Leser

Nocny Marek

Komorów

Obserwowani

11 użytkowników

Zobacz wszystkich
Obserwujący

34 użytkowników

Zobacz wszystkich

Gra z gatunku tych, w których można spokojnie przed rozpoczęciem rozgrywki rzucić kością i ustalić, kto wygrał. Graczom ceniącym sobie jakikolwiek wpływ decyzji lub zdolności graczy na wynik zdecydowanie nie polecam.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Popieram przedmówcę. Gra, którą prawie całkowicie ominęła promocja, a szkoda, bo jest to niezwykle udany, zabawny tytuł imprezowy. W kategorii gier "jengopodobnych" zdecydowanie najlepsza pozycją z jaką miałem okazję się zapoznać. Niewielkie rozmiary umożliwiają łatwe zabranie Pluska na wyjazd, czy jakieś spotkanie towarzyskie w knajpie. Jedyny mały minus związany jest też ze wspomnianymi rozmiarami - elementy faktycznie dość łatwo mogą się zgubić.


Przykro mi kolego, ale stawiasz tezy niemożliwe do jakiejkolwiek obrony. Ja jestem graczem ogranym i Królestwo bardzo mi się podoba. Bez trudu znajdą się gracze jeszcze bardziej ograni i lubiący jeszcze cięższe tytuły (osobiście takich znam, pod spodem w komentarzach, też tacy się wypowiadają), którzy również ten tytuł doceniają.

Tak w grze nie ma klimatu. I co? I tylko dlatego gra nie ma mieć ładnych grafik? Jeśli kupujesz grę tylko w oparciu o grafikę na pudle, to oczywiście masz do tego prawo, sam zresztą też czasem tak robię. No ale obwinianie potem tegoż pudła za spowodowanie rozczarowania jest... ekhm... trochę niepoważne ;) Sprawa jest prosta, nie rozeznałeś gry, ponosisz ryzyko zawodu. Kierując się ilustracją Królestwa i Twoją logiką można wysuwać pretensję, że gra nie jest wojenna - w końcu znajduje się na niej rycerz w "bojowej" pozie - no ewidentnie zamierza zdobyć zamek widoczny w tle ;)


Przeczytałem komentarz poniżej i aż poczułem potrzebę zainterweniowania ;) Gdzie tu mamy jakieś pozorowanie? Gdzie na pudełku znajduje się wzmianka o grze ekonomicznej, czy coś w tym stylu? Jeśli ktoś taki wnioski wyciąga z osoby rycerza i miasta w tle, to gratulacje dla niego.

Królestwo w budowie to oczywiście kompletny abstrakt, a jego ubranie w ładne grafiki jest prostą konsekwencją faktu, że przyjemniej grać w tak ładnie wydany tytuł niż grę na pustej planszy z sucho wypisanym tekstem na kartach celów.

Nie wiem jak kolega poniżej interpretuje termin "gra logiczna", ale Królestwu bardzo daleko do gry pokroju szachów, gdzie w każdej partii mamy identyczne rozstawienie początkowe, dokładnie takie same możliwości wykonywania ruchów i tylko nasze poczynania wpływają na przebieg partii. Tu mamy zmienną plansze, odmienne cele i oczywiście element losowy, więc porównywanie do abstrakcyjnych klasyków typu szachy, czy go, gier z serii GIPF lub tytułów Gigamica jest całkowicie chybione.

Wyszukiwanie optymalnego ruchu? Owszem, lecz nie w większym stopniu, niż w innych grach euro. Na nic nam się ono zresztą zda, jeśli na początku partii nie przyjmiemy strategii uwzględniającej układ planszy oraz punktujące cele. Królestwo z całą pewnością jest grą strategiczną - choć rzecz jasna to nie kaliber Zimnej Wojny, czy choćby Agricoli.

Zupełnie na marginesie: szachy ubrane w jakiś "temat" (od rycerskiego na Gwiezdnych Wojnach kończąc) są obecne na rynku od wielu, wielu lat ;)


Dobry, solidny produkt

Gry nie kupowałem dla siebie, zagrałem tylko raz.

Jednak ten raz był całkiem przyjemny. Gra bez jakichś mechanicznych fajerwerków. Jeśli ktoś ma w kolekcji setkę tytułów, to Cargotrain raczej nie zajmie w niej poczesnego miejsca. Jeśli jednak ktoś szuka alternatywy dla gry pokroju Ticketa, to Cargotrain jak najbardziej może się nadać.


Jacek

Liczba recenzji: 84

Silny5

Liczba recenzji: 1

Bartosz

Liczba recenzji: 1

Bartosz Mroziński

Liczba recenzji: 187

Koniczyna17

Liczba recenzji: 66

xjustx

Liczba recenzji: 109

Radosław Michalak

Liczba recenzji: 385

Tomasz

Liczba recenzji: 126

CMDR_Blue_R

Liczba recenzji: 456

Peter6667

Liczba recenzji: 97

Giedrojckamil

Liczba recenzji: 27

izuuki

Liczba recenzji: 17

Red5

Liczba recenzji: 18

Vahen

Liczba recenzji: 24

jelenn

Liczba recenzji: 162

Bartosz Mroziński

Liczba recenzji: 187

Jakub

Liczba recenzji: 0

Krzysztof

Liczba recenzji: 0

Mikołaj

Liczba recenzji: 20

Thunderbolt

Liczba recenzji: 115

Papa_Szlumpf

Liczba recenzji: 35

Bartosz

Liczba recenzji: 1

Rico

Liczba recenzji: 124

Dustptb

Liczba recenzji: 7

Din

Liczba recenzji: 5

addam23

Liczba recenzji: 43

Nayia

Liczba recenzji: 149

Silny5

Liczba recenzji: 1

Doris

Liczba recenzji: 267

RachCiach

Liczba recenzji: 57

Marcin

Liczba recenzji: 43

Reifield/Bogey

Liczba recenzji: 155

omc

Liczba recenzji: 34

Yvel

Liczba recenzji: 21

Lyla

Liczba recenzji: 65

Czincz

Liczba recenzji: 56

Dagna

Liczba recenzji: 80

Neoptolemos

Liczba recenzji: 301

MattBodz

Liczba recenzji: 20

Jahvanny

Liczba recenzji: 51

ravras

Liczba recenzji: 15

GreTrok

Liczba recenzji: 96

Barateon89

Liczba recenzji: 0

Arasz

Liczba recenzji: 14

Elwira

Liczba recenzji: 38