Malory

Obserwowani

0 użytkowników

Obserwujący

6 użytkowników

Łał! Polecam! To jest gra w którą wciągniecie nawet tych ze swoich znajomych i rodziny, którzy twierdzą że Twoje gry są zbyt skomplikowane bo mają milion zasad do zapamiętania. Ta ma tylko garść. Nauka gry zajmuje jakieś 5-7 minut. Ale nauczenie się grać dobrze wymaga niezwykle dużo czasu. Ta gra wysila szare komórki co najmniej tak jak szachy. Z dodatkami już zwłaszcza, gdy wchodzą stawonogi z bardzo unikalnymi sposobami poruszania się. Dla tych, którzy dla odmiany szukają czegoś pozbawionego jakichkolwiek elementów losowych. Tutaj liczy się czysta strategia. Każdy ma dokładnie te same możliwości, więc rozgrywka jest zawsze fair. I co jeszcze lepsze gra nie wymaga planszy więc można grać gdziekolwiek pod warunkiem że ma się dość miejsca, stół podwórko, podłoga, kamień, trawnik- spoko.


Grałem w trzy systemy póki co: D&D, Warhammer Fantasy i Neuroshimę. I trzeba powiedzieć- dobre bo polskie. Mechanika jest super, świat przedstawiony jest super, zasady są jasno wytłumaczone. Ogólnie świat nieco podobnie jak Warhammer 40K jest fuzją wszystkiego co znamy i kochamy w science fiction jak i popkulturze i Neuroshima się z tym w ogóle nie kryje często robiąc aluzje do popkultury, kultowych filmów i aktorów oraz książek. Dodatkowo wszystko łącznie z zasadami jest pisane z humorem i lekką ręką przez co nawet opis samej mechaniki śmieszy kiedy jest opisane dlaczego facet o wyglądzie Clinta Eastwooda ma bonusy do rzutów na morale. Ogólnie dużo jest w tej książce Clinta Eastwooda. Do tego do systemu jest kupa dodatków i to sensownych, bo mimo że książka jest spora to nadal w niej dużo brakuje jak rozbudowanego bestiariusza czy lepiej opisanego ekwipunku. Solidny system i sądzę że jeden z lepszych na rynku oferujący kupę dobrej zabawy i dopasowywanie sesji klimatem do upodobań graczy.


Definitywnie bardziej polecam wersję planszową. Karcianka niestety nie jest grą do końca przemyślaną, a wersja planszowa wszystkie te niedociągnięcia rozwiązuje. Oprawa graficzna nie powala a jak mówiłem zasady nie do końca przemyślane- ponieważ jak raz dokopiesz wrogowi to ciężko mu się podnieść, przez co po jakimś czasie może dojść do zupełnie niezbalansowanej rozgrywki a ostatecznie w grze liczy się tylko ostatnia tura, a co się działo przez całą rozgrywkę jest mało istotne.


Świetny tytuł dla początkujących. Posiada proste zasady, nie jest skomplikowana i łatwa do opanowania. Świetna propozycja dla rodziny. Najbardziej charakterystyczną cechą gry jest mechanika handlowania zasobami z innymi graczami. Dla osób już zapoznanych z planszówkami może być zbyt banalna i zbyt mało złożona. Ale z dodatkami gra nabiera nowego życia i pozwala uczynić ją o wiele, WIELE bardziej złożoną i rozbudowaną.


Chyba jeszcze nie miałem takiego ubawy z inną grą planszową. Nie znaczy że jest to najlepsza gra planszowa w jaką grałem, ale frajda jest z niej niesamowita. A wynika ona moim zdaniem głównie z faktu że każdy z graczy gra inaczej i stara się osiągać inne cele. Nigdy wcześniej w coś takiego nie grałem. Bo mimo iż każdy z graczy dąży do czego innego i przybiera odmienną taktykę, to jednak gra nadal ma sporo interakcji. A że to im się udało świadczy o tym że twórcy mieli łeb na karku projektując grę. Nie tylko dla fanów Warhammera, ale i fanów gier planszowych typu worker control i area control. Ogólnie naprawdę solidny produkt FF jak zawsze zresztą. Czy są jakieś wady? Mogę tylko powiedzieć że aby wydobyć pełnię z tej gry trzeba mieć tych 4 graczy albo i jeszcze lepiej 5 z dodatkiem (choć bogiem z dodatku moim zdaniem gra się najmniej ciekawie). A jak jesteś fanem Warhammera to już w ogóle pozycja obowiązkowa. Spróbuj nie krzyczeć Blood for the Blood God grając Khornem kiedy nadchodzi twoja tura i masz to poczucie że w bezpośrednim starciu z tobą pozostali gracze nie mają szans i czujesz się naprawdę jak krwiożerczy bóg, który jest łowcą a reszta ofiarami.


ferreg

Liczba recenzji: 54

Krogulec

Liczba recenzji: 170

XIX

Liczba recenzji: 35

Wojtek3333

Liczba recenzji: 22

Sbrola

Liczba recenzji: 13

Eugen Bolg

Liczba recenzji: 23