Liczesso

Obserwowani

1 użytkownik

Obserwujący

6 użytkowników

Jedna z moich 2 ulubionych karcianek. O ile przy najprostszym wariancie może się wydawać, że mamy niewielki wpływ na grę i podejmuje się zawsze jedyną słuszną decyzję (choć z racji na prostotę zasad i szybkość gry to ten gramy najczęściej), to kolejne warianty pokazują ogromną głębię tej gry (przy ostatnim trzeba się nieźle nagłówkować a po przegranej partii występuje niedosyt, bo często porażka wynika z naszego błędu a nie losowości gry. No i ruchy już nie są tak oczywiste. Absolutnie uwielbiam te skalowanie poziomu trudności. Z minusów - nie wiem z czego to wynika, jednak spotkałem się z osobami, które nie mogły "załapać" tych nietrudnych zasad - np. to, że przy zbieraniu różnych kolorów dalej to liczba stanowi o najmocniejszej karcie było zbyt abstrakcyjne. Mimo to warto się pierwsze parę partii poświęcić by zrozumieć zasady, bo gra odpłaca nam się z ogromną nawiązką.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Absolutnie genialna karcianka, którą zabierzesz wszędzie. Pod jednym warunkiem - pozbędziesz się notesu punktacji, zastępując go aplikacją w telefonie ((tym samym skracając czas gry o połowę - bo tyle zajmowało liczenie i eliminując możliwość błędu) i pudełka, bo bez notesu punktacji takie duże już nie jest do niczego potrzebne. Zasady do wytłumaczenia w 20 sekund, reszta do przeczytania już bezpośrednio na kartach. Pierwsze partie polecam grać bez kart z zestawu "Karty Specjalne", jednak zmniejsza to szansę na dobranie danego comba. Po każdej partii ma się ochotę na kolejną. Aha, jeszcze jedno - opisany w instrukcji wariant 2-osobowy jest genialny, więc nie wiem czemu pudełko podaje, że to jest gra od 3 graczy. To duży błąd.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Dobry, solidny produkt

Mimo, że jest to gra polegająca na jak najlepszej optymalizacji swoich ruchów, klimat jest zaskakująco wyczuwalny. Robotę robią klimatyczne grafiki. Sama rozgrywka też jest wciągająca, choć muszę wspomnieć o KOSZMARNIE napisanej instrukcji, co w połączeniu z nieintuicyjnymi (bo orientalnymi) nazwami niektórych przedmiotów prowadziło do zastojów i wertowania instrukcji podczas pierwszych partii. Gra jest dosyć trudna nawet na zwykłym poziomie trudności, a są jeszcze kolejne - jednak ja uważam to za plus.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Po pierwszej grze, gdzie wszyscy wzięli mnie za sabotażystę, podczas gdy nim nie byłem i przez niemal całą grę nie byłem w stanie robić żadnych ruchów, mocno się do niej zraziłem. Jednak postanowiłem po jakimś czasie dać jej drugą szansę i się okazało, że to naprawdę fajna gra do 10 (a z dodatkiem i do 12) osób - a nieczęsto znajduje się gry dla tyle graczy. Dlatego apeluję - jeśli ktoś podobnie jak ja zraził się przez to, że inni się na niego uwzięli i nie miał przyjemności gry, niech da jej drugą szansę, bo to dobra, dynamiczna gra z blefem i mechanizmem ukrytych tożsamości


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Spotkałem się z opinią, że ta gra to ciągła faza handlu znana z Osadników z Catanu i... nie sposób się z tym nie zgodzić. Jeśli ktoś lubi grę nad stołem to będzie zadowolony. Proste zasady do wytłumaczenia w chwilę. Mimo to nie jestem wielkim sympatykiem tej gry - dla mnie ma trochę za mało głębi i się trochę dłuży. Jednak jeszcze nie spotkałem się z tym, by komuś się nie podobała, bo mimo wszystko dalej jest to dobry przerywnik między większymi grami.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

LukePL

Liczba recenzji: 263

Spider_priv

Liczba recenzji: 83

Lorddanthe

Liczba recenzji: 1

cherry_cello

Liczba recenzji: 78

Marek

Liczba recenzji: 22

LukePL

Liczba recenzji: 263

Hobold

Liczba recenzji: 66