się potężniejsze i dostarczały więcej ilości surowców. Wśród nowych ścian znajdują się standardowe wartości zwiększające ilość danego przedmiotu o kilka sztuk, jak również ściany kopiujące wyniki rzutu przeciwników, mnożniki wartości wyników, alternatywnego wyboru lub dostarczające punkty zwycięstwa. Kombinacji na stworzenie potężnych kości jest bardzo wiele i od nas samych zależy, na jaką strategię się zdecydujemy. Przykładowo można skupić się na zdobywaniu jak największej ilości fragmentów złota, by efektywnie zamieniać je na punkty zwycięstwa. Inną możliwością jest skupienie się na odłamkach słońca lub księżyca, by za nie aktywować karty z poszczególnych wysp krainy. Karty te dostarczają określoną liczbę punktów oraz zapewniają specjalne efekty natychmiastowe lub trwałe, działające naturalnie na naszą korzyść. W trakcie gry wykorzystywana jest połowa dostępnych kart (zaś w przypadku gry dwuosobowej jedynie 1/4 puli). Zostały one podzielone na karty polecane do pierwszych rozgrywek oraz na pulę kart nieco bardziej rozbudowanych (np. punktujących wszelkie wykute ściany naszej kości na koniec zabawy). Zatem to od nas zależy, z jakimi kombinacjami kart oraz ścian chcemy ukończyć 10 rund całej gry. Naturalnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozegrać 12, 14 czy 16 rund, co znacząco zniweluje uczucie niedosytu.
Zasady są banalne i łatwo przyswajane nawet przez 6-letnie dziecko, które z nami grało. Sama rozgrywka jest stosunkowo szybka i przyjemna. To nie szachy, czy gra bitewna, w której zarządzamy armią. "Kowale Losu" jest grą familijną, do której może przysiąść cała rodzina i będzie się ona świetnie bawić. Osobiście bardzo spodobał mi się pomysł z wymianą ścian kości. Kości oraz ściany zostały solidnie wykonane, a montowanie i odłączanie plastikowych elementów jest niemalże takie samo, jak w przypadku klocków LEGO. Nie trzeba używać siły, czy obcych przedmiotów (pilnika do paznokci, klucza do mieszkania, monety), a jedynie lekko podważyć palcem z każdej strony. Instrukcja jest krótka i przejrzyście napisana. Nie rozumiem osób, które mają z nią jakikolwiek kłopot. Elementy gry są pięknie wykonane. Opakowane wykorzystywane jest jako fundament świątyni, z której gracz może pobrać nowe ściany do swych kości. Ilustracje są bardzo kolorowe i miłe dla oczu, utrzymane nieco w bajkowym stylu. Na ogromny plus zasługują małe plansze gracza, w których zostały wydrążone otwory na kolorowe kostki. Wykorzystywane są one do zaznaczania ilości poszczególnych zasobów i punktów złota. Można je ulepszać, aktywując odpowiednie karty z określonej wyspy krainy.
Wszystkie elementy gry umieszcza się w plastikowym opakowaniu, a ściany kości w tekturowej oprawie, przepasanej gumką. Dzięki temu spakowane elementy można jednocześnie przygotować do szybszego rozpoczęcia kolejnej rozgrywki, o czym wspomina sama instrukcja gry. Jestem bardzo zadowolony z zakupu. Z przyjemnością zasiadam do tej prostej i przyjemnej gry planszowej.
Najpierw minusy:
- po pierwsze instrukcja - nie wiem co za filozof wymyślał taki rozkład ale ni w ząb ni w d... Nie da siętego normalnie czytać, jest rozwalone, wielki kawał papieru. Nie można było zrobić normalnej składanej A4? Tak samo pomoc z symbolami na kartach. Beznadzieja. Nic nie da się znaleźć logicznie. Trzeba na to trafić wzrokiem.
- dwa - szkoda, że nie było żadnego "dzynksa" do rozbrajania tych kostek. Patyczek do lodów rozwiązał sprawę ;)
Poza tym gra jest bardzo lekka. Przepięknie narysowana. Dobrze się gra w 2 osoby, ale jak zwykle przy komplecie jest najlepiej. Polecam każdemu kto lubi kostki, kto lubi losowość i kto lubi lekkie gry. Mimo, że losowość w grze jest przez sam fakt rzucania kośćmi praktycznie cały czas ;) to gra daje nam na prawdę BARDZO dużo możliwości mixowania kości. I to jest fajne bo za każdym razem można próbować w inny sposób osiągnąć zwycięstwo.
Wszystkie recenzje
Recenzje na innych portalach
- Strategie i porady w serwisie YouTube na kanale Matey T
- Rzut oka na blogu Rodzinne granie w gry planszowe
- Recenzja w serwisie YouTube na kanale Granie w Chmurach
- Unboxing w serwisie YouTube na kanale GameTrollTV Lite
- Recenzja w serwisie Szalone Liczby
- Wideorecenzja w serwisie YouTube na kanale Gry planszowe u Wookiego
- Wideorecenzja w serwisie YouTube na kanale GameTrollTV
- Recenzja na blogu Adama Sowińskiego na platformie ZnadPlanszy.pl
- Recenzja na blogu Blog na wolny czas
- Recenzja na blogu Turlnij!
- Rzut oka na blogu Turlnij!
- Recenzja w Rebel Times 120
- Recenzja na blogu Planszówki we dwoje
- Wideorecenzja w serwisie YouTube na kanale Geek Factor
- Recenzja w serwisie YouTube na kanale Gradanie
- Recenzja na blogu W pajęczej sieci
- Wideorecenzja w serwisie YouTube na kanale rahdo (ang.)
- Wideorecenzja w serwisie YouTube na kanale The Dice Tower (ang.)
- Wideorecenzja w serwisie YouTube na kanale Man Vs Meeple (ang.)
- Recenzja na blogu Okiem PowerMilka
- Tłumaczenie zasad w serwisie YouTube na kanale Granie W Chmurach
- Wideorecenzja w serwisie YouTube na kanale Actualol (ang.)
- Wideorecenzja w serwisie YouTube na kanale slickerdrips (ang.)
- Recenzja w serwisie Games Fanatic
- Tłumaczenie zasad w serwisie YouTube na kanale Learn to Play Games (ang) (ang.)
- Recenzja na blogu PlayNow
- Wideorecenzja w serwisie YouTube na kanale Gry planszowe u Wookiego
- Recenzja w serwisie Ostatnia Tawerna
- Recenzja w serwisie Paradoks.net
Pytania i odpowiedzi
Robisz zakupy pierwszy raz?